Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj hejnały z całego kraju. Przegląd hejnałów miejskich odbędzie się w Lublinie

Olaf Bielak vel Bielecki
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
15 sierpnia w Lublinie odbędzie się XXIX edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich. Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z hejnałami różnych miast.

Już o godzinie 9:00 w Bazylice Relikwii Drzewa Krzyża Świętego przy ul. Złotej 9 odbędzie się msza w intencji trębaczy oraz członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich.

Na 14:00 planowane jest spotkanie w Trybunale Koronnym z wojewodą lubelskim, marszałkiem województwa lubelskiego oraz prezydentem Miasta Lublin.

Główną część wydarzenia o godzinie 15:00 otworzy przemarsz trębaczy Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski. Pod pomnikami Unii Lubelskiej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Konstytucji 3 Maja oraz Nieznanego Żołnierza odegrane będą hejnały czterech miast oraz złożone zostaną wieńce.

O 16:00 na Rynku Starego Miasta uczestnicy marszu zostaną powitani odegraniem „Roty” oraz hejnału lubelskiego. Następnie z balkonu Trybunału Koronnego zaprezentowane zostaną hejnały miejskie następujących miast: Sandomierza, Łodzi, Pucka, Włocławka, Kalisza, Zabrza, Malborka, Białej Rawskiej, Miasteczka Śląskiego, Żnina, Rawy Mazowieckiej, Mełgwi, Chełma, Krasnegostawu, Zamościa, Lubartowa, Łęcznej, Puław, i Lublina.

Całość zakończy odegrany przez wszystkich zebranych trębaczy hymn Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich.

Za oprawę muzyczną wydarzenia odpowiedzialna będzie orkiestra dęta Lubelskiego Węgla Bogdanka oraz wokalny duet sióstr Szydłowskich.

Przegląd hejnałów miejskich jest jedną ze stałych atrakcji kulturalnych Lublina i corocznie wzbudza duże zainteresowanie. Jego celem jest popularyzacja hejnałów miejskich, które są istotne dla tożsamości danej miejscowości. Lublin stara się utrwalać sięgające aż XVI wieku tradycje. Hejnał wywodzi się ze zwyczaju sprawowania straży nocnej w średniowiecznej Europie. W księgach rad miejskich już od XIV wieku można znaleźć informacje o utrzymywaniu trębaczy miejskich, W jednej z takich lubelskich ksiąg w 1686 roku zapisano melodię lubelskiego hejnału. Ten zwyczaj utrzymywał się do aż końca XVIII wieku. Obecnie większość odgrywanych hejnałów pochodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego, ale są również wśród nich te skomponowane współcześnie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski