Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. LUW spuchł od czasu dobrej zmiany

Sławomir Skomra
Małgorzata Genca/archiwum
Nowi dyrektorzy, urzędnicy średniego szczebla i sekretarze. Od czasu przejęcia władzy przez PiS urząd wojewódzki zwiększył zatrudnienie.

Jeszcze w grudniu Lubelski Urząd Wojewódzki zatrudniał 782 osoby pracujące na 772 etatach. Odliczając od tego osoby na m.in. urlopach bezpłatnych do pracy przychodziło 769 osób.

Przez kilka miesięcy dużo się zmieniło. Od grudnia wojewodą jest związany z PiS Przemysław Czarnek, a zmiana ustawy o służbie cywilnej z początku tego roku dała mu praktycznie wolną rękę przy zatrudnianiu współpracowników.

Efekt?- Według stanu na dzień 30 czerwca 2016 roku zatrudnionych ogółem było 814 osób na 803 etatach, zaś bez osób na urlopach bezpłatnych, urlopach wychowawczych i świadczeniach rehabilitacyjnych 803 osoby - informuje Marek Wieczerzak z biura prasowego urzędu wojewódzkiego.

Różnica w zatrudnieniu wynosi 34 osoby, ale to nie wszyscy nowi pracownicy urzędu. Trzeba jeszcze doliczyć pracowników zatrudnionych w miejsce osób odchodzących na emeryturę. Od października 2015 r. do końca czerwca tego roku przyjęto do pracy 19 takich osób.

- Wzrost zatrudnienia wynika m.in. z zawarcia umów o pracę z 15 operatorami numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego LUW w Lublinie, 9 etatów przybyło w związku z otrzymaniem dodatkowych środków finansowych na nowe zadania, natomiast 2 etaty w związku z realizacją rządowego programu Rodzina 500 plus - wylicza Wieczerzak.

Ale nie wszyscy nowo zatrudnieni to osoby potrzebne do realizacji nowych zadań urzędu. Np. w maju i czerwcu do pracy przejęto czterech sekretarzy.

Wcześniej do urzędu przyszło kilka osób obejmujących kierownicze stanowiska. To np. były szef aresztu we Włodawie, Andrzej Odyniec dziś odpowiadający za zarządzenie kryzysowe, zastępcą dyrektora ds. infrastruktury został Andrzej Gumieniczek, a Krzysztof Dziewulski jest dyrektorem wydziału środowiska i rolnictwa.

Dla porównania sprawdziliśmy jak zmieniło się zatrudnienie w innych województwach. W Białymstoku się zmniejszyło. Z 563 etatów na koniec 2015 r. jest obecnie 550. Podobnie jest w województwie świętokrzyskim, gdzie obecnie pracuje 488 osób, a wcześniej o 11 więcej.

Zatrudnienie wzrosło w małopolskim urzędzie wojewódzkim, ale nie tak bardzo jak ma to miejsce w Lublinie. W Krakowie na koniec zeszłego roku zatrudnienie wynosiło 1 123 etaty, a na koniec czerwca 1 130.

W Poznaniu zatrudnienie zmalało z 859 osób do 831 na koniec czerwca.

Gdańsk - tam na koniec zeszłego roku pracowało 708 osób, a teraz jest ich 669.

Plac Litewski wychyla się zza płotu (ZDJĘCIA, WIDEO)
Runmageddon: W poszukiwaniu najsprawniejszych lublinian (ZDJĘCIA, WIDEO)
Air Show w Mokrem pod Zamościem. Wyjątkowe święto Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (ZDJĘCIA)
Moto Arena: Pogoda pokrzyżowała plany (ZDJĘCIA)
Pamiętasz, jak nazywają się te Pokemony? [QUIZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski