Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Lublinie. Lublinianie, podobnie, jak pracownicy w całej Polsce, chcą w 2015 r. zmienić pracę

Piotr Nowak
Prawie 70 proc. Polaków chce w 2015 roku zmienić pracę - wynika z sondażu firmy Sedlak & Sedlak. Lublinianie, których zapytaliśmy o zmianę pracy, odpowiadali podobnie.

- Bardzo chętnie - przyznaje pani Bożena, zatrudniona w bankowości. - Wynagrodzenie jest główną przesłanką. W czasach, kiedy liczy się pieniądz, nie stać mnie na zwracanie uwagi na atmosferę w pracy i nastawienie przełożonych - wyjaśniała.

A z tym ostatnim chyba nie jest najlepiej, o czym świadczą opinie zamieszczane na "Czarnej liście pracodawców w Lublinie" na Facebooku. - Traktują pracowników jak maszyny - pisze pracownik firmy windykacyjnej. - Atmosfera straszna. Twa ciągła rekrutacja - czytamy w kolejnym komentarzu.

Takie doświadczenia sprawiają, że większość Polaków zapowiada rozstanie ze swoim aktualnym pracodawcą. Dowodzi tego sondaż, w którym na pytanie: "Czy planujesz zmienić pracę w 2015 roku?" blisko 70 procent. badanych odpowiedziało twierdząco, zaprzeczyło niewiele ponad 18 proc. Jednocześnie ponad połowa Polaków nie odczuwa zadowolenia z wykonywanych obowiązków w miejscu pracy.

Chcemy zmienić pracę. Dlaczego?
Doradca zawodowy przyznaje, że chęć zmiany czasem wynika z wypalenia zawodowego. Część osób po pewnym czasie dochodzi do wniosku, że za ich pracą nie idzie rozwój zawodowy. - Są sfrustrowani tym, co robią i przychodzą do nas z prośbą o pomoc w zmianie - przyznaje Marzena Bichta, kierownik Biura Karier UMCS.

Pomysł na satysfakcję z pracy ma Justyna Opoka, która motywowała swoich rówieśników podczas wczorajszej konferencji TedxYouth. Osiemnastolatka uczy się i udziela w organizacjach pozarządowych, a zarabia na koordynowaniu projektów międzynarodowych, warsztatów i szkoleń. - Duże zarobki nie są najważniejsze. Liczy się rozwój w dziedzinie, która jest dla mnie źródłem pasji - zaznacza nastolatka.

Czytaj też: **Firma informatyczna zachęca do pracy ... słodkościami i strefą relaksu **

Okazuje się, że to dobre remedium na frustrację w pracy. Zniechęcenie pracowników może przezwyciężyć podnoszenie ich kwalifikacji, a za tym poziomu odpowiedzialności i poczucia wpływu na to, co i jak robią. Jednak przeszkodą są fundusze oraz realne potrzeby pracodawców. - Większość polskich firm to małe i średnie przedsiębiorstwa, które w większości nie planują rozwoju zawodowego swoich pracowników. Nie widzą takiej potrzeby, nie wiedzą, jak to zrobić albo ich na to nie stać. Jedynie duże firmy mogą sobie pozwolić na dobrą politykę kadrową - tłumaczy Marzena Bichta.

Minister pracy: Ożywienie zagościło na stałe, jednocyfrowe bezrobocie nie jest sezonowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski