Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praktycy i naukowcy łączą siły, żeby uczyć gier wideo

Redakcja
Praktycy i naukowcy łączą siły, żeby uczyć gier wideo
Praktycy i naukowcy łączą siły, żeby uczyć gier wideo
Rośnie wartość polskiego i globalnego rynku gier. Wirtualna rozrywka staje się coraz bardziej popularna także na lubelskich uczelniach. W kształcenie włączają się też producenciKultura przenosi się do sieci. Czego nie ma w internecie, nie istnieje - jest zdania dr Radosław Bomba z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS. Potwierdzają to wyniki finansowe firm dostarczających elektroniczną rozrywkę.

Dane na temat tego rynku znajdujemy w raporcie „Kondycja Polskiej Branży Gier Wideo”, opublikowanym pod koniec września br. Gry wideo mogą obecnie poszczycić się przychodami globalnymi na poziomie 74,2 mld dolarów (około 278 mld zł) w 2015 r. Wartość polskiego rynku gier wynosi prawie 1,65 mld zł, ale w ciągu dwóch lat ma wzrosnąć do 1,84 mld zł.

Według szacunków firmy badawczej Newzoo, w 2017 r. globalny rynek ma wzrosnąć do 102 mld dolarów, a liczba graczy wzrośnie o 600 mln, do 2,2 mld osób. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób chce uszczknąć coś z tego tortu. Wiedzę niezbędną do poruszania się w cyfrowym świecie można znaleźć na uczelniach. Między innymi na kierunku technologie cyfrowe w animacji kultury na Wydziale Humanistycznym UMCS.

- Podjęliśmy współpracę z lubelskimi twórcami gier i lokalnym środowiskiem IT, więc wykłady prowadzą zarówno praktycy, jak i pracownicy naukowi Instytutu Kulturoznawstwa oraz Instytutu Informatyki UMCS - mówi dr Radosław Bomba. Na przełomie 2014 i 2015 r. na UMCS powstało Centrum Badań Gier Wideo. Wcześniej był kierunek dotyczący technologii cyfrowych.

Nie tylko programowanie

Zajęcia poświęcone tworzeniu gier odbywają się też na innych lubelskich uczelniach. WSPiA zachęca do studiów informatycznych na specjalności projektowanie i programowanie gier komputerowych. Studenci mogą nauczyć się tworzenia gier, grafik komputerowych i programowania systemów informatycznych. Specjalność grafika i gry komputerowe jest też na WSEI w ramach kierunku informatyka. 

Naukowiec z UMCS zwraca uwagę, że przy tworzeniu gier ważne są nie tylko umiejętności informatyczne, ale też historia, którą mają do opowiedzenia twórcy. - Na studiach zwracamy uwagę nie tylko na kwestie techniczne tworzenia gier, ale kompetencje miękkie, jak tworzenie fabuły i bohatera - przekonuje Bomba.

Chodzi nie tylko o gry. - Kierunek umożliwia studentom zdobycie pogłębionej wiedzy na temat współczesnej kultury i zjawisk jej towarzyszących. Daje szansę na uzyskanie praktycznych umiejętności niezbędnych we współczesnej kulturze cyfrowej, m.in. tworzenie multimediów, zarządzanie portalami i serwisami internetowymi, tworzenie grafiki 2D i 3D - dodaje dr Radosław Bomba. Technologie cyfrowe w animacji kultury są obecnie jedynym kierunkiem na UMCS, na którym realizowane są zajęcia (wykłady i ćwiczenia) poświęcone grom komputerowym.

Przed nowym rokiem akademickim uczelnia zaprosiła do prowadzenia zajęć twórców gier komputerowych z Lublina. Wśród nich Kamila Pręciuka ze studia Mutated Byte, współtwórcę gry Shadow Assassin: - Prowadzę ćwiczenia przygotowujące do programowania i kształcące umiejętności sprzedaży aplikacji pod kątem klienta. 

Pręciuk zapowiada, że absolwenci tego kierunku nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy. 

- Chciałbym przyciągnąć absolwentów do mojego studia. Ich umiejętności zainteresują też inne lubelskie firmy, bo w Polsce jest mało kierunków powiązanych z tworzeniem gier, a nie tylko programowaniem - uważa.

Kolejną inicjatywą przygotowywaną przez uczelnię i Kamila Pręciuka są warsztaty tworzenia gier. Właśnie przygotowywany jest ich program, a zajęcia ruszą w listopadzie. Są też plany współpracy z Centrum Spotkania Kultur, a od 2016 roku na UMCS mają wystartować specjalizacje poświęcone tworzeniu gier komputerowych. Pomysł powstał dzięki współpracy ze zrzeszającą  fanów i twórców gier grupą Lublin Game Dev, studiem Mutated Byte oraz Centrum Badań Gier Wideo UMCS. 
 

Piotr Nowak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski