Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producent drukarek 3D z Lublina wygrał konkurs na najlepszy startup w regionie

Piotr Nowak
PN
Drony do pilnowania mienia, wynalazki z branży medycznej i przemysłowej. Rozstrzygnięto konkurs na najciekawszy pomysł na biznes.

Dziesięć firm z województwa lubelskiego zmierzyło się w konkursie „Young&Innovative”, który w piątek miał finał podczas Europejskiego Tygodnia Innowacji w Lublinie. Główną nagrodę w wysokości 20 tys. zł oraz szansę na inwestycję o wartości 2 mln zł zdobyła spółka Infinum 3D. Firma zajmuje się głównie projektowaniem, produkcją oraz wdrażaniem nowoczesnych sterowników do drukarek 3D oraz wszystkich związanych z tym dodatkowych akcesoriów i komponentów. Odpowiada m.in. za budowę drukarki, która w ubiegłym roku trafiła do powszechnej sprzedaży i ODO Kronos, funkcjonującej w lubelskiej fabryce Ursusa.

Pomysłów na biznes w regionie nie brakuje. Wśród dziewięciu konkurentów Infinum 3D znaleźli się m.in. twórcy inteligentnych dronów, nowatorskiego pomysłu do walki z cukrzycą i spersonalizowanych diet dla sportowców.

Zobacz także: Medycyna i światłowody na Europejskim Tygodniu Innowacji
- Straty firm z powodu kradzieży materiałów z placów budowy sięgają milionów złotych. Nasze rozwiązanie umożliwi im ograniczenie kosztów - wyjaśnia Marcin Cięszczyk ze SkyTech Drones. Firma stworzyła autonomiczny system sterowania dronami, który umożliwia wykorzystanie tych latających maszyn do patrolowania wyznaczonego terenu, a nawet śledzenia obiektów. Młodzi przedsiębiorcy rozmawiają z potencjalnymi klientami i szukają inwestorów. Podobnie jak twórcy Bioxee, czyli urządzenia, które będzie monitorować zmiany w układzie krążenia. - Mam hipotezę, że na podstawie takich analiz będzie można wykryć np. tętniaka lub postępy w chorobie wieńcowej - wyjaśnia Tomasz Niedziałek, lubelski przedsiębiorca. Nad wynalazkiem pracują inżynierowie i lekarze.

Podnoszące sprawność fizyczną suplementy to norma we współczesnym sporcie. Codzienną dawkę dostosowaną do potrzeb zawodników dostarcza Sundose. Twórcy firmy poszukują funduszy na rozwój swojego pomysłu. - Razem z 19 innymi startupami z całego świata otrzymaliśmy zaproszenie na program akceleracji biznesu w Tajpej na Tajwanie. Chcemy rozeznać tamtejszy rynek. Zadanie ułatwia nam fakt, że Polska kojarzy się w Azji z wysokiej jakości produktami. Uważają nas za bramę do Unii Europejskiej - mówi Michał Gołkiewicz, prezes Sundose.

Statystyki są bezlitosne. Na dziesięć młodych firm, zaledwie jedna przeżywa pierwszy rok. Eksperci tłumaczą, że sam pomysł nie gwarantuje sukcesu. - Pomysł nie wystarczy, najważniejsza jest egzekucja, czyli to, jak chcemy go zrealizować - wyjaśnia Jakub Fijewski z gdańskiego funduszu kapitałowego Alfabeat, który inwestuje w startupy.

Konkurs został zorganizowany z inicjatywy Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w partnerstwie z Lubelskim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz funduszem Alfabeat.


Zobacz także:
Europejski Tydzień Innowacji. Patrycja Pochwatka Uniwersytet Przyrodniczy - o mapowaniu obiektów 3D

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski