MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Stefan Sawicki – „mistrz” i „profesor absolutny”

Norbert Nowotnik, Strefa KUL
„Mistrz i profesor absolutny”, „ikona w zakresie znajomości literatury polskiej”, a także „jeden z najznamienitszych uczonych powojennej Polski” – to słowa odnoszące się do prof. Stefana Sawickiego. Ten wybitny teoretyk i historyk literatury, a także znakomity znawca twórczości Cypriana Norwida odebrał właśnie papieski Order Świętego Grzegorza Wielkiego, a także Medal Ministra Edukacji i Nauki „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. – KUL był moją wielką, życiową przygodą, powiem nawet: moją miłością – mówił wzruszony 96-letni laureat.

Order Świętego Grzegorza Wielkiego (łac. Ordo Equestris Sancti Gregorii Magni) to jeden z pięciu szlacheckich orderów papieskich, ustanowiony w 1831 roku i przyznawany za szczególne zasługi dla Kościoła katolickiego. Kawalerowi orderu przysługuje prawo do noszenia specjalnego stroju, wstęgi, kapelusza i szpady. Odznaczenie to nadawane jest także osobom świeckim i innych wyznań.

– Profesor Stefan Sawicki jest ikoną w zakresie znajomości literatury polskiej – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski,
zwracając uwagę, że życiorys i działalność naukowa prof. Stefana Sawickiego, m.in. twórcy Ośrodka Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, uświadamia, że jego życie odzwierciedla ewangeliczna przypowieść o talentach. W uroczystości, która odbyła się 18 lipca w rektoracie KUL, wzięli udział m.in. metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL abp Stanisław Budzik oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– Trudno dziś spotkać filologa wśród polskich literaturoznawców oraz humanistów o takiej wrażliwości na przedmiot zabiegów poznawczych, wolnego od różnego typu nacisków, w tym także związanych z autentycznym zaangażowaniem w sprawy chrześcijaństwa, wolności oraz religijnej tożsamości – mówił w laudacji historyk literatury prof. Piotr Chlebowski z Instytutu Literaturoznawstwa KUL.

– Wśród powojennych polskich uczonych jest tym, który od samego początku aż do obecnych czasów wykazał się wyjątkową i trwałą postawą badawczą, której podstawą jest służba prawdzie, rozumianej jako obiektywna racja rzeczywistości pozbawiona wszelkich ujęć utylitarnych, a tym bardziej ideologicznych – dodał naukowiec.

Głos zabrał również prof. Stefan Sawicki, który podkreślił ogromne znaczenie, jakie w jego życiu odegrał KUL – w latach PRL-u uczelnia, w której murach można było w wolny sposób prowadzić badania naukowe i zajęcia dydaktyczne. Zaznaczył, że praca w katolickiej wszechnicy uprzytamniała naukowcom, że „świadomość narodowa i religijna zależy w niemałym stopniu od jakości i energii myśli naukowej”. – Katolicki Uniwersytet Lubelski, mimo różnych ograniczeń, był jedyną naprawdę wolną wyższą uczelnią, właśnie dzięki swej katolickiej inności – zaznaczył.

– Jednego jestem pewien: KUL był moją wielką, życiową przygodą. Stał się w okresie mojej dorosłości czymś ogromnie cennym, czymś ogromnie ważnym, angażującym całą moją energię. Narażając się na zarzut banalności powiem nawet: KUL był moją miłością – podsumował 96-letni badacz.

Certyfikat tytułu Kawalera Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego wręczył laureatowi abp Stanisław Budzik. Następnie prof. Stefan Sawicki z rąk szefa MEiN Przemysława Czarnka odebrał Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”. Odznaczenie to przyznano badaczowi „za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej”. – Są takie odznaczenia, które rzeczywiście są wielką nagrodą dla laureata i takim odznaczeniem jest Order Świętego Grzegorza Wielkiego, ale są też tacy laureaci, którzy są nagrodą dla odznaczenia i teraz mamy do czynienia właśnie z tym przypadkiem – ocenił minister.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski