Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Zbigniew Nęcki: Świat mężczyzn mogą uratować tylko kobiety

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Prof. Zbigniew Nęcki
Prof. Zbigniew Nęcki Anna Kaczmarz
Rozmowa. Prof. Zbigniew Nęcki wyjaśnia fenomen trwałości Dnia Kobiet. Psycholog społeczny tłumaczy również, że zdobycie świata mężczyzn przez płeć piękną to kwestia... kilkuset lat.

- Komuna upadła 27 lat temu, a komunistyczny Dzień Kobiet kojarzony z pończochami i goździkami ma się z roku na rok coraz lepiej. Jak wytłumaczyć ten fenomen?

Autor: Joanna Urbaniec

- Komunie trzeba na plus zapisać, że pomyślała o wszystkich kobietach. Wcześniej też wielbiono panie, ale tylko te wybrane. Dzień Kobiet jest świętem wszystkich pań, bez wyjątku. Kwiaty dostają dzisiaj biznesmenki, nauczycielki, sprzątaczki, babcie i najmłodsze kobiety. Komuna, trochę przewrotnie, zdemokratyzowała to święto.

- Nie wszystkim kobietom ta demokracja się jednak podoba.

- Część pań protestuje, że wręczanie im kwiatów to podkreślanie ich płciowości i efekt patriarchalnego patrzenia na świat. Osobiście nie rozumiem, co jest złego w tym, że 8 marca mężczyzna może poczuć się jak prawdziwy facet, a kobieta jak dama. Płeć piękna z definicji ma być najpiękniejszą ozdobą mężczyzny. To prosta i urocza opowieść o życiu. Czemu choć przez jeden dzień nie potraktować jej nieco poważniej niż na co dzień.

- Dlaczego dzień chłopaka lub mężczyzny nigdy nie odniósł takiego sukcesu jak święto kobiet?

- Dzień mężczyzn? Przecież ta nazwa nawet źle brzmi. Mężczyźni od zawsze kulturowo byli oceniani wyżej niż kobiety. Ojciec i mąż rządził domem, fabryką i rolą. Patriarchat miał się dobrze do dwudziestego wieku. Od tego czasu kobiety coraz mocniej wchodzą w męskie role. Mimo to w naszych głowach wciąż dobrze się ma się typowo męskie patrzenie na świat. W takich warunkach obchodzenie święta mężczyzn byłoby jak obchodzenie dnia powszedniego. Jest to tak oczywiste, że robienie z tego święta jest po prostu nie na miejscu.

- Mówi Pan, że kobiety od ponad 100 lat zdobywają męski świat. Czyli nasze święto jednak kiedyś nadejdzie?

- Jak za kilkaset lat stracimy naszą pozycję w hierarchii społecznej, to święto mężczyzn będzie obchodzone równie hucznie co kobiet.

- Widzi Pan już zapowiedź takich czasów?

- Odpowiedzią na to pytanie jest ekofeminizm. Jest to ekologiczny sposób bycia, który chwali cnoty żeńskie, takie jak: komunikatywność, wrażliwość, partnerstwo. Ekofeminizm gani jednak cnoty męskie, takie jak: zdecydowanie, agresywność, narzucanie woli, a nie porozumiewanie się z innymi. Przemoc i pazury były dobre w czasach głodu. Teraz rzeczywistość buduje się na zasadzie współdziałania i kompromisu.

- Czyli zwycięstwo kobiet nad mężczyznami to tylko kwestia czasu?

- Jedynym ratunkiem są dla nas kobiety. Jeśli nauczymy się od nich wrażliwości i umiejętności chodzenia na kompromisy, to przetrwamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prof. Zbigniew Nęcki: Świat mężczyzn mogą uratować tylko kobiety - Dziennik Polski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski