18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt MEN: Przedszkola tańsze i dla wszystkich dzieci

Maria Krzos
Przedszkola tańsze niż do tej pory, dysponujące miejscami dla wszystkich chętnych maluchów. Ten ambitny plan chce wcielić w życie ministerstwo edukacji.
Przedszkola tańsze niż do tej pory, dysponujące miejscami dla wszystkich chętnych maluchów. Ten ambitny plan chce wcielić w życie ministerstwo edukacji. Jacek Babicz
Przedszkola tańsze niż do tej pory, dysponujące miejscami dla wszystkich chętnych maluchów. Ten ambitny plan chce wcielić w życie ministerstwo edukacji. Przedszkolną ofensywę resort rozpoczął już we wtorek. Na konferencji prasowej zapowiedział m.in. dodatkowy zastrzyk unijnej gotówki dla oddziałów przedszkolnych przy podstawówkach. Euforię MEN studzą samorządy. Boją się, że za dobre chęci władz centralnych przyjdzie im płacić z własnej kieszeni.

Plany MEN dotyczące zmian w sposobie funkcjonowania przedszkoli zawarte są w tzw. ustawie przedszkolnej. - Ustawa jest już po konsultacjach społecznych, najprawdopodobniej w lutym zajmie się nią rząd - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN. - Chcemy, by jak najszybciej trafiła do Sejmu - wyjaśnia.

Ministerstwo się spieszy, ponieważ część zmian zapisanych w ustawie ma zacząć obowiązywać już 1 września tego roku. Dotyczą one przede wszystkim wysokości opłat. W tej chwili obowiązuje zasada, że za 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu samorządy nie pobierają opłat. Rodzice płacą za każdą kolejną godzinę powyżej tych pięciu. Każdy samorząd samodzielnie ustala wysokość tej opłaty. W Lublinie od 1 stycznia br. wynosi ona 1,60 zł/godz. MEN chce ujednolicić tę stawkę. Plan jest taki, że od 1 września tego roku rodzice będą płacili złotówkę za pierwsze dwie godziny zajęć wykraczających poza 5 bezpłatnych godzin. MEN zakłada, że co roku ilość godzin "za złotówkę" będzie wzrastać. Ma być to możliwe dzięki dotacjom dla samorządów.

- Cieszy nas, że przedszkola będą dotowane z budżetu państwa - komentuje Barbara Czołowska, z-ca dyrektora wydziału oświaty Urzędu Miasta w Lublinie. - Niestety, z punktu widzenia samorządu przygotowany przez ministerstwo edukacji projekt ma również minusy. Chodzi np. o nałożony na gminy obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym.

W tej chwili obowiązek ten dotyczy 5- i 6-latków. Od 2014 r. gwarancję przyjęcia do przedszkola miałyby wszystkie 4-latki, a od 2016 - wszystkie 3-latki. MEN zakłada, że część miejsc dla nich zapewnią przedszkola prywatne. Ministerstwo przewiduje, że będą pobierały identyczne opłaty co przedszkola publiczne (w zamian mają dostawać większe dotacje). - Jeśli placówki prywatne nie skorzystają z tej opcji, samorządy będą musiały zatroszczyć się o miejsca dla dzieci na własną rękę - mówi Czołowska. - Może być to związane np. z koniecznością budowy nowych przedszkoli.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski