Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorczość w woj. lubelskim: Firm jest więcej, ale wciąż daleko nam do czołówki

EP
Nad przedsiębiorczością mieszkańców naszego województwa pochyla się co roku Urząd Statystyczny w Lublinie. Z najnowszego opracowania wynika, że rośnie liczba tzw. podmiotów gospodarki narodowej, choć nie tak dynamicznie jak w całej Polsce. A do nadrobienia mamy sporo.

Jednym z przejawów naszej przedsiębiorczości są firmy, które zakładamy i prowadzimy. Statystycy umieszczają je w jednym worku z fundacjami i stowarzyszeniami. Ten worek określają mianem podmiotów gospodarki narodowej. W przypadku woj. lubelskiego jest on niewielki. Pod koniec ubiegłego roku w naszym regionie funkcjonowało blisko 170 tys. takich podmiotów. W całym kraju było ich ponad 4 mln. Najwięcej (w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców) działało w woj. mazowieckim, najmniej w Podkarpackim. Nasz region znalazł się na przedostatnim miejscu tego zestawienia.

Jest jednak też pocieszająca wiadomość. - Przez całe ostatnie dziesięciolecie w woj. lubelskim obserwowaliśmy wzrost liczby podmiotów - podkreśla Aleksandra Jangas-Kurzak z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Handel i budownictwo to branże, w których byliśmy i jesteśmy najaktywniejsi. Nasza przedsiębiorczość kocha prostotę i indywidualizm. Trzy czwarte wszystkich podmiotów gospodarczych w woj. lubelskim stanowią osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. Zdecydowanie mniej jest spółek handlowych (średnio 49 na 10 tys. mieszkańców).

Jak poprawić sytuację?

Na zmiany przyjdzie poczekać wiele lat
W sprawie przedsiębiorczości mamy jeszcze wiele do zrobienia. Chodzi m.in. o zmianę złego nastawienia do samych przedsiębiorców. Nic się samo nie zrobi. Myślę jednak, że w naszym regionie drzemie wielki potencjał. Uczelnie, urzędy, biznes i poszczególne instytucje trzeba jednak skłonić do współpracy. Należy też uświadomić społeczeństwu, że nie ma innej drogi do rozwoju cywilizacyjnego, jak właśnie rozwój przedsiębiorczości. Na zupełną zmianę sytuacji przyjdzie poczekać wiele lat, ale pierwsze efekty mogą się pojawić już wkrótce.
Prof. Włodzimierz Sitko, członek zarządu Rady Przedsiębiorczości Lubelszczyzny

Dość samobiczowania złymi informacjami
O stanie naszej przedsiębiorczości przesądza wielu czynników, w tym uwarunkowania historyczne. Nie jestem zwolennikiem samobiczowania i ciągłego przypominania, że na tle innych regionów wypadamy gorzej. Myślę, że nie mamy realnych szans na dogonienie wiodących województw. Powinniśmy robić swoje. Ważna jest pomoc nie tylko przy zakładaniu działalności gospodarczej, ale także podczas jej prowadzenia. Istotne są też dobre sygnały płynące z rynku, które uwiarygadniają nas w oczach potencjalnych inwestorów. Ostatnio takie pozytywne informacje przekazywała np. firma Ursus.
Dr Henryk Łucjan, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski