Przegrały w Polkowicach, przegrały też 3. miejsce

(W Polkowicach nie pomogło 20 punktów Katariny Zec. W play-offach akademiczki zagrają zatem z Arką Gdynia) fot. Elbrus Studio/AZS UMCS Lublin
Bolesna w skutkach okazała się porażka koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w ostatnim spotkaniu sezonu zasadniczego przeciwko BC Polkowice. Akademiczki przegrały na terenie rywalek 61:77.

Przed rozpoczęciem kolejki pewnym było, że zielono-białe znajdą się w najlepszej czwórce na koniec rundy zasadniczej, a tym samym zaczną play-offy z przewagę własnego parkietu.

Nie było jasnym natomiast, czy lublinianki zajmą 3. czy 4. miejsce. Wygrana w Polkowicach z pewnym 2. lokaty BC Polkowice to gwarantowała 3. pozycję. Porażka też nie odbierała na to szans, ale warunkiem było zwycięstwo liderek z Gorzowa Wielkopolskiego z walczącą o podium ekipą z Poznania. Ten warunek nie został spełniony…

Mamy w głowach, że już w weekend zaczną się play-offy, dlatego będziemy chcieli podzielić minuty na wszystkie zawodniczki – wyjaśniał przed środowym spotkaniem trener lublinianek, Krzysztof Szewczyk. – Najciekawsze na boisku będzie starcie rozgrywających Wheeler kontra Stanaćev – dodawał.

Słowa o rotacji szybko znalazły potwierdzenie, ale zapowiadany pojedynek zawodniczek grających na pozycjach numer jeden w obu zespołach nie zachwycał. W całej pierwszej połowie obie spędziły na parkiecie po około piętnaście minut. Lepiej wypadał w tym czasie koszykarka Polkowic. Erica Wheeler rzucił sześć oczek i dołożyła tyle samo asyst. Aleksandra Stanaćev na koncie miała dwa punkty i pięć kluczowych podań.

Otwierające spotkanie dziesięć minut było bardzo równe, zakończyło się remisem 21:21. Kluczowa dla losów meczu okazała się druga kwarta, wygrana przez rywalki aż 19:6. W niej przyjezdne miały duży problem z kreatywnością, ale też skutecznością. Często decydowały się na próby z dystansu, ale te do kosza nie wpadały. Po przerwie tylko przez chwilę lepiej na parkiecie radziły sobie przyjezdne, ale z czasem wszystko wróciło do sytuacji z pierwszej połowy. BC pewnie wygrało 77:61.

W równolegle rozgrywanym meczu Poznań pokonał na wyjeździe Gorzów Wielkopolski 96:78, a to oznaczało, że to drużyna z Wielkopolski znalazła się na 3. miejscu.

Play-offy ruszają w sobotę. Rywalem akademiczek będzie w nich zespół VBW Arki Gdynia. Pierwsze dwa mecze odbędą się w Lublinie. Seria toczy się do trzech wygranych.

Oba zespoły mierzyły się w miniony weekend. Wówczas po dogrywce wygrał AZS UMCS Lublin. Statystyka i przewaga leży po stronie ekipy trenera Krzysztofa Szewczyka nie tylko z tego powodu. Lublinianki były lepsze od gdynianek w siedmiu ostatnich konfrontacjach obydwu drużyn.

BC Polkowice – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 77:61 (21:21, 19:6, 17:16, 20:18)

BC Polkowice: Friskovec 16, Telenga 13, Gertchen 11, Banaszak 11, Gajda 10, Wheeler 6, Puter 5, Spanou 3, Zasada 2, Stępień. Trener: Karol Kowalewski

AZS UMCS: Zec 20, Taylor 9, Mack 8, Trzeciak 7, Kuczyńska 6, Ziętara 5, Nassisi 4, Stanaćev 2, Yurkevichus, Goszczyńska. Trener: Krzysztof Szewczyk