Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście graniczne w Terespolu. Żeby w spokoju przemycać papierosy, zastraszali celników

Daniel Harasim
Przewozili przez granicę z Białorusią papierosy bez polskich znaków akcyzy, ale najwięcej kłopotów narobili sobie zastraszając celników. Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi w tej sprawie postępowanie przeciwko trzem mężczyznom działającym na terenie województwa lubelskiego. Grozi im do trzech lat więzienia.

Paweł M. (l. 35), Mariusz M. (l. 39) oraz Piotr M. (l. 35) zajmowali się przemytem od listopada 2015 roku do lutego 2019 roku.

- Wielokrotnie przekraczali granicę przez przejście drogowe w Terespolu, nielegalnie wprowadzili na obszar celny Unii Europejskiej bez zgłoszenia do odprawy celnej towar w postaci papierosów nieoznaczonych polskimi znakami akcyzy, narażając budżet Unii Europejskiej na uszczuplenia należności podatkowych w różnych kwotach - informuje Agnieszka Kępka, prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Zastraszali funkcjonariuszy

Nie był to przemyt skrojony na dużą skalę. Na jednorazowej kontrabandzie straty Skarbu Państwa wynosiły nie więcej niż 10 tys. zł. Istotniejsze w całej sprawie są okoliczności działania dwójki mężczyzn - Pawła M. i Mariusza M. W pewnym momencie na tyle się rozzuchwalili, że zaczęli kierować poważne groźby w kierunku pracowników służby celno-skarbowej.

Straszyli, że ich pobiją, a zemsta dosięgnie także ich rodziny. Ponadto złożyli zawiadomienie o przyjmowaniu przez funkcjonariuszy łapówek.

- Działania takie miały na celu zmuszenie pracowników służby do nieprzeprowadzania kontroli. Dodatkowo podejrzani znieważali funkcjonariuszy podczas i w związku z wykonywanymi przez nich obowiązkami służbowymi, używając wobec nich słów wulgarnych i obraźliwych - zaznacza Kępka.

Dwóch już siedzi

Wszyscy trzej mężczyźni zostali już zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Wobec Pawła M. i Mariusza M. prokurator wystąpił z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Sąd przychylił się do tych wniosków, więc przemytnicy na zarzuty poczekają za kratami. Piotr M. zostanie na wolności, ale jest pod nadzorem policji i otrzymał zakaz opuszczania kraju.

Podejrzani przyznali się częściowo do stawianych im zarzutów i złożyli wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawnia ich treści. Sytuacji całej trójki nie poprawia fakt, że wcześniej dopuszczali się już wielokrotnych i notorycznych przemytów, jednak ilości przewożone przez nich przez granicę kwalifikowały się wyłącznie jako wykroczenia.

Idea wywęszyła narkotyki

Kolejną sprawą przemytu zajmuje się Nadbużański Oddział Straży Granicznej z Placówki w Dorohusku.

W środę funkcjonariusze SG w trakcie kontroli szczegółowej autobusu relacji Gdynia - Charków ujawnili duże ilości narkotyków. Wywęszła je Idea, pies służbowy straży granicznej.

W torbie bez właściciela, którą kierowca przewoził „za symboliczną opłatę”, znaleziono 1827 tabletek extasy, ponad 40 g kokainy, 100 g MDMA i prawie 250 g amfetaminy. Łączna wartość narkotyków została wstępnie oceniona na 70 tys. zł.

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w 2018 roku zatrzymali przemycane narkotyki o łącznej wartości ponad 8 mln zł.

ZOBACZ TEŻ: Zlikwidowany gang narkotykowy

(materiał archiwalny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski