Nasza Loteria

Ranking Eko Gmina. Eko Liderzy zostali nagrodzeni

Marcin Jaszak
Poznaliśmy najbardziej aktywne samorządy wyróżniające się zrównoważonym rozwojem, którego jednymi z priorytetowych elementów są działania proekologiczne. Za nami Gala podsumowująca druga edycję Ranking Eko Gmina Kuriera Lubelskiego, podczas której nagrodziliśmy najbardziej ekologiczne gminy z naszego regionu.
od 16 lat

Ranking jest kulminacyjnym wydarzeniem akcji Kuriera Lubelskiego „Eko Życie - Eko Efekt” promującej postawy Eko w życiu codziennym, ograniczające konsumpcjonizm na rzecz nowego „zielonego” działania. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

- Polityka ekologiczna to jeden z priorytetów Samorządu Województwa Lubelskiego. W swoich działaniach stawiamy silny akcent na promocję tej tematyki oraz na zainteresowanie lokalnych samorządów, przedsiębiorców czy samych mieszkańców regionu ekoinwestycjami. W efekcie już w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 na działania proekologiczne i na wspieranie gospo-darki niskoemisyjnej w województwie lubelskim przeznaczyliśmy imponującą kwotę prawie 990 mln euro, w tym ponad 241 mln na odnawialne źródła energii – mówi Michał Mulawa, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.

Ranking Gmin powstał w oparciu o dane przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. W opracowaniu danych pomógł nam Urząd Statystyczny w Lublinie, zaś główny ranking Eko Lider 2023 na podstawie którego wyróżniliśmy poszczególne gminy, został wyliczony jako średnia arytmetyczna kategorii: „ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu”, „ochrona zasobów wodnych” i „gospodarowanie odpadami”. W ramach rankingu ocenione zostały wszystkie gminy województwa lubelskiego, podzielone na gminy miejskie, wiejskie oraz gminy miejskowiejskie.

- Kryterium doboru zmiennych była dostępność danych w bazach danych GUS lub możliwości ich pozyskania ze źródeł zewnętrznych. Wartości wskaźników syntetycznych pozwalają na obiektywną ocenę działań podejmowanych przez samorządy lokalne w zakresie ekologii i stanu środowiska. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe zaangażowanie gminy na rzecz dbałości o środowisko naturalne i lepsza sytuacja ekologiczna danej gminy. Ranking Eko Gmina może i powinien posłużyć promocji inicjatyw ekologicznych i zachęcać władze lokalne do dalszych wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska naturalnego – podkreśla dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Gminy zostały wyróżnione w kategoriach: Eko Lider 2023, Eko lider w kategorii Gospodarka odpadami, Eko lider w kategorii Ochrona zasobów wodnych, Eko lider w kategorii Ochrona powietrza i klimatu. W tej edycji doceniliśmy też działania powiatów, które zostały nagrodzone w kategoriach Ekologiczny Powiat oraz EKOaktywny Powiat.

- Dbałość o środowisko w naszym otoczeniu jest niebywale ważna i bardzo cieszy mnie fakt, że w ramach Rankingu Eko Gmina dostrzeżono i nagrodzono również powiaty. Ranking ten to bardzo wartościowa akcja, która obok wyróżnień najaktywniejszych samorządów, zawstydzi i skłoni do działania samorządy, które przysnęły w kwestiach ochrony środowiska – mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W kategorii Eko Lider 2023 I miejsce zajęła gmina Łuków, II miasto Łuków, III miasto Radzyń Podlaski, IV miejsce zajęła gmina Łukowa, zaś V gmina Biała Podlaska. W kategorii Gospodarka odpadami Eko Liderem okazała się gmina Żyrzyn.

Eko Liderem kategorii Ochrona zasobów wodnych zostało miasto Krasnystaw. Eko Liderem w zakresie Ochrony powietrza i klimatu została gmina Łukowa. Wśród powiatów tytuł Ekologiczny Powiat otrzymał Powiat Lubelski za największą ilość umów, złożonych wniosków oraz najwyższego dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

W kategorii EKOaktywny Powiat I miejsce zajął Powiat Bialski, II Powiat Radzyński, III Powiat Łukowski.

Wraz KRUS reprezentowanym przez Dyrektor Magdalenę Filipek - Sobczak wręczyliśmy wyróżnienie w kategorii Eko świadomi, za działania edukacyjne w zakresie niebezpiecznych substancji, które otrzymała Gmina Strzyżewice.

Podczas gali podsumowaliśmy też Konkurs plastyczny dla dzieci „Razem dbajmy o czyste powie-trze” którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wspólnie z partnerami: Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Konkurs skierowany był do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego.

Ważnym wydarzeniem Gali była debata „Ekologiczna transformacja energetyczna – konieczność czy możliwość? Zielone paliwa przyszłości”. Poprowadził ją dr Piotr Filipek z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej, zaś udział w niej wzięli: Michał Mulawa – wice-marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Piotr Dragan – wiceprzewodniczący Związku Gmin Lubelszczyzny, Andrzej Wnuk – prezydent Zamościa, dr hab. Paweł Obstawski – prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Piotr Pacek – prezes Zielonej Energii. Podczas debaty poruszono tematy inwestycji proekologicznych w województwie i zastanawiano się nad sposobami zwiększenia efektywności energetycznej samorządów oraz nad tym w jaki sposób gminy realizują politykę zrównoważonego rozwoju.

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski