Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport o stanie województwa. Zarabiamy więcej, ale nadal uciekamy [ZOBACZ]

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Mało miastWojewództwo  lubelskie jest  jednym  z  najrzadziej  zaludnionych  województw Polski. Z wynikiem 85os/km2 znajduje się na 12. miejscu w kraju. Największe zagęszczenie gęstości zaludnienia występuje w miastach na prawach powiatu Lublin (2 305os/km2) i Zamość (2 121os/km2), natomiast najmniejsze w powiatach: parczewskim (37os/km2) i włodawskim (31os/km2).Na koniec 2018 roku w województwie lubelskim mieszkało 2117,6  tys. osób. W porównaniu z 2017 rokiem liczba ludności zmniejszyła się o 8,7  tys.,  a  w stosunku  do  2010  roku o  61,0  tys. osób. Lubelskie odznacza się niższym niż średnia w kraju poziomem  urbanizacji. W 48miastach zamieszkiwało 46,5 proc. ogółu ludności, podczas gdy przeciętnie w kraju ludność miast stanowiła 60,1 proc. ogółu populacji. Największym miastem pod względem liczby ludności był Lublin, w którym mieszkało 339,7 tys. osób. Mieszkańcy Lublina stanowili 34,5 proc. ludności miast. W stosunku do poprzedniego roku liczba mieszkańców Lublina zmalała o 0,05 proc.
Mało miastWojewództwo lubelskie jest jednym z najrzadziej zaludnionych województw Polski. Z wynikiem 85os/km2 znajduje się na 12. miejscu w kraju. Największe zagęszczenie gęstości zaludnienia występuje w miastach na prawach powiatu Lublin (2 305os/km2) i Zamość (2 121os/km2), natomiast najmniejsze w powiatach: parczewskim (37os/km2) i włodawskim (31os/km2).Na koniec 2018 roku w województwie lubelskim mieszkało 2117,6 tys. osób. W porównaniu z 2017 rokiem liczba ludności zmniejszyła się o 8,7 tys., a w stosunku do 2010 roku o 61,0 tys. osób. Lubelskie odznacza się niższym niż średnia w kraju poziomem urbanizacji. W 48miastach zamieszkiwało 46,5 proc. ogółu ludności, podczas gdy przeciętnie w kraju ludność miast stanowiła 60,1 proc. ogółu populacji. Największym miastem pod względem liczby ludności był Lublin, w którym mieszkało 339,7 tys. osób. Mieszkańcy Lublina stanowili 34,5 proc. ludności miast. W stosunku do poprzedniego roku liczba mieszkańców Lublina zmalała o 0,05 proc.
Płace rosną, ale nadal w województwie lubelskim mieszka coraz mniej osób. Wypracowujemy też jedno z niższych PKB w kraju, a firmy rozpoczynają mniej inwestycji. Marszałek na sesji sejmiku przedstawi raport o stanie województwa.

Taki raport to zupełna nowość. W ubiegłym roku wprowadzono zmiany w prawie, według których co roku wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i marszałkowie województw mają przedstawiać raport o stanie swoich samorządów.

W poniedziałek, 24 czerwca, taki raport przedstawi marszałek Jarosław Stawiarski. Będzie pokazywał radnym sejmiku nie tylko obecny stan regionu, ale będzie także porównywał go z latami poprzednimi.

Czytaj też:

Raport liczy ponad 200 stron i jest także wymienianiem podejmowanych przez władze zadań i nakreśleniem planów na przyszłość.

Czego dowiadujemy się z raportu? Na przykład tego, że mimo rosnących w regionie płac to nadal zarabiamy mniej niż w innych częściach Polski.

Lubelskie nadal ma ujemny przyrost naturalny i wyjeżdża stąd więcej osób niż tu przyjeżdża.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W Zalewie Zemborzyckim pływają butelki, łańcuchy i druty (ZDJĘCIA)

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski