Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport ORE: Dyrektor szkoły hamuje reformy?

KOS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
Ma 48 lat, 26-letni staż pracy i jest kobietą. Miesięcznie zarabia 4430 zł. Tak według badań Ośrodka Rozwoju Edukacji prezentuje się statystyczny dyrektor szkoły. Niestety, nie jest mobilny zawodowo i to, zdaniem autorów badania, może być przyczyną niepowodzenia reform wprowadzanych w oświacie w ostatnich latach.

Badanie ORE zostało przeprowadzone wśród dyrektorów publicznych szkół i placówek oświatowych. Ankietę wypełnił co piąty dyrektor szkoły w Polsce. Wśród nich było 116 dyrektorów z woj. lubelskiego.

W badaniu wzięto pod lupę niemal wszystkie aspekty pracy osób zatrudnionych na stanowiskach dyrektorskich. Okazuje się na przykład, że płeć dyrektora związana jest m.in. z typem placówki, jaką zarządza. Zasada jest prosta - im wyżej, tym mniej kobiet. W przedszkolach funkcje dyrektorskie sprawują wyłącznie panie. W szkołach ponadgimnazjalnych (licea, technika itp. ) jest ich tylko połowa (na Lubelszczyźnie - 45 proc.).

Twórcy badania sprawdzali również, jak wyglądają kariery zawodowe osób kierujących szkołami. 32 proc. dyrektorów szkół było nauczycielami w tej samej placówce, którą obecnie kierują. Na dodatek placówka ta była ich pierwszym i jedynym miejscem pracy. Zdaniem autora badania, to jedna z największych słabości tej grupy zawodowej.

- Wydaje się, że bardzo ograniczona kariera zawodowa oraz brak jakiejkolwiek mobilności zawodowej dyrektorów jest ważną przyczyną porażek wielu reform wdrażanych w oświacie - uważa Szymon Więsław, autor badania ORE.

Dyrekotorzy szkół nie chcą jednoznacznie wypowiadać się w tej sprawie. Ci, z którymi rozmawialiśmy przyznają jednak, że bogate doświadczenie zawodowe pomaga w kierowaniu szkołą. - Zdaje się, że jestem żywym zaprzeczeniem wyników tych badań - mówi Barbara Warda, dyrektor Gimnazjum nr 16 w Lublinie. - Jestem absolwentką ekonomii, po skończeniu studiów przez kilka lat pracowałam na uczelni - opowiada. - Potem byłam nauczycielem przedmiotów ekonomicznych oraz zastępcą dyrektora Zespołu Szkół nr 1 na Podwalu. Pełniłam również funkcję doradcy zawodowego dla nauczycieli przedmiotów ekonomicznych dla całego woj. lubelskiego. Dyrektorem gimnazjum zostałam w 1999 r. Wtedy dopiero powstawały te szkoły. Musieliśmy tworzyć je od początku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski