Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raz na ludowo, czyli smalczyk, a po nim fusia

Ewa Czerwińska
Marianna Baran (z prawej)  zaprasza tym razem na pierogi
Marianna Baran (z prawej) zaprasza tym razem na pierogi Zespóół w Adamowie
Jako kosmopolitka kulinarna przyznam się, że lubię rasową (a nie spolszczoną) chińszczyznę oraz skandynawskie wariacje na temat łososia. Czasem jednak budzi się we mnie patriotyzm lokalny i gdyby ktoś obśmiał naszą lubelską lemieszkę (psiochę, fusię), to poszłabym z nim na widelce! Poniżej przepisy Marianny Baran z Adamowa - warto je zastosować w praktyce. I proszę, ślijcie Wasze ulubione przepisy: [email protected].

Marianna Baran jest nauczycielką w Zespole Szkół im. gen. F. Kamińskiego w Adamowie. To wielka miłośniczka gotowania, prawdziwa skarbnica wiedzy o tradycyjnych lubelskich potrawach. Uczestniczy w spotkaniach organizowanych przez Klaster Restauratorów i Hotelarzy, dotyczących budowy i promocji marki kuchni lubelskiej. - Pani Marianna jest dla nas autorytetem, jej głos się bardzo liczy w ocenie wszelkich cudów lubelskiej sztuki kulinarnej - mówi Arkadiusz Majewski, dyrektor biura klastra.

Dziś pani Marianna wystąpi jako ekspert do spraw kuchni lubelskiej. Kto w styczniowe mrozy chce sobie poprawić humor bombą kaloryczną, niech czyta dalej. Poniższe receptury mogą być również pewną propozycją dla tych, którzy właśnie mają w planie karnawałowe posiady ze znajomymi. Więc może tym razem odstawić wymyślne bankietowe przekąski i zabłysnąć raz na ludowo?A proszę bardzo. Po chlebie ze smalcem i kwaszonym ogórkiem na talerz może wjechać lemieszka okraszona suto skwarkami. A potem bandzwoły, nie mylić z bęcwałami, bo to kategoria niejadalna.

Wołowina po lubelsku
Składniki: wołowina, susz, żurawina, tłuszcz, mąka, przyprawy, cebula
Sposób wykonania:
Wołowinę umyć, pokroić w cienkie plasterki, rozbić, oprószyć mąką. Przygotować garnek lub brytfankę, położyć na dno bakalie, wymieszane z cebulą pokrojoną w pół księżyce. Tłuszcz rozgrzać na patelni. Wołowinę oprószoną mąką wkładać na rozgrzany tłuszcz. Smażyć z obu stron. Układać na przemian, dusić, przyprawić do smaku. Polać lub posypać żurawiną.

Psiocha (fusia)
Składniki: ziemniaki, mąka pszenna, sól, tłuszcz
Sposób wykonania:
Ziemniaki obrać, opłukać, włożyć do garnka, zagotować. Wsypać mąkę, gotować pod przykryciem, aż ziemniaki się ugotują, a mąka straci surowość. Jeśli jest nadmiar wody, odcedzić w naczyniu. Ziemniaki połączyć z mąką, jeżeli trzeba. dolać wodę. Porcjować polewając tłuszczem.

Bandzwoły białe
Składniki:
ziemniaki, fasola, mąka ziemniaczana, cebula, tłuszcz
Sposób wykonania:
Farsz: Fasolę namoczyć i ugotować. Cebulę obrać, pokroić i usmażyć z fasolą,
przemielić i doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto: Ziemniaki obrać, ugotować i przemielić. Połączyć z mąką. Robić placki, nadziewać farszem i formować duże bandzwoły (okrągłe), gotować.

Tort żydowski
Placki
5 żółtek, 2 małe jajka, łyżka śmietany, łyżka masła, łyżka octu, mąki, ile się wgniecie
Sposób wykonania:
Zagnieść ciasto jak na makaron, twarde, ubijać wałkiem jak na faworki, podzielić na 12 części, rozwałkować i piec na żółty kolor.
Krem: 3 jajka + 1,5 szklanki cukru ubić, 0,5 kg masła ukręcić, ubite jajka dodać do krochmalu, do tego dwie łyżki kakao lub czekolady, zapach (arak lub rumowy, można dodać spirytus). Krochmal: 0,5 l mleka + 10 łyżeczek mąki pszennej ugotować, wystudzić, przekładać placki, smarować kremem i posypać bakaliami. 30 dag orzechów włoskich rozdrobionych, 20 dag rodzynek namoczonych, usmażona skórka z 4 pomarańczy. Placki przełożyć kremem, obciążyć, żeby się sprasowały, potem oblać czekoladą.

Smaki przed telewizorem

Dla tych, którzy lubią popatrzeć, jak inni "męczą się " w kuchni, kanał kuchnia.tv przygotował na zimowe dni kilkanaście nowych formatów, w tym trzy polskie produkcje.

W zimowej ramówce pojawią się aż trzy nowe polskie produkcje. Wśród nich w marcu zadebiutują synowie Macieja Kuronia. Jan i Jakub w swoim programie przedstawią kuchnię europejską poprzez ulubione dania znanych Europejczyków. Zaprezentują najsłynniejsze przepisy stworzone ku czci znanych postaci lub zainspirowane ich gustem oraz potrawy, które przeszły do historii sztuki kulinarnej dzięki filmom i literaturze.

Uwaga, bezmięsni!
Ponadto, od 25 stycznia pojawi się najnowsza seria Joli Słomy i Mirka Trymbulaka, poświęcona kuchni wegetariańskiej - "Zimowe atelier smaku". Gospodarze programu przedstawią w niej przepisy na wyśmienite zimowe zupy. Trzecią polską nowością będzie program "Adam po pracy: seria III - zima" z szefem kuchni restauracji Ancora Adamem Chrząstowskim, któ-ry gościć będzie na antenie od 21 lutego.

Bitwa na noże i widelce
Zupełnie nowym formatem na antenie Kuchni.tv jest teleturniej kulinarny "Bitwa na noże i widelce", który wystartował już 16 stycznia. W programie doprawionym sporą dawką humoru występują m.in. Hugh Fearnley-Whittingstall ("River Cottage"), James Martin ("Przysmaki Jamesa Martina"), a gospodynią będzie Sue Perkins, znana z serii "Brytyjska historia na talerzu".

Wojny bananowe
Wśród premier dokumentalnych, w sobotnim cyklu Kuchnia.tv Food Film Fest, stacja zaprasza na film Chrisa Taylora "Rewolucja smaku" (7 lutego), a 6 marca na "Wojny bananowe" Didiera Fassio. Od 31 stycznia stacja zaproponuje nową serię dla miłośników wina. "Klucz do wina" to podróż po winnicach Kalifornii i Francji, urozmaicona spotkaniami z winiarzami i miłośnikami tego trunku. Widzowie będą mogli zobaczyć też film "Śledztwo Jimmy'ego w sprawie żywności modyfikowanej genetycznie" (20 stycznia) oraz serie: "Ekofarma Rebeki" (od 24 lutego) i "Wyzwanie: jedz lokalnie" (od 6 lutego).

Kanał zaserwuje również nową serię reality "Restauracja w domu" (od 5 lutego) oraz program poradnikowy "Kuchnia francuska po prostu" (od 9 lutego). Na antenie zagoszczą z nowymi programami znani z Kuchni.tv: Anthony Bourdain, Anna Olson, James Martin czy "Kudłacze na motorach" - Dave Myers i Si King.

Gotuj o wszystko

Nadszedł już czas, by obalić mit, że mężczyźni to najlepsi kucharze, dlatego Redakcja Dzień Dobry TVN i marka KAMIS wspólnie poszukują kobiety, która w ku-chni czuje się jak ryba w wodzie. W konkursie może wziąć udział każda pani - niezależnie czy gotuje w restauracji, czy tylko w domowym zaciszu, będzie się liczyć jedynie talent kulinarny i osobowość. By zostać kulinarną gwiazdą, należy wziąć udział w konkursie KAMIS i DDTVN i wysłać zgłoszenie na adres: [email protected]. Jury będzie poszukiwało kandydatki na osobowość gotującą do 19 lutego 2010 r. Będzie ona musiała nie tylko świetnie gotować, ale również zaskoczyć widzów charyzmą i swoistą zmysłowością kulinarną. A jest o co walczyć! Zwyciężczyni otrzyma kontrakt kucharza programu Dzień Dobry TVN (na pół roku) oraz profesjonalne szkolenie kucharskie w eks-kluzywnej sieci hoteli. Konkurs składa się z pięciu etapów. Sam finał będzie od uczestniczek wymagał nie tylko znajomości tajników kuchni, ale i zmysłu biznesowego oraz umiejętności oczarowania widzów. To widzowie w głosowaniu SMS-owym ostatecznie zdecydują, która uczestniczka zdobędzie główną nagrodę. Wystarczy zapoznać się z regulaminem i oświadczeniem oraz przesłać na adres [email protected] poniższe informacje: dane osobowe (imię, nazwisko, data urodzenia, adres, telefon kontaktowy, adres mejlowy), zdjęcie, swój ulubiony przepis, kilka zdań o sobie. To będzie prawdziwe "Gotowanie o wszystko". Więcej informacji na: www.kamis.pl; www.ddtvn.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski