Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma szkolnictwa wyższego: Flagowe uczelnie? To budzi niepokój w mniejszych ośrodkach

Aleksandra Dunajska
MG/archiwum
Mniejsze ośrodki akademickie, takie jak Lublin, nie ucierpią na reformie - zapewniał Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Największy niepokój o efekty wdrażania zmian obserwujemy w mniejszych ośrodkach, takich jak Rzeszów, Lublin, Zielona Góra - przyznał wczoraj na konferencji prasowej prof. Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wcześniej Bobko spotkał się z rektorami, dziekanami i szefami instytutów lubelskich uczelni. Dyskutowali na temat zmian, jakie w szkolnictwie wyższym wprowadza tzw. Ustawa 2.0. Projekt przedstawiony tydzień temu przez ministra Jarosława Gowina zakłada m.in. nowy model kształcenia doktorantów i powszechne stypendia dla nich, możliwość rezygnacji z habilitacji oraz danie uczelniom wolnej ręki we wprowadzaniu egzaminów wstępnych na studia.

Najwięcej emocji budzą jednak zapisy dotyczące nowego sposobu oceniania i finansowania uczelni. Do 2021 r. szkoły wyższe mają być podzielone na akademickie i zawodowe (te drugie zajmą się tylko dydaktyką). Z pierwszej grupy ma być wyłoniona w konkursie czołówka placówek badawczych mogących liczyć na dodatkowe pieniądze. Jak już pisaliśmy, niektórzy rektorzy obawiają się, że na zmianach stracą finansowo i prestiżowo mniejsze uczelnie, nie mające szans w wyścigu z UW czy UJ.

- Wyłonienie grupy uczelni flagowych nie odbędzie się kosztem tych mniejszych - zapewniał wczoraj Aleksander Bobko, podkreślając, że dla tych pierwszych zostaną przeznaczone dodatkowe środki. Bo i cały budżet na szkolnictwo wyższe ma być w przyszłym roku zwiększony o 1 mld zł. - Naszym celem jest podniesienie jakości polskiej nauki, ale też większa widoczność naszych naukowców, wyników badań w przestrzeni międzynarodowej. Uczelnie z grupy najlepszych nie dostaną tego miejsca w prezencie, będą musiały na nie zapracować, wywalczyć pozycję w konkursie. Ale ich sukces może stać się dźwignią dla całego systemu - oceniał Bobko. - Jesteśmy zwolennikami zasady zrównoważonego rozwoju, w której nauka czy kultura nie koncentrują się tylko w wielkich ośrodkach. Ale jednocześnie, np. w USA, nie w każdym hrabstwie jest Harvard czy Princeton - dodał.

Co na to wszystko przedstawiciele uczelni?

- Podczas rozmów nie pojawiają się raczej postulaty, które by podważały fundamentalne założenia ustawy. Rozmawiamy raczej o koniecznych doprecyzowaniach czy uzupełnieniach - mówił Bobko.


J. Gowin przedstawił "konstytucję dla nauki": Reforma zapewni impuls rozwojowy uczelniom i Polsce

Śladami lubelskich legend po Starym Mieście (ZDJĘCIA)
Arena Lublin wciąż nie zdobyta. Motor Lublin rozgromił MKS Trzebinia
QUIZ! Kto pierwszy, kto najstarszy w Lublinie?
W lubelskim skansenie: Jak kiedyś na wsi kopano kartofle (ZDJĘCIA)
Zamość: Złożyli przysięgę wojskową, a potem oświadczyli się swoim dziewczynom (ZDJĘCIA, WIDEO)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski