Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalny System Ostrzegania: Telewizor poinformuje o powodzi i burzy

Aleksandra Dunajska
Regionalny System Ostrzegania: Telewizor poinformuje o powodzi i burzy
Regionalny System Ostrzegania: Telewizor poinformuje o powodzi i burzy Archiwum
Informacje o nadchodzącej fali powodziowej, silnych burzach czy gradobiciu już wkrótce będą się pojawiać na ekranach telewizorów. Na Lubelszczyźnie Regionalny System Ostrzegania (RSO) zacznie działać w przyszłym roku.

Umowę w tej sprawie podpisały w poniedziałek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizja Polska. - Projekt informowania o zagrożeniach jest pierwszym tego typu kompleksowym przedsięwzięciem w kraju - zaznacza Artur Koziołek, rzecznik prasowy MAC.

Z systemu skorzystają przede wszystkim osoby, które odbierają sygnał naziemnej telewizji cyfrowej a także korzystający z „kablówek”. Ostrzeżeń nie będzie w satelitarnych platformach.

Komunikaty, pochodzące z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, pojawiać się będą w formie napisów na ekranie telewizora. Początkowo, w okresie pilotażu, zobaczymy ostrzeżenie tylko podczas oglądania programów regionalnych TVP.

Później będą działały na wszystkich kanałach telewizji publicznej, dostępnych na tzw. trzecim multipleksie (m.in. TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Kultura). Komunikaty będą zwięzłe ale odeślą też do szczegółów, np. umieszczonych w telegazecie. W odbiornikach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) można będzie przejść na powiązaną stronę w sieci. Z tych dodatkowych źródeł dowiemy się np. jak należy się zachować się w sytuacji zagrożenia albo jak udzielić pierwszej pomocy.

RSO działa już od czerwca w województwie lubuskim. Dotąd komunikaty ostrzegawcze nadawane były tam 41 razy (13 przypadków dotyczyło ostrzeżeń meteorologicznych, jeden - hydrologicznego a 27 - informacji drogowych takich jak wypadki i utrudnienia. - Testy potwierdziły sens tego rozwiązania. W przypadku katastrof o dużym zasięgu terytorialnym szybkie dotarcie z informacją do mieszkańców ma fundamentalne znaczenie – podkreślał w poniedziałek wiceszef MAC Roman Dmowski.

- Drugi etap wdrożenia realizowany będzie do końca pierwszego kwartału 2014 r. w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim - zapowiada Artur Koziołek.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski