MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rej" znakomicie zdał trudny egzamin

Joanna Biegalska
Matematyk Tomasz Grębski przy multimedialnej tablicy
Matematyk Tomasz Grębski przy multimedialnej tablicy Andrzej Łukasik
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku jako pierwsza i jedyna placówka ponadgimnazjalna w woj. lubelskim odważyła się poddać kompleksowej ocenie, tzw. ewaluacji. Wynik wypadł bardzo korzystnie. Szkoła otrzymała ogólnie najwyższą ocenę "A" w strategicznych obszarach: analiza egzaminów zewnętrznych oraz zarządzanie.

- W wielu obszarach jesteśmy szkołą wyróżniającą się, nie mamy obszaru na poziomie "E" (najniższa ocena) czy "D". Mieścimy się między "C" i "A". Doceniono nasze wysiłki związane z oceną pracy szkoły dokonywaną przez nauczycieli, odbywającą się dwa razy do roku na radach plenarnych - podkreśla Marzena Siejewicz, dyrektor II LO. - Wysoko oceniono też wszystkie obszary funkcjonowania szkoły: kształcenie, wychowanie, zarządzanie i organizację, a także bazę lokalową.

Ewaluatorzy docenili prowadzoną przez kraśnicką szkołę między innymi kontekstową analizę najniższych wyników maturalnych osiąganych przez uczniów w przedmiotach dodatkowych.

- Mamy taką kartę analizy danego ucznia i w zespołach wraz z nauczycielem uczącym zastanawiamy się, co było przyczyną niepowodzenia - wyjaśnia dyr. Siejewicz. - Przeprowadzamy też analizę ilościową wyników maturalnych, przyglądamy się, jak wypadamy na tle innych najlepszych szkół województwa i kraju w obrębie komisji krakowskiej. Także próbujemy szacować EWD (Edukacyjna Wartość Dodaną) z poszczególnych przedmiotów, robimy to pod kierunkiem dr Krystyny Szmigiel, szefowej OKE w Krakowie. Od dwóch lat pomaga nam w analizach egzaminów.

Ewaluacja wykazała jednocześnie obszary, na których kraśnicka szkoła wypada słabiej. Do takich słabych punktów należy informacja zwrotna płynąca z systemu oceniania, który powinien uczniowi obok uzasadnienia oceny wskazywać też sposób pracy, aby poprawić wynik. Nie najlepiej wypadł też przepływ informacji szkoła - rodzic.

- Mamy problem z przepływem informacji - przyznaje Marzena Siejewicz. - Co nas zaskoczyło, okazuje się, że wielu rodziców jest przekonanych, że skupiamy się wyłącznie na uczniach zdolnych i wybijających się i z nimi pracujemy. To nie jest prawda, mamy na uwadze również aktywizowanie ucznia mniej przebojowego i nie wybijającego się.

Dyrektorka podkreśla też, że zależy jej na podnoszeniu poziomu szkoły.

LO im. Reja otrzymało rzetelny raport, w którym znalazło się 108 komentarzy do każdego kryterium, które było oceniane. Opinie były zbierane od dużej populacji uczniów i rodziców. Ankietami objęto wszystkie klasy drugie i trzecie. W ramach ewaluacji odbyło się także spotkanie osób współpracujących ze szkołą.

Tablica multimedialna

II LO im. M. Reja otrzymało taką tablicę z okazji 55-lecia od Rady Rodziców. Urządzenie łączy się z internetem. Nauczyciel ma swobodny dostęp do wszelkich pomocy i danych. Tablica umożliwia prezentację filmów, jak również nagrywanie i odtwarzanie lekcji. Można wykorzystywać ją do pisania. Zapis odbywa się przy pomocy specjalnego pisaka. Pozwala to również na przesłanie e-mailem przebiegu lekcji uczniowi, który nie mógł przyjść do szkoły. Dodatkowo dołączony jest laptop i programy komputerowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski