Rekordowy bieg Aleksandry Mirosław w Pucharze Europy na ściance w Tarnowie (ZDJĘCIA)

Aleksandra Mirosław z KW Kotłownia Lublin wygrała w Tarnowie zawody Pucharu Europy we wspinaczce na czas. Zawodniczka po raz drugi w tym roku pobiegła w czasie lepszym od oficjalnego rekordu świata.

W połowie marca Aleksandra Mirosław rozpoczęła sezon startem w Lublinie w mistrzostwach Polski. Wygrała wówczas z czasem 6,39 sek, czyli wynikiem o 0,14 sek lepszym od jej własnego rekordu świata (nowy wynik nie został oficjalnie uznany, ponieważ zawody w Lublinie nie spełniały wszystkich wymagań Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej).

W Tarnowie, w pierwszych zawodach międzynarodowych, Aleksandra Mirosław znowu nie miała sobie równych. Lublinianka pewnie przebrnęła wszystkie rundy, za każdym razem wspinając się na 15-metrową ścianę w czasie poniżej siedmiu sekund.

W 1/8 Mirosław wygrała (6,79 sek) z Agatą Lesiewicz, w ćwierćfinale pokonała (6,62 sek) Lison Gautron z Francji, a w półfinale (6,59 sek) Patrycję Chudziak. W finałowym pojedynku z Natalią Kałucką, lubelska zawodniczka znowu pobiegła szybciej, niż rekord świata i uzyskała czas 6,40 sek. Wynik rywalki to 6,79 sek.

W ćwierćfinale Pucharu Europy wystąpiło pięć Polek, a do półfinałów awansowały cztery z nich. W biegu o brązowy medal Aleksandra Kałucka wygrała (7,03 sek) z lublinianką, Patrycją Chudziak (7,37 sek).

Ola Mirosław została mistrzynią Polski z czasem lepszym od r...

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Marcin Dzieński, który w marcu triumfował także w mistrzostwach Polski w Lublinie. Najlepszy polski zawodnik w finale pobiegł w czasie 5,42 sek i wygrał z Hryhorijem Ilchyshynem z Ukrainy (5,68 sek). Brązowy medal zdobył Francuz Bassa Mawem (5,36 sek), a tuż za podium uplasował się drugi z Polaków, Oskar Szalecki (5,73 sek, a w ćwierćfinale ustanawiając nowy rekord kraju juniorów - 5,53 sek).

Następny Puchar Europy we wspinaczce na czas odbędzie się w dniach 12-14 maja w Hiszpanii, natomiast w ostatni weekend kwietnia Aleksandra Mirosław wystartuje w Seulu w pierwszym w tym roku Pucharze Świata. Imprezą docelową dla lublinianki są sierpniowe mistrzostwa świata w szwajcarskim Bernie, na których powalczy o olimpijską kwalifikacje.

Lublin zadebiutował we wspinaczce na czas rekordowym wynikie...