Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na lubelskich uczelniach. Będą nowe kierunki studiów

Aleksandra Dunajska
Wśród nowych kierunków, które w tym roku zamierza uruchomić UP, jest wychowanie fizyczne
Wśród nowych kierunków, które w tym roku zamierza uruchomić UP, jest wychowanie fizyczne archiwum PP
Uniwersytet Przyrodniczy uruchomi w tym roku wychowanie fizyczne. Nowości kandydatom zaoferują także UMCS i KUL

W dobie niżu demograficznego uczelnie prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie młodych ludzi. Jeden z nich to nowe kierunki studiów, często będące odzwierciedleniem aktualnych trendów i potrzeb związanych z gospodarką. Przykładem jest ekoenergetyka - kierunek uruchamiany przez Uniwersytet Przyrodniczy od najbliższego roku akademickiego. - Produkcja energii w odnawialnych źródłach będzie mieć w perspektywie tendencję wzrostową. Nasze studia są więc odpowiedzią na rosnące potrzeby rynku pracy - tłumaczy Iwona Pachcińska, rzeczniczka prasowa uniwersytetu.

Uczelnia rozpocznie też rekrutację na wychowanie fizyczne. - Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do pracy w szkole, ale też w klubie sportowym, jako instruktor przygotowania kondycyjnego lub wybranej dyscypliny sportowej oraz jako specjalista organizacji kultury fizycznej w instytucjach samorządowych czy organizacjach pozarządowych - wylicza Iwona Pachcińska. UP po raz pierwszy będzie też w tym roku prowadził nabór na kierunek „bezpieczeństwo i certyfikacja żywności”.

Dwie nowe oferty ma dla kandydatów KUL. Po pierwsze - hispanistykę. - Obejmie intensywną naukę dwóch języków - hiszpańskiego jako wiodącego i francuskiego na poziomie minimum B2, a także zdobycie wiedzy na temat historii, kultury, literatury i sztuki oraz współczesnych realiów i sytuacji Hiszpanii i krajów języka hiszpańskiego - tłumaczy Katarzyna Bojko z biura prasowego uczelni.

Druga propozycja to „doradztwo kariery i doradztwo personalne”, czyli studia łączące wiedzę i umiejętności z dziedziny socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy, zarządzania i ekonomii. - Absolwent będzie przygotowany do pracy w instytucjach pomocy różnym grupom na rynku pracy, w działach HR i doradztwie zawodowym - wyjaśnia Bojko.

Nowości zapowiada też UMCS. Szczegółów uczelnia na razie jednak nie zdradza, bo pomysłów nie zaakceptował jeszcze senat uczelni.

Uniwersytet Medyczny w tym roku dopiero po raz drugi rozpocznie studia drugiego stopnia na kierunku dietetyka. - Nasi absolwenci dostają profesjonalne przygotowanie w zakresie dietetyki uzupełnione o wiedzę medyczną. Są więc przygotowani także do pracy klinicznej - podkreśla dr hab. Michał Skrzypek, p.o. kierownik Zakładu Dietetyki Klinicznej UM w Lublinie.

Pooglądaj uczelnie od wewnątrz

Żeby szczegółowo zaprezentować swoją ofertę, szkoły wyższe zapraszają maturzystów do siebie. Część „Drzwi Otwartych” już się odbyła. Przed nami jeszcze m.in. impreza na UMCS, która odbędzie się 24 marca w ACK „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) oraz na poszczególnych wydziałach uczelni.

- Chcemy pokazać, że studiowanie to nie tylko egzaminy i kolokwia, ale również zabawa, możliwość odwiedzenia miejsc, które do tej pory były nieosiągalne oraz odkrycie w sobie zainteresowań i pasji - podkreśla Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa uczelni.

„Chatka Żaka” ma być podzielona na kilka stref, m.in.: edukacyjną, gdzie swoją ofertę zaprezentują uczelniane jednostki oraz dotyczącą doradztwa zawodowego, gdzie maturzyści będą mogli zasięgnąć porad specjalistów z Biura Karier UMCS. Zwieńczeniem będzie część artystyczna, gwiazdą wieczoru ma być BOVSKA.

Na 22 marca (od godz. 10) młodych ludzi zaprasza Politechnika Lubelska. „Dzień Otwarty” ma się odbywać głównie w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii (ul. Nadbystrzycka 36C), gdzie staną m.in. stoiska promocyjno- informacyjne sześciu wydziałów. W programie jest też występ Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza”, pokazy doświadczeń oraz miniturniej w piłkę nożną.

Otwarte wykłady, pokaz czynności ratunkowych, warsztaty szycia chirurgicznego, gipsowania, cewnikowania - to z kolei niektóre propozycje Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia „Dzień Otwartych Drzwi” organizuje 21 marca (Collegium Maius - ul. Jaczewskiego 4).

KUL tym razem zrezygnował z tradycyjnie rozumianego dnia otwartego. Zamiast tego proponuje uczniom m.in. wizyty z konkretnym programem edukacyjno-informacyjnym w wybranych szkołach oraz organizowanie tzw. wizyt „szytych na miarę” na KUL. Uniwersytet będzie prezentował się też online. Kumulacja tych działań jest planowana w kwietniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski