Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na lubelskie uczelnie wyższe. Zobacz przeliczniki

Marek Szymaniak
archiwum
Lubelskie uczelnie wyższe ogłosiły już przeliczniki punktów procentowych na te, które brane są pod uwagę w rekrutacji. Rekrutowani kandydaci ustalają hierarchię wybranych kierunków, na które chcą się dostać w pierwszej kolejności.

Postępowanie kwalifikacyjne na uczelnie wyższe ma formę konkursu. Warunkiem rozpatrzenia wniosku o przyjęcie na studia jest uzyskanie co najmniej 30 procent punktów z każdego zdawanego przedmiotu na egzaminie maturalnym.

Rekrutacja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbywa się za pomocą specjalnego systemu elektronicznego. Wyniki z przedmiotu zaliczanego na egzaminie maturalnym w procesie rekrutacji rozlicza się w stosunku 1 procent - 1 punkt na poziomie rozszerzonym. Przelicznik jest mniejszy, gdy zdajemy dany przedmiot na poziome podstawowym. Wówczas 1 punkt procentowy równa się 0,45 punktu w rekrutacji.

Jeśli kandydat na świadectwie maturalnym ma wynik z poziomu podstawowego i poziomu rozszerzonego, do obliczeń wyniku końcowego bierze się ten, który po powyższym przeliczeniu jest korzystniejszy dla kandydata. Laureaci bądź finaliści olimpiad przedmiotowych mogą liczyć na maksymalną ilość punktów w rekrutacji.

Informacje o maturze 2011 w naszym serwisie specjalnym - czytajcie!

W przypadku niektórych kierunków, np. prawa, przedmioty liczone w rekrutacji mają różną wagę. Informacja o tym, jak wielką znajduje się zwykle w opisie danego kierunku. Natomiast gdy w opisie nie podano wagi, wówczas podział punktów jest liczony proporcjonalnie.

Rekrutacja na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prowadzona jest w internetowym systemie rejestracji kandydatów IRK. Wyniki procentowe uzyskane z pisemnego egzaminu maturalnego przeliczane są w stosunku 1 proc. jest równy 1 punktowi w rekrutacji dla przedmiotów zdawanych na poziome podstawowym. Natomiast dla poziomu rozszerzonego - 1 proc. to 2 punkty rekrutacyjne.

Tak jak w poprzednich przypadkach rekrutacja na Politechnice Lubelskiej prowadzona jest przez system elektroniczny. Kandydaci swoje wyniki powinni przeliczać według zasady: na poziomie podstawowym liczba punktów równa jest liczbie uzyskanych procent. Natomiast na poziomie rozszerzonym liczba punktów równa jest sumie wskaźników R + P, gdzie R jest równe liczbie uzyskanych procent, a: P = R, gdy R<30% a P=(6*R+100)/7, gdy R>=30%.

Powyższa zasada nie obowiązuje kandydatów, którzy na świadectwie z danego przedmiotu mają podane punkty zarówno za poziom podstawowy, jak i rozszerzony (np. zdawali matematykę na obu poziomach). W takim przypadku liczba punktów uzyskana z tego przedmiotu jest równa sumie punktów uzyskanych z poziomu podstawowego (P) i poziomu rozszerzonego (R), czyli P + R.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym wyniki procentowe uzyskane na maturze mnożone są według różnych przeliczników zależnie od wybranego kierunku studiów. Na większości kierunków studiów, poza czterema, czyli: technologią żywności i żywienia człowieka, dietetyką, biotechnologią i weterynarią, każdy punkt z języka obcego zdawanego na poziomie podstawowym mnoży się przez 1.3, a na poziomie rozszerzonym przez 2. Natomiast przedmiot wybrany, np. chemia zdawana na poziomie podstawowym, mnożona jest przez 2, a na rozszerzonym przez 4.

Maturzyści 2011 - łączcie się na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski