Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na studia: Czas na wybór studiów. Lubelskie uczelnie już czekają na żaków

Agata Wójcik
Trwa rekrutacja na studia. Architektura informacji, prawo Unii Europejskiej czy translatoryka biznesowa - to tylko niektóre z nowości, spośród których mogą wybierać kandydaci.

Dobiegły końca egzaminy maturalne. To już ostatni dzwonek, by pomyśleć o wyborze studiów, tym bardziej, że rekrutacja na lubelskie uczelnie już trwa. Najbardziej zróżnicowaną ofertę przygotowały dla kandydatów dwa największe uniwersytety w regionie - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski.

UMCS
Internetową rejestrację kandydatów na studia Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął na początku kwietnia -potrwa do 10 lipca. Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych już rejestrują się w systemie.

- Największego zainteresowania spodziewamy się jednak na początku lipca - tuż po otrzymaniu przez młodzież wyników z egzaminu maturalnego - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu.

UMCS oferuje w tym roku możliwość kształcenia na 80 kierunkach i blisko 250 specjalnościach oraz na jedenastu wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach.

Wśród propozycji jest kilka nowości. - Co roku wzbogacamy naszą ofertę, dostosowując ją do potrzeb rynku pracy - dodaje Adamska.

I tak od października uczelnia planuje uruchomić następujące kierunki: architektura informacji (studia stacjonarne I-go stopnia), analityka gospodarcza (studia I stopnia stacjonarne i niestacjonarne o profilu praktycznym), logistyka (II stopnia) oraz geoinformatyka (studia stacjonarne II stopnia).

Kolejną nowością będą międzyobszarowe studia I stopnia: społeczeństwo informacyjne, prowadzone wspólnie przez Politologię oraz Matematykę, Fizykę i Informatykę. Na Wydziale Zamiejscowym UMCS w Puławach zostanie także uruchomiona agrochemia - kierunek o profilu ściśle praktycznym (3,5-letnie studia inżynierskie stacjonarne i niestacjonarne).

Poza tym, na jednolitych studiach magisterskich na kierunku malarstwo, od bieżącego roku akademickiego dostępne będą dwie nowe specjalności: sztuka obrazu i malarstwo użytkowe.

Katolicki Uniwersytet Lubelski
Nieco krócej, bo do 8 lipca, będzie prowadzona elektroniczna rejestracja kandydatów na na KUL.

- Maturzyści mają do wyboru ponad czterdzieści kierunków studiów z zakresu humanistyki, nauk społecznych, filozoficznych, przyrodniczych, prawnych, teologicznych i ścisłych oraz studia międzyobszarowe - informuje Katarzyna Bojko z biura prasowego tego uniwersytetu.

KUL zamierza otworzyć cztery nowe kierunki. Są to studia II stopnia: prawo Unii Europejskiej (zajęcia będą prowadzone w dwóch grupach- w języku polskim oraz w języku angielskim) i humanistyka cyfrowa oraz dwa nowe kierunki studiów prowadzonych w języku angielskim: informatyka na studiach I stopnia oraz teologia na studiach jednolitych magisterskich.

- Kandydaci na studia w języku angielskim muszą się legitymować udokumentowaną znajomością języka angielskiego na poziomie B2 (na minimum ocenę dobrą) lub wyższym - wyjaśnia Bojko.

Uniwersytet Przyrodniczy
Do 15 lipca na kandydatów czeka natomiast Uniwersytet Przyrodniczy. W ofercie uczelni jest ponad trzydzieści kierunków. Jest wśród nich jedna nowość: chłodnictwo, klimatyzacje i technologie zintegrowane. Od roku akademickiego 2016/2017 będą to studia inżynierskie zarówno I jak i II stopnia. Do dotychczasowych studiów II stopnia od października dołączy także dietetyka, turystyka i rekreacja oraz zielarstwo i terapie roślinne.

Kandydatów, którzy chcą się dostać na architekturę krajobrazu, hipologię czy jeździectwo czekają jeszcze egzaminy praktyczne. Zaplanowano je na 7 lipca.

Politechnika Lubelska
Wśród dwudziestu kierunków oferowanych przez uczelnie są dwie nowości: marketing i komunikacja rynkowa oraz inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego. Rekrutacja potrwa do 3 lipca. Kandydaci, którzy chcą się ubiegać o indeks na kierunku architektura krajobrazu będą musieli się jednak pośpieszyć. Ze względu na egzamin z rysunku wewnętrznego (29-30 czerwca). Nabór zakończy się już 26 czerwca.

Uniwersytet Medyczny
W tegorocznej ofercie uczelni znalazło się szesnaście kierunków. Nie ma wśród nich nowości. Jest za to dobra wiadomość dla osób, które będą ubiegały się o miejsce na kierunku lekarskim. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Zdrowia, limity miejsc zostaną na nim zwiększone o 15 proc. Więcej osób zostanie przyjętych m.in.na dietetykę.

Niepubliczne też rekrutują
Nabór prowadzą także lubelskie uczelnie niepubliczne. Przykładowo, Wyższa Szkoła Prawa i Administracji kusi kandydatów translatoryką biznesową, która ma ,,przygotować studentów do pracy w charakterze tłumacza w zakresie języka angielskiego specjalizującego się przede wszystkim w zagadnieniach biznesowych”.

Natomiast WSEI zaprasza do studiowania na psychologii czy fizjoterapii (studia I stopnia). Psychologię od tego roku uruchamia także WSNS. Nowością jest tu także praca socjalna.

Sprawdź terminy rekrutacji na lubelskich uczelniach
UMCS

24 czerwca
zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów przystępujących do egzaminu wstępnego - dotyczy to tylko kierunków studiów na Wydziale Artystycznym oraz kierunku logopedia z audiologią na Wydziale Humanistycznym

1 lipca -10 lipca
egzaminy wstępne - rozmowy kwalifikacyjne i sprawdziany uzdolnień kierunkowych - dotyczy to tylko kierunków studiów na Wydziale Artystycznym oraz kierunku logopedia z audiologią

1 lipca -10 lipca
zakończenie rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie na studia na większość kierunków.

1 4 lipca
ogłoszenie list rankingowych i list osób zakwalifikowanych na studia

18 - 20 lipca
przyjmowanie dokumentów

Kolejne tury rekrutacji:
22 lipca - ogłoszenie kolejnej (2) listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;

25 - 26 lipca - przyjmowanie dokumentów kandydatów z (2) listy;

27 lipca - ogłoszenie kolejnej (3) listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca;

28 lipca - przyjmowanie dokumentów kandydatów z (3) listy;

KUL
8 lipca
zakończenie elektronicznej rejestracji na studia

11 lipca
egzaminy wstępne na wszystkie kierunki, o ile są przewidziane

13 lipca
Ogłoszenie wyników postępowania rekrutacyjnego

14-20 lipca
przyjmowanie dokumentów

22 lipca - posiedzenia komisji i ogłoszenie listy zakwalifikowanych w II terminie

25-27 lipca - potwierdzenie podjęcia studiów

28 lipca - posiedzenia komisji wydziałowych i ogłoszenie listy zakwalifikowanych w III terminie

29 lipca-2 sierpnia - potwierdzenie podjęcia studiów (dla osób zakwalifikowanych w III terminie)

Uniwersytet Przyrodniczy

5 lipca
zakończenie internetowej rejestracji na studia

8 lipca
komunikat o osobach zakwalifikowanych na studia.

11-13 lipca

Składanie dokumentów przez osoby, które zostały zakwalifikowane na studia

19 lipca Komunikat o zwolnionych miejscach

20-21 lipca
Składanie dokumentów przez osoby, które zostały zakwalifikowane na studia na zwolnione miejsca

Politechnika Lubelska

3 lipca
zakończenie internetowej rekrutacji i wnoszenie opłat

11 lipca
ogłoszenie wyników

12-14 lipca
przyjmowanie dokumentów

Uniwersytet Medyczny

17 czerwca
zakończenie internetowej rekrutacji

5-11 lipca
wpisywanie wyników matur

13 lipca
ogłoszenie wyników - składanie dokumentów do 15 lipca

18 lipca
II lista: ogłoszenie i składanie dokumentów: do 20 lipca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski