Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Świdnickich Spacerów. Odbędzie się happening historyczny

Agnieszka Ciekot
Ul. Sławińskiego, lata 80. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Świdnickich Spacerach uczestniczyło kilka tysięcy osób
Ul. Sławińskiego, lata 80. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Świdnickich Spacerach uczestniczyło kilka tysięcy osób z archiwum mok świdnik
W tym roku przypada 33. rocznica Świdnickich Spacerów. - To była imponująca demonstracja przeciwko komunie - mówią świdniczanie.

Po wprowadzeniu stanu wojennego mieszkańcy Świdnika zastanawiali się, jak wyrazić swój sprzeciw wobec ówczesnych władz. Postanowili, że będą spacerować po głównej arterii miasta, ul. Sławińskiego, w czasie emisji Dziennika Telewizyjnego.

- Spacerowaliśmy uśmiechnięci całymi rodzinami, aby zaprotestować przeciwko kłamstwom, które wówczas serwowała nam komuna. W telewizji nie można było usłyszeć prawdy, była sama propaganda - wspomina Urszula Radek, która wspólnie z mężem i dwoma synami 5 lutego 1982 roku przyłączyła się do akcji.

Pierwszego dnia pojawiła #się garstka ludzi. Z każdym kolejnym dniem tłum się powiększał. - W oknach wystawialiśmy wyłączone telewizory i zapalone świeczki - opowiada. I tak przez tydzień.

Władze wkroczyły, gdy protest zaczął przybierać na sile. Zaczęły się represje i kary. Milicjanci wyciągali ludzi z tłumu. Jedni trafiali do komendy, gdzie od razu byli karani przez kolegium. - Inni byli wywożeni do Lubina, do komendy przy ul. Północnej i tam przetrzymywani przez 48 godzin. A jeszcze inni trafiali do milicyjnych wozów zwanych sukami, wywożeni za miasto i wypuszczani. Do domu musieli wracać piechotą - opowiada pani Urszula.

Aby zmusić mieszkańców do zaprzestania protestów, władze wprowadziły wcześniejszą niż w całym kraju godzinę milicyjną. Wyłączone zostały telefony i wprowadzony zakaz jeżdżenia samochodami prywatnymi. Świdniczanie do dziś są dumni z protestu, którego zaprzestali po namowie proboszcza. - Była to najbardziej pokojowa demonstracja, miała głęboki sens. Umocniła nas w poczuciu własnej godności - podkreśla Urszula Radek.

Świdnik pamięta

Z okazji 33. rocznicy Świdnickich Spacerów 25 lutego, o godz. 9.30 na placu Konstytucji 3 maja w Świdniku odbędzie się happening historyczny.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski