Rok Renesansu Lubelskiego: Powstaje szlak turystyczny z 27...

  Rok Renesansu Lubelskiego: Powstaje szlak turystyczny z 27 obiektami

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Powstaje szlak turystyczny ukazujący zabytki renesansu lubelskiego - obejmie w sumie 100 tablic i 27 obiektów, głównie kościołów. Pierwsza tablica z tej serii została odsłonięta w czwartek na budynku bazyliki oo. Dominikanów przy ul. Złotej w Lublinie. Drugim punktem tej uroczystości była promocja albumu fotograficznego, pokazującego piękno zabytków budowanych w stylu renesansu lubelskiego. Obok zdjęć zdobionych sklepień znalazły się urokliwe detale architektoniczne.
  Album "Renesans lubelski"

  Album "Renesans lubelski" ©okładka książki

  Fotografie autorstwa Adama i Marcina Bujaków do albumu "Renesans lubelski" powstawały w ciągu półtora roku. Autorzy przyjeżdżali na Lubelszczyznę wielokrotnie, w różnych porach roku. - Renesans lubelski jest naprawdę wspaniały, ale nieznany poza Lubelszczyzną. Mamy nadzieję, że dzięki temu albumowi chociaż w pewnym stopniu to się zmieni - mówił Kurierowi Adam Bujak.

  Jego syn Marcin dodał: - Do kościoła w Gołębiu weszliśmy, kiedy kończył się tam remont, dlatego na zdjęciu udało się uchwycić pył unoszący się w powietrzu i rozpromienione światło.

  Album "Renesans lubelski", opublikowany przez wydawnictwo Boni Libri, już można kupić w księgarniach.

  Rok Renesansu Lubelskiego promuje strona internetowa www.renesanslubelski.pl. Przez cały rok, m.in. w Kazimierzu Dolnym, odbywają się wykłady z historii sztuki poświęcone renesansowi lubelskiemu.

  Urząd Marszałkowski chce teraz stworzyć z charakterystycznego dla terenów Lubelszczyzny stylu rozpoznawalną w Polsce markę. Elementem promocji będzie wspólne układanie z mieszkańcami innych regionów dużych puzzli zdobionych zdjęciami lubelskich zabytków. Akcja promocyjna obejmie jeszcze Gdańsk, Wrocław i Warszawę.

  A już w sobotę, 25 maja odbędzie się spacer szlakiem renesansu lubelskiego. Początek o godzinie 11, zbiórka w Bramie Grodzkiej. Jego organizatorem jest Teatr NN. Aby wziąć udział w spacerze, trzeba mieć przy sobie tablet lub smartfon z aplikacją Layar. W przypadku braku aplikacji organizatorzy zapewniają pomoc przy instalacji oprogramowania.

  Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wykłady

  Muzeum Nadwiślańskie - Kamienica Celejowska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 16

  Inicjatorem i realizatorem cyklu wykładów "Renesans lubelskie - genealogie i dokonania" we współpracy z Urzędem Miasta Kazimierz Dolny, jest Kamienica Celejowska - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w...rozwiń całość

  Inicjatorem i realizatorem cyklu wykładów "Renesans lubelskie - genealogie i dokonania" we współpracy z Urzędem Miasta Kazimierz Dolny, jest Kamienica Celejowska - Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Najbliższy wykład już jutro o godz. 16 - wygłosi go dr hab. Grażyna Jurkowlaniec z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.Tytuł wykładu to "Władysław Jagiełło Lublin i renesans" Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapomniano o autorach..

  zig (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 20

  feta i oklaski a zapomniano o autorach szlaku.....taki lubelski zwyczaj..album to częśc końcowa ogromnej pracy którą ktoś włożył a kogo pominięto.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kurier jak zwykle refleks godny Żółwia

  nacomiepodpis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 10

  konkurencja tydzień temu pisała że znaki stoją, a kurier że staną
  http://www.l***********/lubelskie-szykuje-sie-na-wakacje-nowe-drogowskazy-poprowadza-turystow/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TaK myślałem

  Zdzisek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

  W Lublinie i w okolicach można zwiedzać tylko budowle czysto watykańskie,bo z naszej kultury Słowiańskiej nic nie pozostało,bo kościól watykański zatarł wszystko doszczętnie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Zdziska: Szlak renesansu i watykańskie budowle

  Lubky (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

  Twój komentarz jest mocno bez sensu, bo nasza słowiańska kultura już w 966 roku stała się chrześcijańska, a po rozpadzie Kościoła w 1054 także watykańska (zachodnia), a nie konstantynopolitańska...rozwiń całość

  Twój komentarz jest mocno bez sensu, bo nasza słowiańska kultura już w 966 roku stała się chrześcijańska, a po rozpadzie Kościoła w 1054 także watykańska (zachodnia), a nie konstantynopolitańska (wschodnia). I trwa to już grubo ponad tysiąc lat. Jak chcesz zwiedzać słowiańskie przedchrześcijańskie zabytki, to wypada chyba tylko polecić dość liczne archeologiczne wykopaliska albo różne, mniej lub bardziej udane rekonstrukcje, miejsc zamieszkiwania słowiańskich plemion, jak Grodzisko Żmijowiska na Powiślu, czy Choina Horodyszcze koło Łęcznej. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo