Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roztocze - kraina wspaniałych krajobrazów

Artykuł sponsorowany
Roztocze to kraina pod każdym względem niezwykła. Urzeka nie tylko bogactwem przyrody, kultury i architektury, ale również pięknymi krajobrazami, jakich trudno szukać gdziekolwiek indziej.

Roztocze to malownicza kraina, rozciągająca się na wielkim obszarze, łączącym Wyżynę Lubelską z Podolem. Biegnie od Kraśnika na południowy wschód, aż do Lwowa. Rzeźbę terenu zawdzięcza licznym procesom geologicznym, jakie zachodziły tu na przestrzeni wieków. Krajobraz wyznaczają rozległe wzniesienia, masywy leśne poprzecinane pasmami pól, a także liczne wąwozy, strumienie i źródełka. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w tak niewielkim stopniu naznaczone przez współczesną cywilizację. Przemierzając kilometry roztoczańskich szlaków turystycznych, natkniemy się na niejeden malowniczy widok. Podczas rowerowych lub pieszych wypraw nie sposób ominąć Narola i Zwierzyńca.

Gmina Narol usytuowana jest w północno-wschodniej części województwa podkarpackiego, rozciągając się na obszarze Kotliny Sandomierskiej i Roztocza Wschodniego. Dzięki położeniu na styku dwóch makroregionów geograficznych obszar gminy, mimo dość niewielkiej powierzchni, cechuje duża różnorodność krajobrazowa. Miasteczko leży w niewielkiej kotlinie, otoczonej malowniczymi wzniesieniami i pagórkami, pokrytymi przez lasy oraz pola. Jednym z najbardziej charakterystycznych wzniesień jest tzw. "Kapelusz". Ze szczytu wzgórza można podziwiać piękne krajobrazy Roztocza i Puszczy Solskiej oraz zespoły bukowe rezerwatu przyrody "Bukowy Las".

Patrząc na południe przez otwartą przestrzeń równin z polami uprawnymi, przeplatanymi kępami drzew, dostrzeżemy Łówczę. Jest to wieś, która jak żadna inna wyrosła między głębokimi wąwozami i derbami, w których dnie przecinają się dziewicze źródła i strumyki. Na zachód od miasteczka rozpościera się zaś wiecznie zielony bór sosnowy oraz buczyna w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym, z licznymi zjawiskowymi miejscami, takimi jak źródła Pauczy i Różańca, wspomniany rezerwat "Bukowy Las" i wiele innych.

Zwierzyniec założony został w XVI w. przez Jana Zamoyskiego jako renesansowa rezydencja-ogród, co dziś ma odzwierciedlenie w niezwykłym bogactwie zieleni i roślinności. Krajobraz gminy jest mocno urozmaicony, dzięki wyraźnym wzgórzom i dolinom, typowym dla obszaru Roztocza. Elementem różnicującym rzeźbę terenu jest rzeka Wieprz, stanowiąca tu granicę między Roztoczem Środkowym i Zachodnim. Z uwagi na budowę geologiczną - podłoże kredowe oraz warstwy lessu - odnajdziemy tu liczne wąwozy i jary.

Na szczególną uwagę zasługuje Bukowa Góra - wzniesienie o wys. 310 m n.p.m., będące swoistym tarasem widokowym na panoramę Roztocza oraz wieś Sochy. Na szczyt prowadzi ścieżka spacerowa, biegnąca przez teren Roztoczańskiego Parku Narodowego, poro¬śniętego lasem sosnowym, jodłowym oraz buczyną kar¬packą. Wędrując ścieżką na Bukową Górę możemy poznać naturalną, niezmienioną przez człowieka przyrodę. Warto również wybrać się na Tartaczną Górę. Ze wzniesienia o wysokości 289 m n.p.m. rozpościera się piękny widok na Zwierzyniec, w tym na Zalew Rudka oraz dolinę rzeki Wieprz. Na skraju zwierzynieckich lasów znajduje się zaś Florianka - ordynacka osada wiejska. Prowadzi do niej urokliwa ścieżka rowerowa, biegnąca obok stawów Echo oraz osady leśnej Rybakówka. Wybierając się do Florianki warto zwrócić uwagę na stare klony i jawory, okazałe lipy, świerki, wiązy oraz gatunki egzotyczne jak daglezja, korkowiec amurski czy choina kanadyjska. Nie można także ominąć potężnego dębu szypułkowego "Florian", uznanego za pomnik przyrody.

Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku: www.facebook.com/BramyRoztocza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski