Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seria "Podróże": Odkryj z nami tajemnice świata

Redakcja
Najlepsze podróże to te, które odbywa się z książką - napisał przed laty André Malraux. Najwyższy czas uwspółcześnić tę maksymę: dziś bowiem najlepiej podróżuje się na ekranie telewizora. Dlatego w każdy poniedziałek poczynając od 1 lutego dołączamy do Kuriera Lubelskiego 11-odcinkową serię filmów dokumentalnych DVD o najbardziej egzotycznych częściach świata.

Wybraliśmy dla Państwa filmy, które wcześniej wyświetlane były na ekranach sieci kin IMAX. Wspólnie odwiedzimy odległe kontynenty, parki narodowe i udamy się na spotkanie z niezwykłą przyrodą.

Oto terminarzy wydania płyt i ich tematyka

1 lutego: Alaska - Duch dzikiej przyrody, Indie - Królestwo tygrysa
8 lutego: Afryka Serengetu, Tajemnice Majów
15 lutego: Oceaniczna oaza, Rekiny
22 lutego: Hawaje, Żyjące dziko szympanse
1 marca: Australia, Pierwszy cesarz chin
8 marca: Narodziny oceany, Yellowstone
15 marca: Wielka rafa koralowa, Tajemnice Egiptu
22 marca: Niezwykłe miejsca, Wieloryby
29 marca: Kanion Kolorado, Wilki
5 kwietnia: Antarktyda, Zadziwiające podróże
12 kwietnia: Pierścień ognia, Parki narodowe

Na pierwszym krążku znajdą się filmy o Alasce i Indiach.

Alaskę, krainę wiecznego śniegu i lodu, odkryto dopiero w 1741 r. Dokonali tego Rosjanie, którzy rychło, w 1867 r., sprzedali tę krainę Stanom Zjednoczonym. Dziś żałują, bowiem Alaska to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc naszego globu. Zima trwa tu ponad siedem miesięcy, a przez trzy miesiące rozkwita lato: kwitnie tundra, pojawiają się ryby, choćby alaskie łososie, a na niebie szybują orły, dzisiejszy symbol Ameryki. Jednak najbardziej rozpoznawalnym zwierzęciem Alaski, oprócz niedźwiedzia grizzly, jest renifer, zwany inaczej karibu. Corocznie w Górach Brooksa odbywa się wielka wędrówka tysięcy sztuk karibu, które kierują się ku przybrzeżnym równinom, aby wydać na świat młode.

A jeśli komuś na Alasce za zimno, może wybrać się w filmową podróż na inny kontynent, do gorących Indii, kraju nie tylko społecznych kontrastów, ale przede wszystkim bujnej przyrody. Europejskich turystów Indie witają świętą rzeką Ganges, która - wedle odwiecznych tutejszych wierzeń - obmywa z grzechów. Głównym ośrodkiem pielgrzymek wiernych nad Ganges jest miasto Waranasi, gdzie lud masowo dokonuje rytualnych kąpieli. Co najdziwniejsze, stan sanitarny wód Gangesu jest po prostu przerażający, to tutaj trafiają bowiem ścieki miejskie i przemysłowe, a także popioły i resztki spalonych zwłok zmarłych.

Nad rzeką przechadzają się też majestatycznie stada świętych krów. Uznano je za święte zwierzęta hinduizmu wiele wieków temu i dziś nikt nie odważy się ich tknąć (ich wysuszone odchody służą mieszkańcom rozległych slamsów jako opał). Do nierzadkich przypadków należy sytuacja, gdy wygrzewające się w słońcu krowy tamują całą komunikację w mieście. Zresztą innych świętych zwierząt w Indiach nie brakuje: w aureoli nietykalności przechadzają się tu również stada małp, kozy, a nawet kury. Słowem, Indie to egzotyka, którą warto podejrzeć na ekranie telewizora.

Niezwykłe miejsca które znajdziesz na naszych płytach

Ziemia - miejsce niezwykłe
Planety Układu Słonecznego powstały prawdopodobnie w tym samym czasie i z tego samego materiału. Trzecia od Słońca to Ziemia, błękitna kula - nasz dom. Tak bardzo różni się od innych, bo mamy wodę i tlen w atmosferze. Na Wenus jest za gorąco, woda wyparowałaby natychmiast, a na Marsie tak zimno, że woda jest stale zamarznięta. Ziemia to jedyne, znane nam miejsce we Wszechświecie, gdzie tętni życie. I to życie czyni Ziemię wyjątkową, zadziwia różnorodnością roślin, zwierząt i krajobrazów. Zachwyca nas widok wysokich gór i pól lodowych, rzek i wysuszonych pustyń, wysp, mokradeł oraz ulotne piękno wschodów i zachodów Słońca.

Królestwo lemurów
Po oderwaniu Madagaskaru od Afryki, przez prawie 40 mln lat. życie rozwijało się tu w izolacji. Lemury są najbardziej znanymi przedstawicielami fauny, natomiast florę symbolizują butelkowate pnie baobabów. Malgasze uważają baobaby za drzewa święte, a ich pnie pełnią czasem role grobowca.
Dach Świata
Wyżyna Tybetańska, największy i najwyższy płaskowyż świata, położony jest prawie 5000 m n.p.m. To wyżej niż szczyty Alp. Warunki życia są tu surowe . Na tej wysokości nieodłącznym elementem krajobrazu i codziennego życia Tybetańczyków są jaki. Dają prawie wszystko, czego mieszkańcy potrzebują. Tybet to także magiczna kraina buddyjskich klasztorów.

Amazonka, Rzeka Morze
Najpotężniejsza rzeka świata jest porównywana do wielkiego morza w marszu. Jej dorzecze dorównuje wielkością powierzchni USA. Wraz z dopływami tworzy system rzeczny, który przetacza największe masy wody na świecie. Docierając do Oceanu Atlantyckiego, w każdej sekundzie uwalnia ok. 220m3 wody, wysładzając ocean w odległości 400 km od ujścia. Statki morski mogą płynąć w górę rzeki przez 6300 km, do Iquitos w Peru. Długość Amazonki do dzisiaj jest sporna. Powodem jest nie tylko ustalenie źródeł rzeki, ale również częste zmiany koryta po powodziach, gdy rzeka płynie kilkoma ramionami
o różnej długości.

Osobliwością są wody największego dopływu Amazonki, Rio Negro. Są przezroczyste, ale mają barwę brunatną i kwaśny odczyn. Zanim połączą się z wodami Amazonki, w rejonie Manaus płyną obok siebie, w jednym korycie zachowując swoją barwę i właściwości.

Amazonka zasobna jest w różne gatunki ryb, od jaskrawo ubarwionych, małych neonów do ogromnych sumów i siejących postrach węgorzy elektrycznych. Oprócz ryb żyją tam żółwie, kajmany i ogromne węże wodne - anakondy.

Wodospady Iguacu
Rzeka Iguacu rozlewa się szeroko i spada z krawędzi płaskowyżu w kształcie podkowy w 80-metrową przepaść. Wodospad, podzielony na 275 kaskad tworzy wspaniałe widowisko po obu stronach granicy brazylijsko-argentyńskiej.

Pustynia Namib
Namib jest najstarszą pustynią, a wędrujące wydmy najwyższe i najpiękniejsze na świecie. Dochodząc do 300 m wysokości mienią się barwami jaskrawo pomarańczowymi na tle błękitnego nieba.

Wschody i zachody Słońca są czasem, kiedy natura daje tam niezwykły pokaz za pomocą światła
i cienia. Deszcz nie padał na pustyni od niepamiętnych czasów, więc podziw budzi wielka różnorodność form życia. Wilgoć przynosi chłodny Prąd Benguelski. Tworzą się mgły, a z nich powstaje życiodajna rosa.

Grenlandia
Zachodnie wybrzeża Grenlandii to miejsce narodzin największych gór lodowych na północnym Atlantyku. Odrywają się od jęzorów grubej na półtora km pokrywy lodowej. Zjawisko to nosi nazwę cielenia się lodowca. Lodowiec Jakobs uchodzi za najszybszy na Grenlandii. "Pędzi" on z prędkością 25 m na dobę i intensywnie "produkuje" góry imponujące wielkością i majestatem. Białe kolosy, o zdumiewających kształtach, czasem ważą miliony ton i sterczą ponad ocean na 20 pięter. 90% masy lodu, silnie sprasowanego i twardego jak stal, kryje się pod wodą. Dryfujące góry lodowe, znoszone przez prądy morskie, są bardzo niebezpieczne dla statków. Największa katastrofa miała miejsce w 1912 r., kiedy zatonął statek pasażerski "Tytanik". Od tego czasu prowadzi się stałą obserwację dryfu gór lodowych.

Delta Okawango
Rzeka Okawango zalewająca Kalahari tworzy największą na świecie deltę śródlądową, prawdziwy fenomen natury. Powstały labirynt lądu i wody to obszar dziewiczej przyrody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski