Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na mycie elewacji w pełni. Pamiętajmy przy tym o oszczędzaniu wody

Marcin Jaszak
Sezon na mycie elewacji w pełni. Dbając o wygląd naszych budynków lub kostki brukowej zazwyczaj nie myślimy o ekologii. Pragniemy uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, nie zdając sobie sprawy jak wiele aspektów ekologicznych, technologicznych i zdrowotnych kryje się za tak, wydawałoby się, zwyczajną czynnością.

Odpowiednio i świadomie dobrana technologia mycia zadba nie tylko o poczucie estetyki. Po pierwsze ustrzeże naszą elewację przed degradacją, przedłużając trwałość budynku, zaś po drugie zadba nie tylko o nasze zdrowie ale również zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko.

Trwały efekt, mniej zużytej wody

Aktualnie najpopularniejszą metodą mycia elewacji jest mycie wysokociśnieniowe. Za jego pomocą pozbywamy się glonów i pleśni zasiedlających powierzchnię ściany i niszczących jego strukturę. Niestety, mycie to wypłukuje jedynie wierzchnią warstwę, pozostawiając korzenie roślin, co w konsekwencji wpływa na dalszą degradację ściany i szybki powrót problemu, z którym walczymy. Mało tego, wysokie ciśnienie często niszczy strukturę naruszonego przez rośliny tynku, skracając jego żywotność. Idealnym rozwiązaniem okazuje się tu sprawdzona, tradycyjna metoda mycia niskociśnieniowego z użyciem biodegradowalnych i mających minimalny wpływ na środowisko środków. Dodatkowo zużycie wody jest tu znacznie mniejsze niż w przypadku innych rozwiązań.

- Mycie niskim ciśnieniem, tak zwane softwash, to metoda wykorzystująca specjalne, biodegradowalne środki chemiczne, które w szybkim czasie usuwają brud, kurz, bakterie, grzyby, porosty i pleśń, dzięki czemu powierzchnia jest zdezynfekowana i dokładnie oczyszczona. Co istotne, ta metoda zużywa tylko jedna trzecią wody w porównaniu z myciem wysokim ciśnieniem, a efekt utrzymuje się kilkukrotnie dłużej. Nasza chemia nie tylko czyści, ona wnika w głąb czyszczonego materiału, dezynfekuje powierzchnię a przed wszystkim usuwa korzenie organizmów. Dodatkowo, po takim zabiegu impregnujemy powierzchnię. Dzięki temu uzyskujemy trwały efekt, co z pewnością przekłada się na dbałość o środowisko, ponieważ nie ma potrzeby powtarzania mycia za rok czy dwa, podczas którego znów zużyjemy wodę i środki chemiczne. Z kolei mycie wysokociśnieniowe najlepiej sprawdza się do mycia kostki brukowej – tłumaczy Szymon Śliwski, właściciel firmy Simon Wash, zajmującej się niskociśnieniowym myciem elewacji.

Warto też podkreślić, że zanieczyszczone ściany budynków mogą wpływać na nasze zdrowie.

- Zarodniki pleśni żyjącej na ścianach mogą powodować alergie. Poza tym na elewacjach osiadają również najmniejsze cząsteczki dymów czy to z kominów czy ze spalin samochodowych, które dostają się do płuc, nie pozostając obojętnymi dla naszego zdrowia i samopoczucia– mówi właściciel firmy Simon Wash.

Bez wody i środków chemicznych

Najnowocześniejszym i wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem, dzięki któremu nie zużywamy wody i nie wykorzystujemy środków chemicznych jest czyszczenie za przy użyciu lasera. Firma Simon Wash właśnie wprowadziła to rozwiązanie do swojej oferty. Metoda doskonale sprawdza się podczas czyszczenia zabytkowych elewacji bez tynków.

- To nowoczesny sposób oczyszczania wiązką światła. Najczęściej wykorzystywany w przemyśle, jednak idealnie nadaje się do czyszczenia zabytkowych elewacji bez tynków. Doskonale czyści cegły i sztukaterie. Bardzo skuteczna metoda chroniąca strukturę materiału i działająca jedynie na jego powierzchni. Czyszczenie to staje się coraz bardzie popularne, ponieważ w porównaniu z innymi metodami nie wpływa negatywnie na środowisko – podkreśla Szymon Śliwski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski