MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siatkarze LUK Lublin sensacyjnie wygrali w hali Globus po tie-breaku hitowe starcie z mistrzem Polski. Zobacz zdjęcia

szupti
LUK Lublin w 17. kolejce PlusLigi pokonał u siebie Grupę Azoty Zaksę Kędzierzyn-Koźle 3:2 Wojciech Szubartowski
Siatkarze LUK Lublin sprawili we wtorkowy wieczór sporą niespodziankę, pokonując po tie-breaku w hali Globus ekipę Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle. To ósmy triumf żółto-czarnych w kampanii 2022/23. Statuetkę MVP otrzymał zawodnik gospodarzy Nicolas Szerszeń.

Potyczka rozpoczęła się nie po myśli lublinian, którzy na początku premierowej odsłony, gdy na środku został zatrzymany Jan Nowakowski, tracili do mistrzów Polski cztery oczka (4:8). Miejscowi szybko doprowadzili jednak do remisu 9:9, po tym jak w kontrze akcją blok-aut popisał się Nicolas Szerszeń.

Od stanu 10:10 goście ponownie zaczęli przejmować inicjatywę, a po autowym ataku Szymona Romacia, LUK znowu przegrywał różnicą czterech punktów (14:18). Gdy wydawało się, że przyjezdni pewnie kroczą po triumf w pierwszym secie, prowadząc w końcówce 23:19, podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza zdołali dogonić rywali (24:24).

W emocjonującej grze na przewagi obie ekipy miały swoje szanse na wygraną, posiadając piłki setowe. Ostatecznie pierwsza partia, która trwała aż 43 minuty padła łupem lublinian 39:37. W ostatniej akcji Amerykanin Jeffrey Jendryk zablokował Wojciecha Żalińskiego i w efekcie LUK objął prowadzenie w całym meczu 1:0.

Set numer dwa to początkowo walka punkt za punkt. Jako pierwsza na dwa oczka odskoczyła jednak ekipa z Koziego Grodu (14:12). Do remisu 15:15 doprowadził Łukasz Kaczmarek, a gdy zablokowany został Szerszeń, team z Opolszczyzny wygrywał 17:16. O czas poprosił wówczas lubelski szkoleniowiec Dariusz Daszkiewicz. Nie przyniosło to efektu, bowiem kędzierzynianie zaczęli "odjeżdżać", zwyciężając pewnie tę część gry 25:18. Druga partia zakończyła się blokiem na Wojciechu Włodarczyku.

Lublinianie fatalnie weszli w kolejną odsłonę, przegrywając na początku z mistrzami kraju po kiwce Aleksandra Śliwki 1:9. LUK co prawda walczył, ale w połowie tego seta, to podopieczni fińskiego trenera Tuomasa Sammelvuo, gdy udanym atakiem popisał się Kaczmarek prowadzili 16:9. Goście do końca kontrolowali już wydarzenia na boisku (19:11, 21:13), wygrywając wysoko trzecią partię 25:17.

LUK nie zamierzał się poddawać i w czwartym secie po ataku Włodarczyka wyszedł na prowadzenie 4:1. Przyjezdni szybko wyrównali, a następnie odskoczyli na dwa oczka (10:8), gdy zablokowany został Romać. Lubelski zespół dogonił rywali, aby za chwilę po asie serwisowym Szerszenia mieć 2-punktową zaliczkę (18:16).

Następnie gospodarze powiększyli prowadzenie (22:18) i byli coraz bliżej wyrównania w całym meczu. Przeciwnicy zbliżali się co prawda na jedno oczko, ale LUK nie dał sobie już odebrać wygranej w tej partii, pokonując przeciwników 25:23. Do wyłonienia zwycięzcy w całym starciu potrzebny był więc tie-break.

Decydujący set od początku układał się po myśli gospodarzy (3:1, 6:3), a po asie serwisowym Romacia, LUK prowadził już 9:5. Miejscowi nie dali się już dogonić, wygrywając ostatecznie tie-breaka 15:10 i całą konfrontację 3:2. To pierwsze w historii zwycięstwo lublinian nad ekipą z Kędzierzyna-Koźla.

LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (39:37, 18:25, 17:25, 25:23, 15:10)

LUK: Romać 25, Szerszeń 19, Włodarczyk 16, Jendryk 8, Nowakowski 6, Komenda 2, Watten (libero), Gregotowicz (libero) oraz Hudzik 4, Wachnik 1, Tavares, Malinowski, Stajer. Trener: Dariusz Daszkiewicz

Zaksa: Śliwka 30, Kaczmarek 20, Paszycki 12, Smith 11, Żaliński 6, Janusz 3, Shoji (libero) oraz Staszewski 9, Kluth 3, Stępień 1, Kalembka 1. Trener: Tuomas Sammelvuo