Siatkarze Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik ponieśli trzecią porażkę w rozgrywkach Tauron 1. Ligi

materiały klubowe
Siatkarze Polskiego Cukru MKS Avia Świdnik przegrali w sobotę w wyjazdowym starciu z Zaksą Strzelce Opolskie 0:3, w meczu 7. kolejki Tauron 1. Ligi Mężczyzn. To trzecia porazka podopiecznych trenera Witolda Chwastyniaka w sezonie 2020/21. Najskuteczniejszy w szeregach świdniczan był Mateusz Rećko, który zakończył pojedynek z dorobkiem 13 punktów.

Świdniczanie przystępowali do sobotniego starcia w roli faworyta, bowiem Avia przed tym meczem zajmowała trzecią pozycję w ligowej tabeli, mając na koncie cztery zwycięstwa i dwie porażki. Z kolei gospodarze przed potyczką z Polskim Cukrem plasowali się na ósmej pozycji w tabeli, z bilansem dwóch wygranych i pięciu przegranych.

W pierwszym secie Zaksa od początku narzuciła swój styl gry, wychodząc szybko na prowadzenie 6:3. Serią bardzo dobrych zagrywek popisał się w tym okresie Michał Szczechowicz. Od tego momentu gospodarze cały czas prowadzili kilkoma oczkami (10:6, 13:9), a potem odskoczyli nawet na sześć punktów (16:10, 21:15), mając praktycznie wygraną w premierowej odsłonie w kieszeni. Tak zresztą się stało, bowiem przyjezdni nie byli w stanie dogonić rozpędzonej Zaksy i pierwsza partia padła ostatecznie łupem miejscowych 25:18, którzy objęli prowadzenie w całym meczu 1:0.

Podrażniona takim obrotem sprawy Avia, bardzo dobrze weszła w kolejny set, wypracowując sobie już na początku drugiej partii przewagę trzech oczek (8:5), a potem nawet odskoczyła na 11:7. Jeśli ktoś myślał, że drużyna ze Strzelec Opolskich podda się, to był w bardzo dużym błędzie. Gospodarze nie tylko wyrównali (14:14), ale następnie wyszli na prowadzenie 19:17, którego już nie oddali do końca tego seta, powiększając prowadzenie w całym pojedynku na 2:0. To oznaczało, że świdniczanie na pewno nie zdobędą już kompletu punktów.

Trzecia partia okazała się zarazem ostatnią, pomimo, że drużyna trenera Witolda Chwastyniaka miała jeszcze swoje szanse na odwrócenie losów konfrontacji, prowadząc nawet w końcowej fazie seta 18:16. Zaksa zdołała jednak wyrównać, a potem zachowała znacznie więcej zimnej krwi w końcówce, wygrywając 25:21 i cały mecz 3:0. Wygraną miejscowych za trzy punkty, asem serwisowym przypieczętował Filip Grygiel, zostając MVP starcia.

Polski Cukier MKS Avia kolejny mecz ma zaplanowany 6 listopada we własnej hali. Do Świdnika zawita wówczas ekipa AZS AGH Kraków, a potyczka rozpocznie się o godz. 20.30 i będzie transmitowana przez stację Polsat Sport News.

Zaksa Strzelce Opolskie - Polski Cukier MKS Avia Świdnik 3:0 (25:18, 25:23, 25:21)
Zaksa: Klęk 9, Skowronek, Maciejewicz, Wóz, Pilichowski (libero), Kaciczak, Kosian 6, Biesek, Zapłacki, Wójtowicz 8, Szczechowicz 4, Giżą, Pogłodziński (libero), Grygiel 25, Kramczyński 3. Trener: Roland Dembończyk
Avia: Boruch 9, Guz 2, Nowak 1, Machowicz, Walawender, Kurek, Obelmeler, Sługocki 3, Rećko 13, Żywno 2, Swodczyk 4, Rawiak 7, Bonisławski (libero), Kuś (libero). Trener: Witold Chwastyniak
Sędziowali: Michał Markowski, Rafał Szymański