Siatkarze PZL LEONARDO Avii Świdnik przegrali drugi raz z Norwidem Częstochowa i zakończyli sezon. Zobacz zdjęcia

szupti
Siatkarze PZL LEONARDO Avii Świdnik nie wykorzystali szansy, aby doprowadzić do trzeciego meczu ćwierćfinałowego fazy play-off Tauron 1. Ligi. Żółto-niebiescy prowadzili już 2:1 z ekipą Exact Systems Norwid Częstochowa, a w czwartej odsłonie mieli nawet piłki meczowe. Ostatecznie to jednak rywale wygrali w tie-breaku, a dla świdniczan porażka ta oznacza koniec sezonu.

W pierwszej partii do stanu 7:7 obie drużyny grały dość równo. Następnie gospodarze dzięki dobrym serwisom Łysikowskiego wyszli na prowadzenie 10:7. Częstochowianie jednak zdołali wyrównać (12:12).

Prawie do końca premierowej odsłony toczyła się wyrównana walka (18:18), ale końcowej fazie seta w polu serwisowym Avii pojawił się Kosiba i świdniczanie odskoczyli na 23:20. Ostatecznie podopieczni trenera Jakuba Guza zwyciężyli 25:21, a triumf w tej części gry skutecznym blokiem przypieczętował Łysikowski.

W drugiej odsłonie miejscowi objęli prowadzenie 4:2, ale częstochowianie dogonili Avię i od tego czasu trwała wymiana ciosów. Dopiero przy zagrywce Siwickiego, gospodarze wyszli na plus trzy (15:12). Norwid jednak wziął się do odrabiania strat i potem zaczął przejmować inicjatywę (18:16). Drugą partię zakończył as serwisowy Koguta (25:21) i w całym meczu mieliśmy remis 1:1.

Zespół ze Świdnika świetnie zaczął kolejnego seta, odskakując szybko na 6:2. Siatkarze spod Jasnej Góry nie potrafili znaleźć sposobu, aby zatrzymać dobrze dysponowanych gospodarzy. Avia utrzymała koncentrację do końca i wygrała trzecią partię dość pewnie 25:19.

W czwartej partii po akcji Rećko świdniczanie wyszli na prowadzenie 10:8, ale częstochowianie błyskawicznie odrobili straty. W kolejnym fragmencie gry wynik oscylował wokół remisu, a żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie choćby niewielkiej przewagi. O losach tego seta musiała zadecydować gra na przewagi i choć Avia miała piłki meczowe, Norwid przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę 27:25.

Żółto-niebiescy prowadzili już w tie-breaku 9:6, jednak nie zdołali przypięczętować decydującego seta triumfem. Goście nie załamali się, zdołali dogonić Avię (11:11), a w końcówce zdobyć trzy oczka z rzędu i wygrać ostatecznie 15:12, meldując się w półfinale Tauron 1. Ligi.

Statuetkę MVP otrzymał zawodnik gości Beau Graham.

PZL Leonardo Avia Świdnik – Exact Systems Norwid Częstochowa 2:3 (25:21, 21:25, 25:19, 25:27, 12:15)

Avia: Matula 6, Rećko 12, Łysikowsk 15i, Kosiba 21, Toma 9, Siwicki 11, Kuś (libero) oraz Błądziński. Trener: Jakub Guz

Norwid: Kowalski 4, Sobański 7, Kogut 14, Gibek, Graham 9, Popiela 17, Takahashi (libero) oraz Borkowski 12, Sługocki 7, Biliński. Trener: Leszek Chudziak