Siatkarze PZL LEONARDO Avii Świdnik wygrali z Olimpią Sulęcin i zakończyli fazę zasadniczą na siódmym miejscu.

szupti
PZL LEONARDO Avia triumfem u siebie 3:0 z Olimpią Sulęcin, zakończyła rundę zasadniczą Tauron 1. Ligi na siódmym miejscu. Rywalem świdniczan w fazie play-off będzie Exact Systems Norwid Częstochowa.

Początek sobotniego spotkania w Świdniku, to walka punkt za punkt do stanu 11:11. Od tego czasu na boisku zaczęli brylować gospodarze, którzy zanotowali serię 5:0 i w połowie seta prowadzili 16:11. Goście mieli olbrzymie problemy z przyjęciem serwisów Mateusza Siwickiego, natomiast w ataku bardzo dobrze prezentowali się Kamil Kosiba i Maciej Walczak. Żółto-niebeiscy pewnie zwyciężyli w premierowej odsłonie 25:17, a partię punktowym atakiem zakończył Kosiba.

Drugi set był wyrównany tylko do stanu 10:10, a potem przewagę zaczęli budować podopieczni trenera Jakuba Guza. Świdniczanie bez żadnych problemów wygrali tę część gry 25:16, obejmując prowadzenie w całym meczu 2:0. Zespół z lotniczego miasta poszedł za ciosem w kolejnej parti, wygrywając trzeciego seta 25:18 i cała konfrontację 3:0.

– Pierwszy mecz w play-offach zagramy już w środę. Nie ma więc dużo czasu i myślę, że to na Częstochowie będzie ciążyć presja wyniku, szczególnie w ich hali. My pojedziemy na luzie, aby zagrać dobrą siatkówkę – podkreśla Jakub Guz, szkoleniowiec świdnickiego zespołu, który niedawno zastapił na tym stanowisku Witolda Chwastyniaka.

– Jedyne co mogę teraz zrobić, to oczyścić chłopakom głowy, dodać wiary oraz sprawić, żeby ten mental był trochę mocniejszy. Muszą oni uwierzyć, że mimo tylu wcześniejszych porażek są nadal wartościowymi zawodnikami i tworzą zgraną drużynę, którą stać na wiele. Mówiłem już nie raz, że moim zdaniem w zespole jest duży potencjał, a moim zadaniem jest teraz, aby wydobyć z drużyny maksa i owy potencjał pokazać na parkiecie – dodaje.

Najlepszy po fazie zasadniczej okazał się MKS Będzin, wyprzedzając drużyny Exactu Systems Norwid Częstochowa i Chemeko-System Gwardii Wrocław. Siatkarze ze Świdnika w kampanii 2022/23 wygrali siedemnaście spotkań i trzynaście przegrali, gromadząc 53 pkt. Tuż przed nimi uplasowała się ekipa AZS AGH Kraków, która zdobyła oczko więcej po trzydziestu pojedynkach.

PZL LEONARDO Avia – Olimpia Sulęcin 3:0 (25:17, 25:16, 25:18)

Avia: Łysikowski 8, Machowicz, Walawender 1, Kosiba 15, Siwicki 7, Walczak 15, Toma 6, Kuś (libero). Trener: Jakub Guz

Olimpia: Sawerwain (libero), Lipiński 1, Grzegorczyk 3, Szymczak 1, Turek 20, Koliński 1, Subotić, Sobczak (libero), Leitermeier 3, Kłysz 4, Michalak 1. Trener: Łukasz Chajec

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani