Siatkówka plażowa: Kinga Kołosińska i Monika Brzostek dziewiąte w Maceio Open

Monika Brzostek i Kinga Kołosińska
Monika Brzostek i Kinga Kołosińska Sylwia Dąbrowa / polska press
Kinga Kołosińska i Monika Brzostek zajęły dziewiąte miejsce w Turnieju Siatkówki Plażowej Maceio Open, zaliczanym do cyklu World Tour. Podopieczne Łukasza Fijałka wciąż mają duże szanse na zakwalifikowanie się do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Listę uczestników turnieju siatkówki plażowej FIVB ogłosi w czerwcu.

Reprezentantki Polski, rozstawione z numerem ósmym, rozpoczęły zawody od rywalizacji w grupie H z rozstawioną z numerem 25., niemiecką parą Victoria Bieneck/Julia Großner. Biało-czerwone zwyciężyły 2:0 (25:23, 21:17). Pierwsza partia tego spotkania była wyrównana, ale w końcówce doświadczone lublinianki odskoczyły na kilka punktów i nie oddały wypracowanej przewagi. W drugim secie od początku przeważały Polki i pewnie wygrały do 17.

Następnymi rywalkami duetu AZS UMCS Lublin w Brazylii były rozstawione z numerem 24. Finki Riikka Lehtonen/ Taru Lahti. Pierwsza odsłona należała do Polek, które rozgromiły Skandynawki do 13. Niestety, coś się zacięło w grze Polek w drugiej partii. To rywalki cały czas prowadziły, a biało-czerwone próbowały je bezskutecznie gonić i o wszystkim decydował tiebreak. Początkowo był on wyrównany, ale końcówka należała do Kołosińskiej i Brzostek, które ograły przeciwniki do 10.

W ostatnim meczu fazy grupowej, Polki rywalizowały z groźnymi, rozstawionymi z numerem 9., gospodyniami Marią Antonelli/Lili. Biało-czerwone walczyły bardzo dzielnie, ale nie wygrały ani jednego seta. Jednak udało się im awansować do 1. rundy turnieju, z dwoma zwycięstwami na koncie.

W 1. rundzie najlepsza polska para trafiła na oznaczone numerem 21., Czeszki Marketę Slukovą i Barborę Hermannovą. W pierwszej odsłonie dominowały Polki. Kolejny set to wyrównana walka, ale ostatecznie na przewagi lepsze okazały się Kołosińska i Brzostek.

Następnie biało-czerwone czekała potyczka o ćwierćfinał ze znacznie wyżej notowanymi, rozstawionymi numer 3. Niemkami Laurą Ludwig i Kirą Walkenhorst. Pierwszy set należał do rywalek polskiej pary, które wygrały do 14. Drugi set w takim samym stosunku padł łupem Polek. Niestety, w decydującej partii lepsze okazały się Niemki i to one awansowały do dalszej fazy zawodów.

Inna polska para, Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg nie awansowały do turnieju głównego.

Wyniki grupowe:
Kołosińska/Brzostek (Polska, 8) - Maria Antonelli/Lili (Brazylia, 9) 0:2 (18:21, 17:21)
Kołosińska/Brzostek (Polska, 8) - Lehtonen/Lahti (Finlandia, 24) 2:1 (21:13, 18:21, 15:10)
Kołosińska/Brzostek (Polska, 8) - Bieneck/Großner (Niemcy, 25) 2:0 (25:23, 21:17)
I runda:
Kołosińska/Brzostek (Polska, 8) - Slukova/Hermannova (Czechy, 21) 2:0 (21:14, 23:21)
II runda:
Ludwig/Walkenhorst (Niemcy, 3) - Kołosińska/Brzostek (Polska, 8) 2:1 (21:14, 14:21, 15:10