Siedemnaście medali reprezentantów AZS UMCS Lublin w pływackich zimowych mistrzostwach Polski seniorów

(Zmagania na Termach Maltańskich w Poznaniu odbywały się na długim basenie)
(Zmagania na Termach Maltańskich w Poznaniu odbywały się na długim basenie) AZS UMCS - pływanie
W niedzielę na 50-metrowym basenie w Poznaniu zakończyły się zimowe mistrzostwa Polski seniorów w pływaniu. Bardzo dobry występ zanotowali reprezentanci AZS UMCS Lublin, zdobywając siedemnaście medali.

Ekipa AZS UMCS zdobyła dwa złote, siedem srebrnych i osiem brązowych krążków, zajmując piątą lokatę w rankingu medalowym. Lublinianie wywalczyli ponadto drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej, ulegając tylko zespołowi AZS-AWF Katowice.

– Dla naszych seniorów to bardzo ważne zawody. Ze względu na zbliżające się igrzyska olimpijskie, są rozgrywane nietypowo jak na zimowe mistrzostwa, na długim basenie. Impreza zakończy okres kwalifikacji na czempionat globu w Katarze, do którego zostały już niespełna trzy miesiące. Liczymy, że do osób mających indywidualną kwalifikację dołączą kolejne – podkreśla Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

W pierwszym dniu zmagań przedstawiciele AZS UMCS czterokrotnie stawali na podium, w tym trzy razy w konkurencjach indywidualnych. Mistrzynią Polski na dystansie 200 m stylem grzbietowym została Laura Bernat, wicemistrzem w wyścigu na 1500 m dowolnym Adam Mróz, natomiast brąz na 800 m tym samym stylem wśród pań przypadł Klarze Kowalskiej.

W czwartek brązowy krążek dorzuciła jeszcze kobieca sztafeta akademickiego kluby na dystansie 4×200 m kraulem. Lublinianki popłynęły w składzie: Dominika Kossakowska, Aleksandra Wiśniewska, Martyna Piesko i Natalia Siwko.

W piątek team z "Koziego Grodu" powiększył swój dorobek o kolejne osiem medali. "Setkę" grzbietem wygrała Adela Piskorska, natomiast trzecia w tej konkurencji była Laura Bernat.

Na tym samym dystansie, ale wśród mężczyzn srebro przypadło Kacprowi Stokowskiemu, ktory wypełnił minimum na mistrzostwa świata seniorów w stolicy Kataru. Doha. Drugie lokaty wywalczyli ponadto Bartosz Piszczorowicz (200 m dowolnym) i Adam Mróz (400 m zmiennym), a Mikołaj Popiel był trzeci na 400 m, tym samym stylem.

Z brązu na 200 m dowolnym cieszyła się jeszcze Klara Kowalska, a także sztafeta pań 4x100m dowolnym, która popłynęła w składzie: Aleksandra Wiśniewska, Martyna Piesko, Natalia Siwko i Dominika Kossakowska.

Z kolei w sobotniej rywalizacji srebro na 200 m motylkiem wywalczyła Klara Kowalska na 200 m motylkiem, Laura Bernat była druga na 50 m grzbietem, a Kacper Stokowski sięgnąl po srebro na 50 m w tym samym stylu. Brąz zdobyła zaś lubelska sztafeta mieszana na 4×100 m zmiennym, rywalizująca w składzie: Martyna Piesko, Paweł Ogrodnik, Adam Mróz i Dominika Kossakowska.

W ostatnim dniu mistrzostw, siedemnasty krążek dla przedstawicieli z klubów województwa lubelskiego zdobyła zawodniczka Wisły Puławy, Gabriela Król. Puławianka stanęła na najniższym stopniu podium w wyścigu na 200 m zmiennym.

Poznański czempionat zakończyły żeńskie i męskie sztafety na 4x100 m zmiennym. Panie z AZS UMCS - Aleksandra Wiśniewska, Dominika Kossakowska, Martyna Piesko i Natalia Siwko, zajęły trzecie miejsce. Z kolei panowie z akademickiego klubu uplasowali się na siódmej pozycji.