Skupieni już tylko na rozgrywkach krajowych. Start Lublin zagra we Wrocławiu ze Śląskiem

W październiku w hali Globus koszykarze Startu Lublin wygrali ze Śląskiem Wrocław 102:85. W poniedziałek czeka ich rewanż na parkiecie rywala Wojciech Szubartowski
21. kolejkę Orlen Basket Ligi zakończy poniedziałkowy mecz Śląska Wrocław ze Startem Lublin. Będzie to też ostatnie spotkanie przed finałowym turniejem Pucharu Polski (15-18 lutego).

Bilans dotychczasowych spotkań w lidze przemawia na korzyść drużyny z Lublina. Start wygrał 12 spotkań, a przegrał siedem. Śląsk ma na koncie dziewięć wygranych i 10 porażek. Oba zespoły mają także po jednym zaległym spotkaniu. Wrocławianie na marzec przełożyli mecz z Anwilem Włocławek, a czerwono-czarni czekają na oficjalny komunikat w sprawie ich konfrontacji z Treflem Sopot. Spotkanie to odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

W konfrontacji ze Śląskiem na korzyść koszykarzy Startu przemawia również pierwszy mecz tych drużyn. W październiku lublinianie wygrali w hali Globus 102:85. Zawodnicy z Wrocławia wygrali wprawdzie pierwszą kwartę różnicą 16 punktów (!), ale w dalszej części gry dominowali już podopieczni trenera Artura Gronka.

W Lublinie zespół Śląska prowadził Oliver Vidin. I był to ostatni mecz Serba w roli szkoleniowca ekipy z Wrocławia. Tydzień później jego miejsce zajął Jacek Winnicki. 56-letni Polak poprowadził Śląsk w 13 ligowych spotkaniach, z których wygrał siedem. Wrocławianie w tym sezonie rywalizują także w rozgrywkach EuroCup, ale na arenie europejskiej nie wiedzie im się za dobrze i fazę grupową zakończyli z dwiema wygranymi w 18 potyczkach.

- To było bardzo duże doświadczenie dla zawodników. W wielu spotkaniach graliśmy jak równy z równym – podsumował europejską przygodę Jacek Winnicki.

Europejską rywalizację zakończyli także koszykarze Startu. Po domowej porażce z Landstede Hammers Zwolle lublinianie odpadli z dalszej części rozgrywek European North Basketball League. W siedmiu grupowych spotkaniach czerwono-czarni odnieśli cztery zwycięstwa.

- Nie jestem zadowolony, bo chciałem, żebyśmy wyszli z grupy i co najmniej powtórzyli wynik z zeszłego sezonu – mówi Artur Gronek. - Przed rokiem graliśmy w Final Four i teraz chcieliśmy zrobić to samo. Myślę jednak, że w tym roku ta liga była mocniejsza. Zamykamy więc ten rozdział i skupiamy się już na meczu z Wrocławiem oraz na turnieju Pucharu Polski – dodaje szkoleniowiec Startu.

Czerwono-czarni w rozgrywkach Orlen Basket Ligi notują serię trzech zwycięstw w rzędu, a do meczu z Landstede Hammers Zwolle mieli, łącznie z rozgrywkami ENBL, serię pięciu wygranych. - Gdybyśmy od początku zagrali z taką energią jak po przerwie, to zwycięstwo byłoby bardziej osiągalne – mówi trener po porażce z Holendrami 91:93.

W spotkaniu tym wolne mieli Jabril Durham oraz Bartłomiej Pelczar, a szansę gry otrzymała m.in. klubowa młodzież. - Cieszę się, że dostali swoje minuty i mogli zobaczyć grę na wyższym poziomie. Natomiast podstawowi gracze także spędzili trochę czasu na boisku – dodaje Artur Gronek.

Poniedziałkowe spotkanie we Wrocławiu ze Śląskiem koszykarze Startu rozpoczną o godzinie 20. Mecz pokaże Polsat Sport Extra. Trzy dni później czerwono-czarni zagrają w Sosnowcu w ćwierćfinale Pucharu Polski z Legią Warszawa (godz. 18).

Przezwyciężyli kryzys i pogonili wicemistrza. Polski Cukier ...