Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślubna koperta pod lupą skarbówki. Fiskusa nasyłają "życzliwi" weselnicy

IL
Młoda para ma nadzieję, że to, co zainwestowała w ślub i wesele, zwróci się z nawiązką, gdy przeliczone zostaną prezenty i koperty.
Młoda para ma nadzieję, że to, co zainwestowała w ślub i wesele, zwróci się z nawiązką, gdy przeliczone zostaną prezenty i koperty. polskapresse/archiwum
Fura prezentów i sterta białych kopert. Po weselu na świeżo poślubionych małżonków czeka nie tylko świetlana przyszłość, ale i... fiskus.

To ile już się uzbierało? Pięć, dziesięć, może dwadzieścia tysięcy złotych? Emocjonujące rozpieczętowywanie kopert z banknotami może nas przyprawić o zawrót głowy. Nie wszyscy młodzi małżonkowie wiedzą, że po weselu każdy ich ruch finansowy śledzi fiskus. Jest bowiem coś takiego, jak podatek od darowizny, który musimy odprowadzić, jeżeli w prezencie od hojnych weselników dostaniemy naprawdę sporo.

- W sytuacji, gdy od bardzo bliskich nam osób, np. rodziców, dziadków czy rodzeństwa, otrzymamy prezenty warte nie więcej niż 9637 zł, musimy w ciągu pół roku poinformować o tym urząd skarbowy. Wówczas #będziemy mogli skorzystać #ze zwolnienia od zapłaty podatku od darowizny - wylicza Paweł Zgrajka, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Mniejszy limit na hojność obowiązuje na dary od krewnych (7276 zł) oraz te otrzymane od znajomych (4902 zł).

- Nie wiem, czy od naszych gości otrzymalibyśmy aż tyle pieniędzy i tak wartościowych prezentów. Muszę przyznać, że nawet nie wiedzieliśmy o obowiązku, jaki na nas ciąży i podatku, o którym musimy pamiętać. Z organizacją ślubu i tak jest wystarczająco dużo zamieszania - przyznaje Anna Podkościelna z Lublina. Dziewczyna chce wyjść za mąż w 2016 r.

- Do tego czasu na pewno zapoznam się ze wszystkimi przepisami. Wolelibyśmy uniknąć ewentualnych problemów - zapowiada Anna.

Podobne ograniczenia obowiązują nie tylko podczas przyjmowania prezentów ślubnych, ale i urodzinowych czy komunijnych. Ponadto #fiskus bierze pod uwagę i sumuje wartość podarunków otrzymanych od tej samej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat.
Czasami zdarza się, że drogich prezentów pozazdroszczą nam "życzliwi" weselnicy i na nas doniosą, gdy my zapomnimy o podatku. Wówczas musimy się liczyć z karą finansową. A ta może być niestety bardzo dotkliwa.

- Podczas kontroli musimy sprawdzić, dlaczego wydatki wskazanych osób znacząco zaczęły przekraczać ich dochody. Wówczas, jeżeli para powoła się na to, że zorganizowała ślub i poda, jaką kwotą została obdarowana, zapłaci podatek w wysokości 20 procent uzyskanego przychodu - ostrzega Tomasz Wiatrowski, z-ca naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

W przeciwnym razie, jeżeli nie wytłumaczymy, skąd nagle zaczęliśmy dysponować większą ilością gotówki, możemy zapłacić od niej podatek wynoszący aż 75 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski