Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smaki Lubelszczyzny: wygrał sękacz z Międzyrzeca (wideo, zdjęcia)

Barbara Majewska
Domowe nalewki nie mają sobie równych
Domowe nalewki nie mają sobie równych Małgorzata Genca
Kolejna wojewódzka edycja konkursu "Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów" już za nami. W swojskiej scenerii Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie swoje wyroby i potrawy zaprezentowało 138 wystawców. Uczestnicy imprezy mogli skosztować blisko 200 różnego rodzaju pyszności.

Topielec ze szczypiorem, bryjka lniana, golasy jaglano-marchwiowe, mucybuły, pierogi i nalewki - to tylko część smaków, jakich można było wczoraj spróbować w skansenie. - Skąd przepisy na takie pyszności? - Jak to skąd? Od babci - jednogłośnie odpowiadały gospodynie.

Jury miało za zadanie wybrać spośród wszystkich smakołyków te najsmaczniejsze i nominować do ogólnopolskiego tytułu Perła 2010.

Nominacje otrzymały: prosię pieczone faszerowane Wiesława Wójcika z Ludwina, słonina po wiejsku Agnieszki Klimkowicz z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Gęś, gruszka suszona Janiny Bańki z Kraśnika oraz miód malinowy Mieczysława Janika z Pszczelej Woli.

Natomiast w kategorii dań o tytuł Perły powalczy sałacianka i szulaki z kurkami z kuchni Lucyny Miedziółki ze stowarzyszenia Malina (miejscowość Stary Brus). W tej samej kategorii uznanie jury zyskały także dania z zamojskiej restauracji Stary Dwór, która zaserwowała barszcz biały z plaskanką i żebro hetmana Zamoyskiego.

Z okazji jubileuszu 10-lecia konkursu przyznano także nagrodę specjalną: "Perłę Pereł". W konkursowe szranki stanęły wszystkie nasze regionalne Perły. Najlepszą potrawą okazał się sękacz podlaski z cukierni Wojciecha Zaniewicza z Międzyrzeca Podlaskiego.

Chętnych do spróbowania pyszności w niedzielę nie brakowało. Zwłaszcza że większość potraw przygotowywana była w tradycyjny sposób.

- Najsmaczniejszy piróg to ten pieczony w piecu, a broń Boże w jakimś nowoczesnym piekarniku - przekonywała pani Pelagia z Żółkiewki, która zaprezentowała piróg nadziewany jabłkami i kaszą jaglaną.

Imprezę zorganizował lubelski Urząd Marszałkowski i Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski