Powierzchnia dwukondygnacyjny budynek SOSW w Bystrzycy wyniesie ponad 2,5 tys. m kw. Na jego terenie powstanie szkoła (sale lekcyjne, do terapii, do zajęć rewalidacyjnych, warsztaty terapii zajęciowej, biblioteka, świetlice, gabinety pedagoga i psychologa, gabinet lekarski i szatnie), stołówka z zapleczem do przyrządzania posiłków i magazynami oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników obsługi, a także internat, przedszkole z dwiema salami dla dzieci, szatnią, sanitariatami.
- To na pewno ułatwi życie i funkcjonowanie naszych wychowanków. Obecna siedziba placówki jest piękna z zewnątrz, ale niestety niepraktyczna od wewnątrz. Brakuje w nim wind, właściwych podjazdów, a także ogólnego przystosowania do potrzeb niepełnosprawnych dzieci - mówi Bożena Filipek, dyrektor SOSW w Bystrzycy.
W ośrodku pracownicy zajmują się kształceniem i wychowywaniem dzieci z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz z autyzmem. Na terenie placówki działa specjalna szkoła podstawowa specjalna, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, a także internat z całodobową opieką. Ośrodek zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży nie tylko z powiatu lubelskiego, ale także tych okolicznych.
- Zarząd Powiatu w Lublinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności szkolnej – uczniom, wychowankom, rodzicom i pracownikom ośrodka, podjął decyzje o budowie nowego, nowoczesnego budynku na potrzeby SOSW w Bystrzycy - informuje Katarzyna Petryszak ze starostwa powiatowego w Lublinie dodając, że budynek będzie całkowicie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczniów.
Planowany termin zakończenia budowy to maj-czerwiec 2024. Prace pochłoną blisko 21 mln zł. Organu prowadzący placówkę, czyli starostwo powiatu lubelskiego, zapowiada, że rok szkolny 2024/2025 uczniowie rozpoczną w murach nowego budynku.
Aktualna siedziba ośrodka mieści się w pochodzącym z drugiej połowy XVIII w. pałacu, który wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.
Obecny na ceremonii minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek chce stworzenia odrębnej puli środków na szkoły specjalne
- Potrzeby są i będą coraz większe. Raz – z powodów medycyny, dwa – z powodu tego, że u nas się te dzieci po prostu rodzą. I bardzo dobrze. Każdy ma prawo do życia i każdy ma dokładnie taką samą godność osoby ludzkiej i - dla nas wierzących - dziecka bożego. Stąd szczególna troska o warunki dla tych dzieci - zaznaczył.
- W Lublinie trwają targi "Militaria Pro ARMA". Zobacz zdjęcia
- Leśnicy świętowali w nowym nadleśnictwie
- Wiatr, woda i żagle. Za nami regaty o puchar rektora Politechniki Lubelskiej. Zdjęcia
- Straż pożarna w Lublinie dba o nasze bezpieczeństwo już od 150 lat. Zobacz zdjęcia
- Noc Muzeów 2023 w Lublinie. Zobacz zdjęcia
- IPN odnalazł szkielety ludzkie na górkach czechowskich. To jest przełom. Zdjęcia
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Światowej sławy muzyk oskarżany o antysemityzm. Kpił też z "polskiej wieśniaczki"
- Nowe ustalenia ws. eksplozji rakiety w Przewodowie. Biegli nie mają wątpliwości
- Jedna z największych zagadek wszechświata doczeka się rozwiązania? Jest nowy trop
- QUIZ. Najważniejsze daty z historii Polski. Zobacz, czy je pamiętasz