SOSW w Bystrzycy będzie mieć nową siedzibę. Wmurowano już kamień węgielny. Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
W poniedziałek (15 maja) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i podpisanie aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bystrzycy.

Powierzchnia dwukondygnacyjny budynek SOSW w Bystrzycy wyniesie ponad 2,5 tys. m kw. Na jego terenie powstanie szkoła (sale lekcyjne, do terapii, do zajęć rewalidacyjnych, warsztaty terapii zajęciowej, biblioteka, świetlice, gabinety pedagoga i psychologa, gabinet lekarski i szatnie), stołówka z zapleczem do przyrządzania posiłków i magazynami oraz pomieszczeniem socjalnym dla pracowników obsługi, a także internat, przedszkole z dwiema salami dla dzieci, szatnią, sanitariatami.

- To na pewno ułatwi życie i funkcjonowanie naszych wychowanków. Obecna siedziba placówki jest piękna z zewnątrz, ale niestety niepraktyczna od wewnątrz. Brakuje w nim wind, właściwych podjazdów, a także ogólnego przystosowania do potrzeb niepełnosprawnych dzieci - mówi Bożena Filipek, dyrektor SOSW w Bystrzycy.

W ośrodku pracownicy zajmują się kształceniem i wychowywaniem dzieci z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną oraz z autyzmem. Na terenie placówki działa specjalna szkoła podstawowa specjalna, szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, a także internat z całodobową opieką. Ośrodek zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży nie tylko z powiatu lubelskiego, ale także tych okolicznych.

- Zarząd Powiatu w Lublinie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności szkolnej – uczniom, wychowankom, rodzicom i pracownikom ośrodka, podjął decyzje o budowie nowego, nowoczesnego budynku na potrzeby SOSW w Bystrzycy - informuje Katarzyna Petryszak ze starostwa powiatowego w Lublinie dodając, że budynek będzie całkowicie przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych uczniów.

Planowany termin zakończenia budowy to maj-czerwiec 2024. Prace pochłoną blisko 21 mln zł. Organu prowadzący placówkę, czyli starostwo powiatu lubelskiego, zapowiada, że rok szkolny 2024/2025 uczniowie rozpoczną w murach nowego budynku.

Aktualna siedziba ośrodka mieści się w pochodzącym z drugiej połowy XVIII w. pałacu, który wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Obecny na ceremonii minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek chce stworzenia odrębnej puli środków na szkoły specjalne

- Potrzeby są i będą coraz większe. Raz – z powodów medycyny, dwa – z powodu tego, że u nas się te dzieci po prostu rodzą. I bardzo dobrze. Każdy ma prawo do życia i każdy ma dokładnie taką samą godność osoby ludzkiej i - dla nas wierzących - dziecka bożego. Stąd szczególna troska o warunki dla tych dzieci - zaznaczył.

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie