Sportowe sukcesy przedstawicieli województwa lubelskiego. Urząd Marszałkowski podsumował 2021 rok

Krzysztof Nowacki
Krzysztof Nowacki
Udostępnij:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podsumował sportowe dokonania w 2021 roku. Marszałek Jarosław Stawiarski przyznał wyróżnienia za najlepsze wyniki w systemie sportu młodzieżowego w Polsce oraz trenerom i działaczom.

W 2021 roku reprezentanci Lubelszczyzny wywalczyli medale igrzysk olimpijskich oraz najważniejszych światowych imprez w różnych kategoriach wiekowych. W klasyfikacji systemu sportu młodzieżowego w Polsce województwo lubelskie zajęło 9. miejsce. Punkty zdobyli przedstawiciele ponad 50 dyscyplin sportowych w czterech kategoriach wiekowych. - To zasługa współpracy samorządu lubelskiego z samorządami lokalnymi – podkreślił Artur Domański, dyrektor departamentu promocji, sportu i turystyki UM.

Samorząd województwa lubelskiego przeznaczył 4 mln 200 tys zł dla okręgowych związków sportowych oraz dodatkowy 1 mln zł na stypendia dla najbardziej uzdolnionych sportowców i trenerów z regionu. - Jeżeli sukcesy sportowe odniesiemy do naszych możliwości finansowych, to jest to bardzo dobry wynik. Ale chcemy, żeby były jeszcze lepsze – twierdzi Zdzisław Szwed, członek zarządu województwa lubelskiego.

- Może nie jesteśmy największym i najbogatszym województwem, ale odnosimy sporo sukcesów sportowych. Serdecznie gratuluję wyróżnionym i wszystkim, którzy uprawiają sport – dodał Jerzy Szwaj, przewodniczący sejmiku województwa lubelskiego.

W klasyfikacjach poszczególnych sportów pierwsze miejsca w rankingu krajowym wywalczyli przedstawiciele zapasów kobiet oraz podnoszenia ciężarów. Drugie miejsca w swoich dyscyplinach zajęli zawodnicy pływania i taekwon-do ITF, a trzecie narciarstwa klasycznego, sumo oraz sportów wrotkarskich. Województwo lubelskie zajęło także wiele czwartych i piątych miejsc w klasyfikacjach poszczególnych sportów.

W klasyfikacji powiatów najwyższe miejsce w województwie lubelskim zajęło miasto Lublin (11. miejsce w kraju). - To efekt pracy prawie 15 tysięcy naszych zawodników i zawodniczek oraz ich rodziców, którzy wspierają swoje dzieci w sportowych sukcesach. To także zasługa trenerów i działaczy. My staramy się dołożyć mała cegiełkę do procesu szkoleniowego. Budżet wydziału sportu, to prawie 50 mln złotych. Wspieramy także kluby w ramach nieodpłatnego dostępu do obiektów sportowych – mówi Jakub Kosowski, dyrektor wydziału sportu i turystyki UM Lublin.

Kolejne miejsca zajęły: Zamość, Chełm, powiat puławski, Biała Podlaska, powiat tomaszowski, powiat bialski, powiat lubartowski, powiat kraśnicki i powiat hrubieszowski.

W klasyfikacji gmin najlepszy był Lublin przed Zamościem, Chełmem, Puławami, Białą Podlaską, Tomaszowem Lubelskim, Lubartowem, Kraśnikiem, Hrubieszowem i Biłgorajem.

Natomiast w klasyfikacji sportów najwięcej punktów dla województwa wywalczyły kluby zrzeszone w Lubelskim Związku Zapaśniczym. - Młodzież ma zapewnione warunki do realizacji sportowych celów i marzeń. W najbliższych latach ta praca zaowocuje jeszcze większymi sukcesami – twierdzi Mieczysław Czwaliński, prezes LZZ.

Kolejne miejsca zajęły: Lubelski Okręgowy Związek Pływacki, Lubelski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki, Lubelski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów, Lubelski Związek Taekwon-Do, Lubelski Związek Piłki Nożnej, Okręgowy Związek Taekwondo Olimpijskiego w Lublinie, Lubelski Związek Piłki Ręcznej, Lubelski Okręgowy Związek Narciarski i Lubelski Okręgowy Związek Sumo.

W klasyfikacji klubowej zdecydowanie wygrał Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin, który był piąty w zestawieniu krajowym. - Gratuluję wszystkim, którzy zapracowali na to miejsce. Trenerom, zawodnikom i kierownikom sekcji, które punktowały w systemie sportu młodzieżowego. To ich ciężka praca. Nie ma sportu wyczynowego bez sportu dzieci i młodzieży – podkreślił Rafał Walczyk, prezes KU AZS UMCS.

Marszałek województwa lubelskiego nagrodził również trenerów i działaczy, którzy swoją działalnością i zaangażowaniem przyczynili się do rozwoju sportu w regionie. Wyboru dokonała powołana kapituła. - Do wyróżnień zgłoszono ponad 50 osób. Kapituła wyróżniła 10 z nich. Są w tym gronie działacze i trenerzy z różnym stażem – zaznaczył Krzysztof Iwańczuk, przewodniczący kapituły.

Wyróżnienie otrzymali: Zbigniew Furman, Andrzej Gaweł, Piotr Kasperek, Dariusz Kucharski, Marcin Stefaniec, Wojciech Stempurski, Barbara Szpryngiel, Józef Tkaczyk, Ewa Wilczek i Adam Wojewódka.

- Dziękuję w imieniu trenerów i działaczy. To ogromna motywacja do dalszej pracy – przyznał Andrzej Gaweł, sekretarz Lubelskiego Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów i trener w klubie Agros Zamość.

- W imieniu klubu Spartan, dziękuję panu marszałkowi za wsparcie. Zawodnicy od wielu lat otrzymują stypendia, które pozawlają im rozwijać się sportowo – mówi Wojciech Stempurski, prezes Polskiego Związku Sportu Niesłyszących i członek zarządu Lubelskiego Klubu Sportowego Głuchych Spartan.

Marszałek Jarosław Stawiarski przyznał także dwa szczególne wyróżnienia – dla Moniki Skinder, mistrzyni świata juniorek w biegach narciarskich i jedynej przedstawicielki Lubelszczyzny na zimowych igrzyskach w Pekinie oraz jej klubowemu trenerowi z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, Waldemarowi Kołcunowi.

- My naprawdę tam „na dole” czujemy duże wsparcie ze strony województwa. Dzięki temu są sukcesy. Monika jest naszą wychowanką, zaczynała w wieku 6-7 lat i od dziecka była wybitnie utalentowana. Przeszła u nas wszystkie etapy szkolenia – mówi Waldemar Kołcun.

Trener ma nadzieje na dobre występy swojej podopiecznej w Pekinie w biegach sprinterskich. - Liczę na wysokie, punktowane miejsca w sprincie, w którym Monika się specjalizuje. Indywidualnie i w drużynie z Izabelą Marcisz – dodaje trener.

Dokładnie dziś AZS Lublin skończył 100 lat [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie