Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czy dobrze wykupiłeś mieszkanie

Barbara Majewska
Jacek Babicz
- Mieszkania uwłaszczone za przysłowiowy grosz, zostały nabyte bezprawnie. A wszystko przez prezesów spółdzielni, którzy łamali prawo wysyłając do notariusza tylko jednego pełnomocnika - grzmi Andrzej Krzyżanowski z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców. Rację przyznaje mu część prawników. Jeśli także sądy przychylą się do tego stanowiska, może się okazać, że tysiące lublinian, którzy za grosze wykupili mieszkania od spółdzielni, będzie musiało jeszcze raz przejść całą procedurę wykupu.

O sprawie napisał wczoraj "Dziennik Gazeta Prawna". Problem dotyczy pełnomocnika, który reprezentował spółdzielnie mieszkaniowe przy podpisywaniu aktów notarialnych dotyczących przekształcenia lokatorskiego mieszkania spółdzielczego w odrębną własność. Wiele spółdzielni wysyłało do notariusza tylko jednego pełnomocnika. Tymczasem na dokumencie rzekomo powinny widnieć podpisy dwóch reprezentantów zarządu spółdzielni.

- Zgodnie z prawem, przy zawieraniu umów zarządy kolegialne powinny być reprezentowane przez dwie osoby - przyznaje prof. Henryk Cioch, ekspert prawa spółdzielczego.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, akty notarialne mogą trafić do kosza

Władze lubelskich spółdzielni nie zgadzają się z tymi zarzutami i przekonują, że wszystkie działania podejmowali zgodnie z wytycznymi samych notariuszy, których zadaniem było sprawdzić umocowanie pełnomocników.

- Jeden pełnomocnik miał upoważnienie od dwóch członków zarządu. I to powinno wystarczyć - twierdzi Jan Gąbka, prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie uwłaszczyło się już ok. 3,5 tys. osób. Podobnego zdania jest Jan Szacoń, prezes RSM Motor, gdzie mieszkania za grosz przejęło ponad 3 tysiące mieszkańców.

Emocje uspokajają także notariusze. - Skoro sądowe wydziały ksiąg wieczystych nie podważały tych podpisów, to właściciele mieszkań mogą spać spokojnie - studzi emocje Jerzy Krajewski, wiceprezes Rady Izby Notarialnej w Lublinie. - Dla pewności jednak można ze swoim aktem notarialnym przyjść do notariusza, który jeszcze raz sprawdzi wszystkie formalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski