MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż samochodów w Polsce. "Tak niskich wyników na początku roku nie notowano od lat"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano o 13,4 proc. mniej samochodów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep. Niepokojące dane płyną także z obszaru produkcji pojazdów – w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów, to spadek o ponad 30 proc. Jest to najniższy wynik od lat.

– Od stycznia do marca 2022 roku w Polsce zarejestrowano 102 tys. samochodów osobowych, o 13,4 proc. mniej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku – wynika za raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”. Jak podano, tak niskich wyników na początku roku nie notowano od 7 lat.

Ponadto poinformowano, że klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 71 tys. pojazdów, co oznacza spadek o 15,9 proc. r/r. Z kolei klienci indywidualni w pierwszym kwartale zarejestrowali 31,2 tys. nowych pojazdów osobowych, mniej o 7,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku.

"Spadki nie dziwią"

– Spadki, które obserwujemy w kolejnym miesiącu, właściwie we wszystkich kategoriach pojazdów, nie dziwią w kontekście wciąż nierozwiązanych problemów z dostępnością półprzewodników i trwającą wojną w Ukrainie – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, cytowany w przesłanym komunikacie. – Warto jednak podkreślić, że po raz pierwszy od wielu lat spadła liczba pojazdów kupowanych przez przedsiębiorstwa – podkreśla.

Jak wyjaśnia dalej, "biorąc pod uwagę to, że sprzedaż pojazdów dostawczych i ciężarowych uznaje się za sygnał wyprzedzający koniunkturę gospodarczą, obecna sytuacja może oznaczać, że przedsiębiorcy myślą o przyszłości bez optymizmu".

– Cieszy natomiast wzrost liczby pojazdów niskoemisyjnych, a w konsekwencji, bardzo szybki spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami diesla, których kupujemy już tylko ok. 10 procent – mówi Faryś.

Spadki wśród samochodów osobowych

Jak podano, wśród marek popularnych samochodów osobowych odnotowano 15,2 proc. spadek r/r liczby nowych rejestracji. Jednak względem poprzedniego kwartału wynik był natomiast nieznacznie lepszy (+0,9 proc.). Co ciekawe, rośnie znaczenie pojazdów o napędzie alternatywnym, których przybyło o 18,5 proc. więcej niż w I kwartale 2021 roku. – Mniej rejestracji marek popularnych odnotowano zarówno w segmencie klientów instytucjonalnych (-18 proc. r/r), jak i indywidualnych (-9,6 proc. r/r) – podano.

Większa popularność samochodów z napędami alternatywnymi

W okresie od stycznia do marca 2022 roku Polacy zarejestrowali 42 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi, o 13,5 proc. więcej w porównaniu z tym samym okresem 2021 roku.

– Rynek aut z napędami alternatywnymi zachowuje dużą dynamikę wzrostu. Na tym rynku dominują samochody hybrydowe, warto jednak zwrócić uwagę na wzrost liczby samochodów w pełni elektrycznych, o 143,5 proc. r/r. Inaczej niż w całej UE, wolumen rejestracji pojazdów bateryjnych wciąż jest nieco mniejszy niż hybryd typu plug-in – wskazuje Mirosław Michna, KPMG w Polsce. Jednak jego zdaniem dalszy wzrost sprzedaży może ograniczać niewystarczająca dostępność infrastruktury do ładowania.

Spadek sprzedaży samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep

Jak podano, w pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano w Polsce 16 tys. pojazdów dostawczych, czyli o 12,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spowolnienie na rynku zauważalne jest również w segmencie samochodów ciężarowych. – W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku zarejestrowano 7,2 tys. tego typu pojazdów, co przełożyło się na 3,4 proc. spadek rok do roku – czytamy.

Dobre wyniki sprzedażowe motocykli

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 5 tys. nowych motocykli, czyli o 40,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wzrost odnotowano we wszystkich typach motocykli. Rok 2022 rozpoczął się również bardzo optymistycznie na rynku motorowerów – po raz pierwszy od 2019 roku na rynku motorowerów odnotowano wzrost liczby rejestracji w I kwartale. Od stycznia do marca 2022 roku wolumen rejestracji osiągnął 1,9 tys. nowych motorowerów, czyli o 18 proc. więcej r/r.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce niższa o 1/3

– W I kwartale 2022 roku wyprodukowano w Polsce wolumenowo o jedną trzecią mniej pojazdów samochodowych niż w tym samym okresie poprzedniego roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku. Najgłębszy spadek odnotowano w produkcji samochodów osobowych – o 37,2 proc. r/r. – podano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzedaż samochodów w Polsce. "Tak niskich wyników na początku roku nie notowano od lat" - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski