Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion się zmienia. Skorzystają mistrzowie, ale nie tylko

Artur Jurkowski
Przebudowa stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego jest zaawansowana w ok. 30 proc. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r.
Przebudowa stadionu lekkoatletycznego przy al. Piłsudskiego jest zaawansowana w ok. 30 proc. Prace rozpoczęły się w maju 2016 r. Łukasz Kaczanowski
W 2018 r. na przebudowywanym obecnie stadionie Startu mają się odbyć mistrzostwa Polski seniorów w lekkiej atletyce. Roboty budowlane potrwają do końca sierpnia tego roku. Koszt to 37 mln zł

Na razie obiekt przy al. Piłsudskiego bardziej przypomina wyglądem składowisko ziemi niż stadion lekkoatletyczny. To, co w pierwszym rzędzie rzuca się w oczy, to wielkie hałdy zmarzniętej ziemi.

- W miejscu pryzmy od strony Bystrzycy będzie zlokalizowana rzutnia dla młociarzy i dyskoboli - wskazywała Marzena Szczepańska, z-ca dyrektora Wydz. Inwestycji i Remontów UM Lublin. W środę ratusz pochwalił się stanem zaawansowania prac przy przebudowie stadionu Startu.

Mistrzowie zdobędą medale przy Piłsudskiego

Wygląd obiektu ma ulec radykalnej zmianie w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy. Przebudowa potrwa do końca sierpnia. I wtedy będzie można tu rozgrywać zawody rangi np. mistrzostw Polski czy mityngi międzynarodowe.

- Planujemy, że w 2018 roku mistrzostwa Polski seniorów odbędą się na stadionie Startu - zapowiedział Leszek Dunecki, prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki.

- Będę pierwszym, który podniesie rękę za tą kandydaturą. Pod warunkiem, że prace zostaną skończone, obiekt uzyska certyfikacje, a prezydent Lublina wystąpi z takim wnioskiem - zapewniał Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

MP w lekkiej atletyce mają być zorganizowane na ok. dwa tygodnie przed mistrzostwami Europy. - Prawdopodobnie wypadnie to w lipcu 2018 r. - precyzował Zbigniew Polakowski, wiceprezes PZLA.

Pierwsze zawody na przebudowanym stadionie mają się odbyć już jesienią tego roku. - Może to być finał Ligi Lekkoatletycznej - wskazywał Dunecki.

Dla zawodowców i dla amatorów

Przebudowa stadionu Startu ruszyła w maju ub. roku. - To element programu rewitalizacji doliny Bystrzycy. Wzdłuż rzeki powstają obiekty łączące sport zawodowy z rekreacją dla wszystkich mieszkańców - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: - Po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali infrastrukturą sportową, która będzie jedną z najlepszych w kraju.

Po przebudowie na stadionie będzie można uprawiać większość konkurencji lekkoatletycznych. M.in. biegi krótko- i długodystansowe, rzut młotem, dyskiem, oszczepem, pchnięcie kulą. Ponadto skok w dal, wzwyż, o tyczce oraz wielobój lekkoatletyczny. Obiekt zostanie wyposażony w zadaszoną trybunę dla 1370 widzów. Pojawi się ona od strony al. Piłsudskiego. W nią będzie wkomponowany budynek zaplecza, m.in. z szatnią, natryskami, pomieszczeniami do odnowy biologicznej.

Przebudowane zostaną drogi wewnętrzne i wybudowane 44 nowe miejsca parkingowe. Pojawi się nowe oświetlenie, nagłośnienie, monitoring.

- Cieszymy się z tego stadionu, jak z każdego innego obiektu budowanego czy przebudowywanego w Polsce. Obecnie lekka atletyka jest na topie. I wierzę, że odrodzi się też w Lublinie, który np. 30 lat temu był bardzo mocnym ośrodkiem na mapie kraju, a teraz praktycznie jedynym liczącym się klubem jest AZS UMCS - dodawał Olszewski.

Kasa z miasta, kasa od ministra

Koszt zmian to prawie 37 mln zł. - Te wydatki nie obciążą w całości budżetu miasta. Ok. 30 procent kosztów zostanie sfinansowanych z funduszy ministerialnych - wyliczał Żuk.

Dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki to 10 mln zł. Ratusz musi ją rozliczyć najpóźniej we wrześniu tego roku. Stąd wykonawca inwestycji, czyli konsorcjum firm Budimex oraz Tamex Obiekty Sportowe musi się uporać z pracami w nieprzekraczalnym terminie, którym jest koniec sierpnia.

- Zaawansowanie finansowe inwestycji wynosi ok. 30 proc. - poinformowała Szczepańska.

M.in. wykonane są wszystkie rozbiórki, powstały murki oporowe, budynek magazynowy. Prace przy trybunach i głównym obiekcie, który w nie jest wkomponowany, są zaawansowane w 85 proc.

- W najbliższym czasie wykonywane będą prace przy wznoszeniu konstrukcji stalowej pod zadaszenie trybun. Przy tych robotach nie przeszkadza niska temperatura - mówiła Szczepańska.

Gdy się ociepli, ruszą prace m.in. przy podbudowie nawierzchni. - M.in. 400-metrowej bieżni okólnej ośmiotorowej, gdzie podbudowa jest zrealizowana w 80 procentach - dodała Szczepańska.

Stadion Startu powstał w 1955 roku. Okres świetności stadionu to lata 80. ubiegłego wieku. Wtedy były na nim rozgrywane m.in. mistrzostwa Polski.

Gala Mistrzów Sportu 2017. Przemysław Krajewski z Azotów Puławy zwycięzcą (ZDJĘCIA, WIDEO)
Orszak Trzech Króli: Były papierowe korony, dzwoneczki i kolędy
Stok na Globusie w Lublinie już czynny (ZDJĘCIA)
Najzimniejszy bieg w historii cyklu City Trail
Lubelskie morsy uczciły święto Trzech Króli kąpielą w Bystrzycy (ZDJĘCIA)

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski