Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion żużlowy: fundacja apeluje do wojewody i ma plan awaryjny

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Fundacja Wolności uważa, że uchwała o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego pod stadion żużlowy jest niezgodna ze studium i chce, by wojewoda ją unieważnił. Ale już wcześniej wojewoda nie stwierdził istotnych naruszeń prawa w ww. uchwale. Czy sprawa trafi zatem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?

Na czerwcowej sesji radni miejscy podjęli uchwałę o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Przeskok pod wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny z funkcją stadionu żużlowego. Jednak zdaniem Fundacji Wolności przyjęty przez radnych plan miejscowy jest niezgodny z prawem. Dlaczego?

- Plan miejscowy musi być zgodny ze studium. Podjęta uchwała jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin z 2019 roku w zakresie w jakim studium określa wskaźniki urbanistyczne oraz zasady ochrony i kształtowania sylwety miasta – tłumaczy Krzysztof Kowalik z Fundacji Wolności.

O co chodzi z tymi wskaźnikami?

- W studium zapisano wskaźniki urbanistyczne, które powinny być uwzględniane przy tworzeniu planów miejscowych. Wskaźniki te muszą określać minimalne i maksymalne wartości, oraz wytyczne dla ich szczegółowego określenia w planie miejscowym. Dla terenu, gdzie miałby powstać stadion – czyli usług sportu i rekreacji (innych niż Arena Lublin i hale sportowe) – studium dopuszcza intensywność zabudowy maksymalnie 1,0 a wysokość zabudowy maksymalnie 18 metrów. W planie miejscowym wskaźniki te wynoszą 1,4 oraz 33 oraz 41 m. Dodatkowo w planie miejscowym dla obiektów sportowo-rekreacyjnych o charakterze namiotowym dopuszczono maksymalną wysokość zabudowy 22 m, co także jest niezgodne ze studium – tłumaczy Krzysztof Kowalik.

Fundacja podnosi również, że stadion zasłoni chronioną sylwetę Starego Miasta i powołuje się na zapis stadium głoszący iż „na terenach znajdujących się w Strefie Ochrony Widoków, położonych w odległości większej niż 2,5 km od Wieży Trynitarskiej nowa zabudowa powinna stanowić neutralne tło dla ekspozycji zespołu staromiejskiego pod względem: wysokości, formy i kolorystyki elewacji i dachów. Nie należy lokalizować obiektów wyższych niż 25 m a realizacja nowej zabudowy oraz obiektów reklamowych nie może przesłaniać bądź rozdzielać ekspozycji widokowej Starego Miasta ani przewyższać sylwety Starego Miasta”.

- Projektowany wielofunkcyjny obiekt sportowo-rekreacyjny z funkcją stadionu żużlowego znajduje się zaraz za 2,5km granicą od Wieży Trynitarskiej w Strefie Ochrony Widoków. Co więcej w Studium wartości widokowych dla miasta Lublin, którego zapisy przeniesiono do studium, wskazano wprost, że ochronie podlega widok z ulicy Krochmalnej. Teraz bezpośrednio z punktu widokowego zamiast sylwety Starego Miasta mielibyśmy ujrzeć stadion – argumentuje Krzysztof Kowalik.

Fundacja Wolności wniosek do wojewody złożyła 31 lipca, ale Lech Sprawka decyzję ws. przyjętej w czerwcu przez radnych uchwały o zmianie planu miejscowego podjął kilka dni wcześniej.

- Organ nadzoru nie stwierdził istotnych naruszeń prawa w ww. uchwale. 28 lipca 2023 r. upłynął termin na wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody lubelskiego. Fundacja Wolności na odpowiedź od wojewody poczeka do końca sierpnia, ale już ma przygotowany „plan B”.

- Choć wojewoda nie dostrzegł niezgodności z prawem i opublikował plan miejscowy w dzienniku urzędowym to nie wyłącza to możliwości zaskarżenia aktu do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w przypadku studium dla miasta Lublin – mówi „Kurierowi” Krzysztof Kowalik.

Z treścią apelu Fundacji Wolności nie zgadza się ratusz twierdząc, iż uchwalony przez radę miasta plan miejscowy nie narusza ustaleń studium.

- Plan miejscowy uchwalony w 2021 r. oraz jego aktualna zmiana (2023 r.) we wskazanym miejscu dopuszczają realizację zabudowy kubaturowej zgodną z przeznaczeniem wskazanym w studium, również w zakresie wskaźników wysokościowych. Studium ustala wyjątki od zwyczajowo przyjętych parametrów w zakresie wysokości dla m.in. obiektów stanowiących dominanty, czy akcenty architektoniczne i urbanistyczne wynikające z kompozycji przestrzeni ustalanej w planach miejscowych. Planowany wielofunkcyjny obiekt z funkcją stadionu żużlowego spełnia te warunki jako element organizujący przestrzeń, z uwagi na indywidualny charakter, funkcję i formę architektoniczną – wyjaśnia Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

Jeśli chodzi o sam stadion to nadal trwają prace projektowe nad dokumentacją budowlaną.

- Aktualnie architekci z pracowni odpowiedzialnej za opracowanie projektu wielofunkcyjnej hali sportowo-rekreacyjnej prowadzą uzgodnienia z gestorami sieci, a także konsultują proponowane rozwiązania z środowiskami sportowymi, by projekt budowlany i wykonawczy spełnił wymogi krajowych i międzynarodowych federacji m.in. żużla, lekkoatletyki i gier zespołowych, w tym piłki ręcznej, siatkówki czy koszykówki. Terminy wskazane umową na opracowanie projektów nadal obowiązują i zgodnie z nią odbiór kompletu dokumentacji upływa w lutym 2024 roku - informuje Joanna Stryczewska.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski