Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straszą kierowców korkami, których wcale nie ma. System za miliony działa, ale z opóźnieniem

Artur Jurkowski
Ul. Królewska. We wtorek ok. godz. 11.30 nie było tam ani jednego auta...
Ul. Królewska. We wtorek ok. godz. 11.30 nie było tam ani jednego auta... Anna Kurkiewicz
Bubel - kierowcy nie zostawiają suchej nitki na stronie internetowej, która ma pokazywać aktualne natężenie ruchu na lubelskich ulicach. I mają rację.

- To jakiś absurd. Wydano miliony złotych na coś, co nie działa - irytuje się pan Arkadiusz.

Chodzi o stronę internetową, która ma pokazywać aktualne natężenie ruchu na lubelskich ulicach. To miała być pomoc dla kierowców, umożliwiająca im np. omijanie korków. Strona to element wprowadzonego w Lublinie systemu zarządzania ruchem. Ratusz wydał na niego 28 mln zł. Jak działa strona? - Jechałem rano przez ul. Prusa w kierunku al. Solidarności, strona internetowa pokazywała, że ruch odbywa się bez utrudnień, a tymczasem stałem przez trzy zmiany świateł. Następnie na ul. Świętoduskiej ze strony wynikało, że jest korek, a przejechałem bez problemu - relacjonuje nasz Czytelnik.

Mapa natężenia ruchu na lubelskich ulicach znajduje się na oficjalnej stronie Centrum Sterowania Ruchem (csr.lublin.eu). Teoretycznie powinna pokazywać aktualny stan na drogach, m.in. to, gdzie są korki, a gdzie ruch odbywa się płynnie. Ale tylko teoretycznie. Informacje ze strony nie pokrywają się z faktyczną sytuacją na ulicach.

- Rzeczywiście dane są przekazywane z opóźnieniem - przyznaje Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Z jak dużym? - Nawet do kilku godzin - nie kryje Kieliszek.

To oznacza, że podczas popołudniowego szczytu komunikacyjnego kierowcy mogą otrzymać dane z… godzin przedpołudniowych.

- Cały czas jesteśmy w fazie kalibracji systemu, uczy się on warunków na lubelskich drogach. Docelowo strona internetowa będzie pokazywała sytuację na drogach w czasie rzeczywistym, aby było to użyteczne narzędzie dla kierowców - tłumaczy Kieliszek.

Ale na to kierowcy poczekają jeszcze ponad dwa miesiące. - Kalibracja systemu, co wskazywaliśmy w momencie jego odbioru, potrwa do końca pierwszego kwartału - przypomina Kieliszek.

Wprowadzenie systemu zarządzania ruchem obejmowało przebudowę 69 skrzyżowań w Lublinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski