Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Lubelskiej skonstruowali elektryczne auta w skali 1:10. Zobacz zdjęcia i wideo

Studenci Politechniki Lubelskiej skonstruowali elektryczne auta w skali 1:10.
Studenci Politechniki Lubelskiej skonstruowali elektryczne auta w skali 1:10. Małgorzata Genca
Członkowie Koła Naukowego Elektroników i Mechatroników SEMICON z Politechniki Lubelskiej zbudowali zdalnie sterowane samochody driftowe. Auta do jazdy w kontrolowanym poślizgu prowadzą się na takich samych zasadach jak prawdziwe, mimo że wykonane są w skali 1:10. Zobaczcie!

Studenci Politechniki Lubelskiej zbudowali zdalnie sterowane samochody driftowe

W piątek (1 marca) odbył się pokaz jazdy zdalnie sterowanymi samochodami driftowymi, czyli autami do jazdy w kontrolowanym poślizgu. Samochody wykonane są w sakli 1:10, jednak wyglądają identycznie oraz prowadzą się na takich samych zasadach jak prawdziwe. Wyposażone są w elektronikę imitującą rzeczywiste warunki jazdy.

- Auta są składane przez naszych studentów od zera. Oznacza to, że kupujemy elementy, które są następnie składane, a obudowy aut malowane. Poza produktami, które kupujemy ze sklepów wykonujemy też cały szereg modyfikacji własnych m.in. rozbudowujemy te modele o elementy związane z mechaniką typu otwieranie drzwi, oświetlenie, dołączenie efektów dźwiękowych w przypadku np. samochodów policyjnych. Są to modyfikacje, które bez wątpienia rozwijają nasze umiejętności - mówi dr inż. Andrzej Kociubiński z Katedry Elektroniki i Technik Informacyjnych.

Kociubiński zaznacza też, że modele są wykorzystywane do różnego rodzaju pokazów dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, po to, by zachęcić uczniów i pokazać im, że naukę na Politechnice Lubelskiej można połączyć z zabawą.

- Takie modele wykorzystywane są również na zawodach międzynarodowych organizowanych na całym świecie, gdzie oceniany jest przejazd takiego samochodu w jak najdłuższym jego poślizgu. Na najbliższe zawody wybieramy się pod koniec czerwca do Łowicza - dodaje Kociubiński.

W tej chwili Politechnika Lubelska ma dwa własne gotowe modele, a w budowie są już dwa kolejne.

- Sukces w wygrywaniu zawodów zależy przede wszystkim od praktyki, w tym wypadku powiedzenie, że praktyka czyni mistrza jest trafne. Nam jednak nie zależy na wygrywaniu turniejów czy zawodów. Skupiamy się przede wszystkim na rozwijaniu swoich pasji - mówi Piotr Mścisz z Koła Naukowego Elektroników i Mechatroników Politechniki Lubelskiej Semicon.

Podczas piątkowego wydarzenia uczestnicy mieli okazję poznać szczegóły budowy i działania modeli samochodów do driftu, a także spróbować jazdy DeLoreanem DMC-12 na specjalnie stworzonym torze. Dodatkowo, studenci zaprezentowali kierownicę do modeli RC Drift. Jest to zmodyfikowana kierownica przeznaczona do komputera, która umożliwia alternatywną metodę sterowania modelami.

od 18 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski