Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia: Sprawdź najbardziej oblegane kierunki w kraju

MSZ
archiwum
Stomatologia, medycyna i iberystyka były hitami tegorocznej rekrutacji na lubelskich uczelniach wyższych. W ubiegłym tygodniu szkoły ogłosiły listy osób przyjętych na studia. Teraz maturzyści kompletują dokumentację, a reszta, która miała mniej szczęścia czeka aż na ich wymarzonych kierunkach zwolnią się miejsca. A jakie kierunki studiów cieszyły się największa popularnością na największych uczelniach w Polsce?

Na Uniwersytecie Warszawskim, czyli najlepszej Polskiej uczelni według rankingi Perspektyw w 2011 roku najtrudniej było dostać się na międzykierunkowe studia ekonomiczno-menadżerskie. O jedno miejsce na tych studiach obiegało się ponad 34 osoby. Na drugim miejscu w rankingu najbardziej obleganych kierunków warszawskiej uczelni znalazła się psychologia. O jeden indeks na tym kierunku rywalizowało 15 osób.

Wszystko o egzaminach maturalnych w jednym miejscu. Czytaj serwis MATURA 2011

Oblężenie przeżyła też najstarsza Polska uczelnia, czyli Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Szkoła wyższa największą rywalizację odnotowała na filologii angielskiej. O jedno miejsce na tym kierunku walczyło ponad 20 osób. Nie wiele mniej, bo statystycznie 18,8 maturzysty walczyło o jeden indeks na stomatologii. Obleganym kierunkiem było też dziennikarstwo i komunikacja społeczna.

Popularnym kierunkiem edukacji wśród maturzystów okazał się Poznań. Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza najbardziej obleganym kierunkiem była filologia norweska. W grupie z językiem angielskim o jeden indeks walczyło ponad 20 osób. Dużo łatwiej było dostać się na japonistykę, gdzie o jedno miejsce na studiach rywalizowało blisko 9 maturzystów. Ciekawym kierunkiem, również cieszącym się powodzeniem była akustyka o specjalności reżyserii dźwięku. O jeden indeks tego kierunku walczyło statystycznie 9,5 maturzysty.

Ubiegły rok był pierwszym od lat, w którym więcej maturzystów starało się dostać na uczelnie techniczne niż uniwersytety. Na Politechnice Warszawskiej największą popularnością wśród kandydatów na studia cieszyła się gospodarka przestrzenna. O jedno z 90 miejsc na tym kierunku walczyło ponad 2,7 tys. osób, co daje ponad 30 maturzystów na jedno miejsce. Nie wiele mniej, bo statystycznie 27,6 osób walczyło o jeden indeks na inżynierii biomedycznej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też geodezja i kartografia (21,5 osoby na miejsce) oraz energetyka (15,5 osoby na miejsce).

Dużo łatwiej było dostać się na Politechnikę Wrocławską. Choć rywalizacja była duża to w porównaniu ze Stolicą mniejsza. Najbardziej obleganym kierunkiem w tegorocznej rekrutacji była geodezja i kartografia (16 osób na miejsce) oraz budownictwo (6,5 osoby na miejsce).

Ostatnie dane statystyczne pochodzą z Politechniki Poznańskiej. Najbardziej zadowoleni powinnt być te osoby, które dostały się na bioinformatykę i logistykę. O jeden indeks pierwszego kierunku rywalizowało 21,3 a drugiego 21,6 osoby na miejsce.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski