Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supernawigacja mózgu

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Supernawigacja mózguProf. Tomasz Trojanowski zaznacza, że urządzenie do neuronawigacji może służyć do 900 operacji rocznie w klinice przy Jaczewskiego
Supernawigacja mózguProf. Tomasz Trojanowski zaznacza, że urządzenie do neuronawigacji może służyć do 900 operacji rocznie w klinice przy Jaczewskiego Małgorzata Genca
Neurochirurdzy ze szpitala nr 4 przy Jaczewskiego mają do dyspozycji najnowocześniejsze w Polsce urządzenie do neuronawigacji w czasie operacji. Neuronawigacja to urządzenie, które zwiększa bezpieczeństwo pacjentów i pozwala nam - neurochirurgom na podejmowanie operacji, których bez tego sprzętu być może nie bylibyśmy w stanie wykonać - informuje prof. Tomasz Trojanowski, kierownik kliniki neurochirurgii SPSK4 w Lublinie. I dodaje: - Oprócz tego, podtrzymuje mocną pozycję naszej kliniki w skali całej Polski.

Urządzenie do neuronawigacji służy przede wszystkim do precyzyjnego wskazywania miejsca operacji w mózgu, by lekarz wiedział jaką drogą najłatwiej do niego dotrzeć, nie naruszając zdrowej tkanki. - Jednym z problemów w operacjach mózgu czy kręgosłupa jest niezawodne odnajdywanie celu operacji (np. naczyniaka, guza) w głębi szalenie delikatnej struktury układu nerwowego. Im lekarz naruszy mniej mózgu, tym bezpieczniej dla pacjenta. W wielu sytuacjach, niezawodne dotarcie do celu jest trudne - wyjaśnia profesor.

Wcześniej, neurochirurdzy musieli się głównie opierać na swojej wyobraźni stosunków przestrzennych na podstawie badań obrazowych i doświadczeniu.

Natomiast, wprowadzenie neurona-wigacji spowodowało, że zabiegi są mniej inwazyjne i przeprowadzane z minimalnym naruszeniem tkanki.  

- Dodatkowym atutem nowoczesnej neuronawigacji jest to, że wcześniej, w stacji roboczej, chirurg może przeprowadzić operację w wirtualnej rzeczywistości. Oznacza to, że może wypróbować różne możliwości dotarcia do celu i wybrać optymalny sposób postępowania w przypadku operacji na konkretnym pacjencie - dodaje szef neurochirurgii.

Dzięki urządzeniu do neuronawigacji skraca się czas operacji, ponieważ otwarcie czaszki może być mniejsze, a czas na odnajdywanie celu operacji krótszy.

- Poza tym tkanka guza mózgu widziana w mikroskopie operacyjnym nie zawsze wyraźnie różni się wyglądem i strukturą od prawidłowej tkanki. Dlatego, operator może mieć problem w określeniu, czy dany obszar zawiera jeszcze chore tkanki - mówi prof. Trojanowski. W czasie zabiegu obraz rezonansu pokazuje lekarzom precyzyjnie, gdzie znajduje się granica nowotworu by nie usuwać zdrowego mózgu. - Zaletą neuronawigacji jest to, że pozwala określić, czy znajdujemy się w obrębie guza czy już wykraczamy poza jego obszar - tłumaczy szef neurochirurgii.

Ogromnym plusem nawigacji jest również to, że pacjenci wracają szybciej do zdrowia, skraca się okres rekonwalescencji, również maleje ryzyko powikłań.

Prof. Tomasz Trojanowski podkreśla, że mówimy o bardzo delikatnym narządzie pełniącym wielką rolę. Nawet niewielkie uszkodzenie w obrębie struktury mózgu może spowodować znaczne kalectwo np.  połowiczny niedowład  lub zaburzenia mowy.

- Z tego powodu, precyzja operacji w obrębie mózgu musi być bardzo duża, bo jest to narząd, na którego małej przestrzeni znajduje się bardzo wiele ważnych dla człowieka elementów czynnościowych - dodaje profesor.

W klinice neurochirurgii przy Jaczew-skiego wykonuje się około 900 operacji rocznie z użyciem sprzętu do neurona-wigacji.  Najnowocześniejszy model, który dostępny jest w Polsce tylko w SPSK4 kosztował około 2 mln złotych.

- Zakup był możliwy dzięki otrzymaniu dotacji z Ministerstwa Zdrowia oraz decyzji rektora, prof. Andrzeja Dropa i kanclerz Ewy Abramek o zaangażowaniu środków Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - zaznacza prof. Trojanowski.  
 

Gabriela Bogaczyk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski