Szczeciński tenis nie ma już banku. Pekao S.A. nie będzie...

  Szczeciński tenis nie ma już banku. Pekao S.A. nie będzie sponsorem tytularnym najlepszego tenisowego challengera na świecie

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Francuz Richard Gasquet to jeden z najbardziej znanych zawodników spośród zwycięzców turnieju tenisowego w Szczecinie

  Francuz Richard Gasquet to jeden z najbardziej znanych zawodników spośród zwycięzców turnieju tenisowego w Szczecinie ©Andrzej Szkocki

  Tego można było się spodziewać. Po prawie trzech dekadach współpracy Bank Pekao S.A. nie będzie sponsorem tytularnym najlepszego tenisowego challengera na świecie. Ubiegłoroczny turniej Pekao Szczecin Open był ostatnim pod szyldem bankowego giganta.
  Francuz Richard Gasquet to jeden z najbardziej znanych zawodników spośród zwycięzców turnieju tenisowego w Szczecinie

  Francuz Richard Gasquet to jeden z najbardziej znanych zawodników spośród zwycięzców turnieju tenisowego w Szczecinie ©Andrzej Szkocki

  18 września 2022 Francuz Corentin Moutet po prawie dwuipółgodzinnym finale pokonał Austriaka Dennisa Novaka i został zwycięzcą Pekao Szczecin Open. Zainkasował punkty do rankingu ATP (obecnie jest na 62. pozycji) i kilkanaście tysięcy euro nagrody. To ostatni tenisista, który odbierał czek wystawiony przez Bank Pekao SA.

  Przez prawie trzydzieści lat bank podpisywał z organizatorami turnieju dwu- lub trzyletnie umowy na organizację.
  Turniej nie tylko gwarantował jakość sportową (szczeciński challenger był najważniejszą imprezą tenisową w Polsce), ale był również wydarzeniem biznesowym i gospodarczym. Imprezą przyciągającą aktorów, celebrytów i po prostu amatorów tenisa. Przy okazji turnieju bawiono się przy niezłej muzyce, a na bankietach przy suto zastawionych stołach pito wino i zdecydowanie mocniejsze trunki. Nietypowym sposobem promocji wydarzenia było również bezpłatne rozprowadzanie wejściówek na imprezę. Sprzedaż biletów nie miała praktycznie żadnego wpływu na przychody. Wszyscy byli zadowoleni.

  To również dlatego impreza miała zawsze świetną opinię w mieście, kraju i poza Polską. ATP wybierało szczecińską imprezę najlepszym turniejem na świecie w swojej kategorii.

  Wszystko wiadomo  Mimo zapowiedzi i sygnałów o zakończeniu współpracy z bankiem szczecińscy organizatorzy oraz prezydent miasta Piotr Krzystek mieli nadzieję, że Bank Pekao SA wyłoży pieniądze jeszcze jeden raz.

  - Panowało przekonanie, że kasa na turniej w tym roku jeszcze będzie - mówi nam doskonale zorientowany informator. Od kilku miesięcy trwają nerwowe poszukiwania pieniędzy - dodaje.

  Dlaczego bank podjął taką decyzję? Oficjalna odpowiedź jest bardzo lakoniczna.

  - Z końcem 2022 r. Bank Pekao SA przestał być sponsorem tytularnym turnieju tenisowego w Szczecinie - poinformował Paweł Jurek, rzecznik banku. I dodał, że bank sponsoruje inne wydarzenia sportowe w kraju czy też promuje sport.

  - Decyzję Banku Pekao SA o nieprzedłużaniu umowy sponsorskiej oficjalnie ogłosiliśmy podczas ubiegłorocznej edycji i teraz mogę jedynie potwierdzić, że nie będzie już sponsorem tytularnym szczecińskiego challengera. O powodach takiej inicjatywy i ostatecznych decyzjach nie chcę mówić - ucina Krzysztof Bobala, główny organizator turnieju od pierwszej edycji.

  - Byliśmy otwarci na dalszą współpracę. Jej zakończenie było decyzją banku, zatem tylko bank może przedstawić informację o powodach. Jako miasto szanujemy tę decyzję - dodaje Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta Szczecin. - Oczywiście jako miasto w każdej chwili możemy rozmawiać o ponownej współpracy. Przedstawiliśmy ofertę i prowadziliśmy rozmowy na ten temat w połowie ubiegłego roku i to w trakcie tych negocjacji zapadła decyzja banku o zakończeniu współpracy.

  Nieoficjalnie wiadomo, że chemii między partnerami nie było od dawna. Polityczne zaangażowanie Piotra Krzystka w narrację antyrządową nie pomagało w negocjacjach, ale nikt z naszych rozmówców pod nazwiskiem nie chciał tego powiedzieć.

  Bank Pekao SA w czerwcu 2017 r., po finalizacji transakcji z włoskim Unii Creditem, stał się bankiem państwowym. Nastąpił rebranding i powrót banku do charakterystycznego logo z żubrem.

  Nic nie wiadomo  Pula nagród w turnieju wynosi 150 tys. dolarów, ale cały budżet turnieju to kilka milionów złotych (3-5 mln zł). Bank był najważniejszym sponsorem. Miasto tym drugim w kolejności. Teraz trwają poszukiwania nowego głównego partnera, choć - jak przyznają organizatorzy - nie będzie to takie proste. Wszystkim zależy by ranga i prestiż turnieju nie ucierpiały.

  - Turniej tenisowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Szczecinie, dlatego mimo trudnej sytuacji budżetowej chcemy zrealizować jego 30. edycję we wrześniu 2023 r. oraz kontynuować to wydarzenie w kolejnych latach. Po decyzji banku o rezygnacji ze współpracy rozpoczęliśmy rozmowy z innymi potencjalnymi sponsorami. Obecnie jesteśmy w trakcie tych rozmów. Formuła tegorocznego wydarzenia będzie zależała od efektów ustaleń ze sponsorami - zapewnia Sadowski.

  A Bobala dodaje: - Rozmawiamy z różnymi firmami i staramy się pozyskać nowego sponsora tytularnego lub kilku większych sponsorów głównych.

  Kibice tenisa na razie mogą być spokojni. W Polsce nie ma wielu chętnych do organizacji imprezy tenisowej o podobnej skali. W kalendarzu ATP nie uwzględniono szczecińskiego turnieju, ale kalendarz ustalony jest do końca marca.

  We wrześniu korty przy al. Wojska Polskiego będą areną jubileuszowej edycji.

  - Tegoroczna edycja raczej nie jest zagrożona - to w końcu edycja jubileuszowa i postaramy się wspólnie z miastem i innymi partnerami zapewnić niezbędny budżet - uważa Bobala.

  - Jesteśmy przekonani, że prestiż, tradycja, wizerunek turnieju, walory promocyjne przyciągną do miasta nowych partnerów, z którymi zrealizujemy tegoroczną edycję i będziemy planować kolejne w przyszłości - dodaje Sadowski.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Aktualności sportowe

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Eliminacje Ligi Mistrzów
  Eliminacje Ligi Konferencji
  Spadek do Fortuna 1 Ligi
  1 Raków Częstochowa Live 25 61 19 4 2 51-16
  2 Legia Warszawa Live 25 52 15 7 3 39-26
  3 Lech Poznań Live 25 43 12 7 6 34-23
  4 Pogoń Szczecin Live 25 40 11 7 7 37-35
  5 Warta Poznań Live 25 37 10 7 8 30-23
  6 Widzew Łódź Live 25 37 10 7 8 31-28
  7 Cracovia Live 25 34 9 7 9 28-24
  8 Wisła Płock Live 25 32 9 5 11 34-34
  9 Radomiak Radom Live 25 32 9 5 11 26-29
  10 Piast Gliwice Live 25 30 8 6 11 27-27
  11 Stal Mielec Live 25 30 8 6 11 27-31
  12 Śląsk Wrocław Live 25 30 7 9 9 25-34
  13 Zagłębie Lubin Live 25 30 8 6 11 24-36
  14 Jagiellonia Białystok Live 25 29 6 11 8 35-34
  15 Górnik Zabrze Live 25 28 7 7 11 32-38
  16 Korona Kielce Live 25 27 7 6 12 27-37
  17 Lechia Gdańsk Live 25 25 7 4 14 25-42
  18 Miedź Legnica Live 25 19 4 7 14 25-40