MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczęścia można się nauczyć, ale wymaga to ciągłego treningu. Naukowcy podpowiadają, co robić, by cieszyć się życiem każdego dnia

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie o szczęściu i praktykowali jego zasady, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc.
Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie o szczęściu i praktykowali jego zasady, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc. marymarkevich/Freepik
Naukowcy z University of Bristol twierdzą, że można nauczyć się być szczęśliwym, jednak wymaga to ciągłego wysiłku. Według nich kluczowymi elementami są: trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomaganie innym, kontakt z naturą i medytacja.

Spis treści

Unikalny kurs „Nauka o szczęściu” na University of Bristol

Zespół naukowców z University of Bristol opracował unikalny kurs dla swoich studentów – „Science of Happiness” (nauka o szczęściu). Uczestnicy kursu mają okazję dowiedzieć się, co nowe badania mówią na temat bycia szczęśliwym.

Wśród studentów, którzy wzięli udział w kursie uruchomionym w 2018 roku, poziom szczęścia wzrósł o 10-15 proc. Naukowcy zauważyli jednak trwałą poprawę tylko u tych osób, które na stałe wprowadziły w życie zdobytą wiedzę.

Klucz do szczęścia: pozytywne podejście do innych

– To tak jak z siłownią – nie możemy oczekiwać, że po jednych zajęciach będziemy na zawsze sprawni. Podobnie, jak w przypadku zdrowia fizycznego, musimy nieustannie pracować nad naszym zdrowiem psychicznym. Inaczej poprawa jest tylko czasowa – mówi prof. Bruce Hood, autor projektu.

Jak podkreśla, samo ukończenie kursu to dopiero początek. Zdobytą wiedzę trzeba wprowadzić w życie. Według naukowców kluczowym elementem szczęścia jest pozytywne podejście do innych.

– Znaczna część kursu opiera się na interwencjach z zakresu psychologii pozytywnej, które odwracają uwagę od własnej osoby, przez pomaganie innym, spędzanie czasu z przyjaciółmi, wdzięczność i medytację. To działania odwrotne do promowanych przez doktrynę samopomocy, ale niezliczone badania pokazały, że wyjście z własnej głowy odciąga nas od negatywnego rozpamiętywania, które może być podstawą naprawdę wielu psychicznych problemów – wyjaśnia prof. Hood.

Jak być szczęśliwym na co dzień? Praktyki, które pomagają w osiągnięciu szczęścia

Trening wdzięczności, pisanie dziennika, pomaganie innym, czy medytacja – to wszystko praktyki, które pomagają w byciu szczęśliwym. Ekspert i jego zespół zwracają także uwagę na inne prawidłowości. Rozmowa z obcymi ludźmi czyni człowieka szczęśliwszym, mimo że większość osób ma opory, aby to zrobić.

Media społecznościowe nie są złe dla wszystkich, ale mogą zaszkodzić tym, którzy szczególnie troszczą się o swoją reputację.

Samotność szkodzi zdrowiu, m.in. osłabiając odporność, a optymizm przedłuża życie. Z kolei dawanie prezentów aktywuje w mózgu tzw. układ nagrody, dając zwykle więcej radości, niż wydawanie pieniędzy na siebie. Spacery w otoczeniu natury wyciszają partie mózgu związane z negatywnymi myślami związanymi z depresją.

W nauce o szczęściu nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Każda osoba musi znaleźć swoją własną ścieżkę do szczęścia. Jednak zrozumienie, że szczęście można ćwiczyć i rozwijać, jest pierwszym krokiem na drodze do pełniejszego i satysfakcjonującego życia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczęścia można się nauczyć, ale wymaga to ciągłego treningu. Naukowcy podpowiadają, co robić, by cieszyć się życiem każdego dnia - Strona Zdrowia

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski