Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szelki dla psa. Jak wybrać szelki dla psa? Jakie są ich rodzaje, które będą najlepsze i jak je założyć?

Redakcja
Szelki dla psa są coraz bardziej popularne. Jak jednak wybrać najlepsze szelki dla psa, a także, w jaki sposób je założyć?

- Już dawno zrezygnowałam z obroży i teraz używam tylko i wyłącznie szelek dla psa. Wydaje mi się, że obroża jest dla psa krzywdząca i może powodować urazy kręgosłupa - mówi właścicielka Einara.

Podobne przekonanie ma coraz więcej osób. Dlatego też zamiast obroży, wybierają one szelki dla psa. Także niektóre psy nie lubią chodzić na smyczy. Niektóre z nich z obroży się wyrywają, co nadwyręża szyję psa.

Jak wybrać szelki dla psa?

Szelki dla psa muszą być dobrze dobrane. Ważne jest, by przed zakupem zmierzyć psa. Wymiary, jakich potrzebujemy do idealnego doboru szelek dla psa to: obręcz barkowa, obwód klatki, długość pleców oraz długość mostkowa.

Jak poznać te wymiary?

  • Obręcz barkowa to miejsce, w którym kończy się szyja, a zaczynają barki.
  • Obwód klatki mierzymy w miejscu oddalonym o 2-3 cm od psich pach.
  • Długość pleców sprawdzamy od miejsc, w których mierzyliśmy poprzednie wymiary.
  • Długość mostkowa to również odległość od miejsc, w których mierzyliśmy poprzednie wymiary.

Warto też kupić szelki dla psa z lekkiego, szybkoschnącego materiału oraz takie, które nie będą miały żadnych ostrych elementów.

Jak założyć szelki dla psa?

Oczywiście nie rób nic na siłę. Na spokojnie zawołaj psa do siebie, a gdy ten, szczególnie jeśli należy do psów ruchliwych, się uspokoi, załóż mu szelki według instrukcji, która zwykle znajduje się na opakowaniu.

Pamiętaj, że zawsze możesz zachęcić psa smakołykiem, a także nagrodzić go nim, jeśli da sobie grzecznie założyć szelki.

Szelki dla psa: rodzaje

Można wyróżnić kilka rodzajów szelek dla psów.

  • Szelki spacerowe - są najpopularniejsze, a także najtańsze. Zwykle są luźne i wygodne. Dobrze sprawdzają się na spacerach.
  • Szelki dla psa do biegania, zaprzęgowe itp. - to takie, w których psom biega się wygodniej, a to ważne przy sporcie. Są wykonane z solidniejszego materiału.
  • Szelki dla psa do samochodu - jak wskazuje nazwa, idealnie sprawdzają się w przypadku, gdy nasz pies podróżuje z nami samochodem. Można je łatwo wpiąć w klamrę od pasa.
  • Szelki rehabilitacyjne dla psa - są przeznaczone dla zwierząt po operacjach, czy różnego rodzaju urazach.

Szelki samochodowe

Wiele osób poszukuje specjalnych szelek dla psa do samochodu. Zwykle większość szelek można użyć zamiennie jako szelki samochodowe. Trzeba jednak wtedy dokupić specjalny pas, by przypiąć go do szelek, a następnie wpiąć w klamrę od samochodowego pasa. Nie ma więc przeciwwskazań, by szelek, których używamy do auta, stosować jako normalne szelki spacerowe dla swojego pupila.

Ile kosztują szelki dla psa?

Oczywiście szelki dla psa różnią się także wykonanym materiałem oraz ceną. Te zaczynają się nawet od 10 zł, a kończą na nawet 200 zł. Wszystko zależy od tego, z czego zostały wykonane szelki dla psa i czy mają służyć jedynie zwykłym spacerom, czy czemuś więcej.

Szelki czy obroża dla psa? Co wybrać?

Szelki dla psa mają z pewnością wiele zalet. Co najważniejsze, są one bezpieczniejsze, ponieważ nie narażają szyi i kręgosłupa zwierzaka na urazy. Nie ma również ryzyka przyduszenia psa. Szelki są też idealne do zastosowań sportowych. Wadą może być cena, gdyż są droższe od obroży, ale cena ta nie różni się jakoś znacznie.

Zaletą obroży jest więc jej koszt. Łatwiej też dobrać odpowiedni rozmiar. Jest jednak niewygodna, gdy pies na spacerach się szarpie i nie nadaje się do sportu.

Zarówno szelki, jak i obroże, występują w wielu wariantach kolorystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski