Mateusz Pietras
Obie polskie drużyny z biletem do Paryża
Obie polskie drużyny z biletem do Paryża pixathlon / Sebastian Wells/REPORTER
Oba polskie zespoły floretowe - kobiet i mężczyzn - wystąpią w igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zdecydowały o tym wyniki ostatnich w okresie kwalifikacji turniejów drużynowych Pucharu Świata, które trwają w Kairze. Biało-Czerwone florecistki po raz ostatni w turnieju drużynowym igrzysk wystąpiły 12 lat temu w Londynie, zajmując piąte miejsce. Mężczyźni czekają na szansę od 2000 roku, kiedy w Sydney znaleźli się tuż za podium.

Olimpijski awans pomimo przegranego ćwierćfinału

O medale w każdej z sześciu konkurencji powalczy w stolicy Francji po osiem zespołów. O podziale miejsc zdecydują wyniki uzyskane w okresie od 1 kwietnia 2023 do 31 marca tego roku, ale w przypadku floretu ostatnimi zmaganiami drużynowymi są niedzielne zawody w Egipcie.

Awans daje pozycja w czołowej "czwórce" rankingu olimpijskiego albo - poza nią - status najlepszej drużyny w jednej z czterech stref geograficznych: europejskiej, azjatyckiej, amerykańskiej i afrykańskiej, choć dodatkowym warunkiem jest miejsce w "16" klasyfikacji Pucharu Świata.

Z polskich drużyn w swoich rękach sprawę olimpijskich przepustek miała siódma w zestawieniu ekipa kobieca, prowadzona przez trenera Tomasza Ciepłego. O ostatnie wolne miejsce toczyła korespondencyjny pojedynek z Niemkami. I wyszła z niego zwycięsko, gdyż Biało-Czerwone awansowały w Egipcie do ćwierćfinału, a sklasyfikowane bezpośrednio za nimi rywalki nie znalazły się wśród ośmiu najlepszych ekip.

Polki, w składzie: Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska (obie KU AZS UAM Poznań), Martyna Synoradzka i Martyna Jelińska (obie AZS AWF Poznań), w 1/8 finału pokonały Węgierki 45:32, a Niemki na tym etapie uległy Koreankom 39:45.

W ćwierćfinale pewne już olimpijskiej kwalifikacji Biało-Czerwone uległy drugim w światowym rankingu Amerykankom 17:45 i czeka je teraz rywalizacja o miejsca 5-8.

Bilet do Paryża z udziałem Polaków

Także z miejsc dla poszczególnych kontynentów olimpijską kwalifikację zdobyli plasujący się na dziewiątej pozycji w rankingu polscy floreciści. W ich przypadku najważniejsze było, aby lokatę w "czwórce" tego zestawienia obronili Francuzi, gdyż w innym przypadku zajęliby europejskie miejsce z puli geograficznej.

Zajmujący czwartą lokatę w klasyfikacji drużyn "Trójkolorowi" - mistrzowie olimpijscy z Tokio - nie weszli w Kairze do czołowej ósemki, przegrywając w 1/8 finału z niżej notowanymi Węgrami 31:45. Mogący ich wyprzedzić w rankingu olimpijskim Chińczycy w ćwierćfinale musieli uznać wyższość Amerykanów 36:45 i stało się jasne, że nie osiągną wymaganej "matematycznie" trzeciej pozycji. Podobnie jak zespół Hongkongu, który mógł liczyć na wyprzedzenie gospodarzy igrzysk i awans w przypadku końcowego zwycięstwa w turnieju, ale przegrał w półfinale z Japonią 42:45.

Polacy, którzy mogli tylko trzymać kciuki za korzystne rozstrzygnięcie, gdyż ich status najlepszej drużyny z Europy poza "czwórką" rankingu olimpijskiego był niezagrożony, powalczą w Kairze - podobnie jak ich koleżanki - o miejsca 5-8.

Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk), Andrzej Rządkowski (Wrocławianie), Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) i Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu) w 1/8 finału pokonali wyżej notowanych Koreańczyków 43:42, ale w ćwierćfinale przegrali z drugimi w rankingu drużynowym Włochami 31:45.

Niemal pewny udział w tegorocznych igrzyskach ma też drużyna szpadzistek. Ubiegłoroczne mistrzynie globu zajmują czwartą lokatę w świecie, a przed nimi jeszcze jeden turniej - w marcu w Chinach.

Gdyby trzy polskie zespoły wystąpiły w Paryżu, oznaczałoby to prawdopodobnie najliczniejszą reprezentację szermierczą od igrzysk w Pekinie, gdzie startowało 14 osób, a zespół szpadzistów zajmując drugie miejsce wywalczył ostatni medal w tej dyscyplinie.